31 Ağustos 2001 21:00

Hükümetten utanç verici karar

DSP-MHP-ANAP koalisyonu, Irkçılıkla Mücadele Konferansı'nda safını batılı emperyalistler ve İsrail'den yana belirledi.

Paylaş
Hükümetten utanç verici kararDünya Irkçılıkla Mücadele Konferansı, Güney Afrika'nın Durban kentinde başladı. Dün, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan'ın konuşmasıyla başlayan konferans, emperyalist devletlerin ırkçılık karşısındaki ikiyüzlü tutumlarını da tüm çıplaklığıyla gösteriyor.Konferans, Ecevit hükümetinin de emperyalist baskılara utanç verici bir biçimde boyun eğmesine sahne oluyor. Edilen bilgilere göre Türk hükümeti, sekiz gün sürecek olan konferansa bakan değil, büyükelçi düzeyinde katılacak.

Siyonizme resmi destekBirçok ülkenin bakan ya da başbakanlarla temsil edildiği konferansa ilişkin alınan bu kararın arkasında, ABD baskısı bulunuyor. ABD ve İsrail, Siyonizmin ırkçı bir ideoloji olarak damgalanmasından duydukları kaygı nedeniyle, konferansa "alt düzeyde katılma" kararı almışlardı. Uluslararası alanda ırkçılıkla mücadelenin altını oyan bu karar, Türkiye'nin dışında bir dizi Avrupa Birliği devleti tarafından da benimsenmiş görünüyor. Böylece Türkiye, azgelişmiş ve bağımlı ülkelere karşı, "Batı Kulübü" cephesinde tavır almış olacak.Türk hükümeti, "ortaklarını" kızdırmamak için, Durban'a BM Cenevre Baştemsilcisi Büyükelçi Murat Sungur'u gönderdi. Bu tavır aynı zamanda, Siyonizmin "ırkçılık ile ilişkisi olmayan bir düşünce olduğu" görüşünün, Türk hükümeti tarafından da benimsendiğini gösteriyor.

Köle ticaretine onayEmperyalistlerin ırkçılık karşısındaki ikiyüzlü tutumu, sadece siyonizm sorununda ortaya çıkmadı. 300 yıl boyunca süren köle ticaretini gündeme getirmeye çalışan Afrika ve Ortadoğu ülkeleri, İngiltere ve ABD'nin tepkisiyle karşılaştılar. İngiliz hükümeti, kökenine sadık kalarak, kapitalizmin temellerini atan kıtalar arası köle ticaretini "kınamayacağını" ilan etti. ABD yönetimi de benzer bir görüş bildirdi.

'Tarihi karıştırmayın'İngiltere'nin köle ticareti konusundaki görüşleri, konferansa gönderilen Dışişleri Bakanlığı Yetkilisi Barones Valerie Amos tarafından dile getirildi. Amos, "İngiltere, konferansın nihai bildirgesinde köle ticareti ile ilgili olarak 'üzüntü', 'nefret uyandırıcı' gibi sözler kullanılmasını destekliyor. Ancak sadece günümüzdeki köle ticareti, insanlığa karşı suç olarak kınanacaktır" diye konuştu.Konferansta, ırkçılığın en güncel biçimlerinden biri olan ve zaman zaman "küreselleşmenin ırkçılığı" olarak adlandırılan yabancı düşmanlığı konusu da, görüntüyü kurtarmak için gündeme getirilecek.

İsrail memnun edildiArap devletlerinin, Filistin topraklarında süren İsrail katliamlarını gündeme getirmek amacıyla tartıştırmak istediği Siyonizm konusu da, gündem dışı bırakıldı. BM yetkilisi ve konferansın genel sekreteri Mary Robinson, "Siyonizm gündemde yok" diye konuştu. ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Siyonizm tartışmasını protesto ederek konferansa katılmama kararı almıştı. ABD, böylece, İsrail'i her koşulda sonuna kadar destekleyeceğini de göstermişti. Bu manzara, konferansın ırkçılıkla ilgili hiçbir sorunu çözmeyeceğini, hatta güncel ırkçılığın gündeme bile alınmayacağını kanıtlıyor.

Annan'ın çağrısıBM Genel Sekreteri Kofi Annan da, açılış konuşmasında, en azından "görüntünün kurtarılması" çağrısında bulundu. Annan, delegelere seslenerek "Eğer buradan bir anlaşma olmadan ayırılırsak bütün toplumlardaki en kötü unsurlara destek vereceğiz" dedi.

Beklenmedik çıkışAnnan, beklenmedik bir çıkış da yaparak, "Yahudilerin geçmişte kurbanı olduğu iğrençliklerin, Filistinlilere yapılan haksızlıkları mazur gösteremeyeceğini" söyledi. BM Genel Sekreteri, "Yahudi halkı, dünyanın çeşitli yerlerinde Yahudi düşmanlığının acısını çekti, Avrupa'da soykırımın hedefi oldu. Bu olgu unutulmamalı, küçümsenmemeli. Birçok Yahudi'nin, bugün masum sivillere karşı kabul edilemez kör saldırılardan sonra İsrail devletine yöneltilen ırkçılık suçlamasından rahatsızlık duyması anlaşılır bir şeydir. Gelgelelim Filistinlilerin de bunu kendilerine yapılan haksızlıkları, sürgünleri, işgalleri ve ablukaları görmemezlikten gelmek için yeter sebep görmelerini bekleyemeyiz" diye konuştu. Annan'ın bu sözleri, salondan büyük alkış aldı.Konferansa, 150 ülkeden 6000 dolayında temsilci ve delege katılıyor.
ÖNCEKİ HABER

Sel suları yıktı geçti

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa