30 Ağustos 2001 21:00

Sel suları yıktı geçti

Seller üç ülkeyi sular altında bıraktı. Kamboçya, Nijerya ve Nepal. Onlarca ölü, yüzbinlerce evsiz ve yardıma muhtaç insan... Kamboçya Başbakanı Hun Sen, sellerde 700 bin kişinin evsiz kaldığını duyurdu.

Paylaş
Sel suları yıktı geçtiDünyanın pek çok bölgesinde yaşanan seller, çok sayıda insanın ölümüne, yüzbinlerce insanın da evsiz kalmasına yol açtı. Nijerya, Nepal ve Kamboçya'daki sel felaketlerinde, 100'ü aşkın kişi yaşamını yitirirken, onbinlerce insan da açlık tehlikesi ile karşı karşıya.Nijerya'nın güneyindeki Kano bölgesinde etkili olan aşırı yağışlar, ilk belirlemelere göre 40 kişinin ölümüne, yaklaşık 10 bin kişinin evsiz kalmasına yol açtı.

60 köy sular altındaYerel hükümet yetkilisi, Kano nehri ile Tinga ve Çallava barajlarının taşması üzerine, bölgenin güneydoğusundaki 60 kadar köyün sular altında kaldığını söyledi. Yetkili, yağmur ve sel nedeniyle bölgenin su ve çamur altında kaldığını ve yaşanmaz hale geldiğini belirtti.Aşırı yağışların Vudil, Varava, Kumotbotso ve Kuçi bölgelerinde de etkili olduğu belirtildi.Kamboçya'yı bir aydır etkisi altına alan yağışların yol açtığı sellerde 35 kişi öldü.

700 bin evsizKamboçya Başbakanı Hun Sen, sellerde 700 bin kişinin evsiz kaldığını, 135 bin kişinin açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu bildirdi. Sen, 100 bin aileye acil gıda yardımı yapacaklarını belirterek, uluslararası örgütleri bölgeye gıda ve ilaç yardımı yapmaya çağırdı.Ülkede 300 bin hektar ekili arazinin zarar gördüğü, sellerin, 20 milyon dolarlık maddi hasara yol açtığı belirtildi. Kamboçya'da geçen sene meydana gelen seller, 347 kişinin ölümüne, 100 milyon dolarlık maddi hasara neden olmuştu.Öte yandan, Nepal'de de şiddetli yağış ve toprak kaymalarında 28 kişi öldü. Ülkede bu yıl sellerde ölenlerin sayısının 200'ü bulduğu belirtiliyor. Sellerde, bir aileden 6 kişi birden yaşamını yitirdi.
ÖNCEKİ HABER

Ostim krize teslim

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa