Ostim krize teslim

Türkiye'nin en büyük sanayi bölgelerinden biri olan Ostim'de faaliyet gösteren 3500 işletmenin yüzde 15'i kapanırken, 5000 işçi de işinden oldu.

Ostim krize teslimEkonomik kriz, Ankara'nın sanayi bölgelerinden biri olan Ostim'de faaliyet gösteren işyerlerinin yanı sıra kurdukları yerel televizyon kanalını da vurdu. Ostim'deki işletmelerin ise yüzde 15'i kapanırken, Ostim TV (OTV)'de çalışanlar iki aydır maaş alamıyor. Ankara'nın Ostim Sanayi Bölgesi'nde bulunan 1800 işyerinin ortağı olduğu OTV'de asgari ücret alan çalışanlara iki aydır tek kuruş ödenmedi. Haziran ayı maaşlarını ağustos ayına kadar 30'ar milyonluk taksitlerle alabilen 55 çalışanın, temmuz ve ağustos maaşlarını ne zaman alacakları belli değil. Daha iki aylık maaşlarını alamayan OTV çalışanları kendilerine ağustos ayında yapılacağı söylenen zamdan da umutlarını kestiler. Yeni yayın döneminde adını Başkent TV olarak değiştirip kablolu kanala geçmeyi planlayan OTV'nin Yönetim Kurulu başkanlığını Orhan Aydın, genel müdürlüğünü ise Enver Fatih Karakoç sürdürüyor. Sorularımızı yanıtlayan OTV Genel Yayın Yönetmeni Metin Özkan ekonomik sıkıntı içinde olduklarını kabul ediyor. Özkan, yaşanan ekonomik krizde çalışanlara maaş verememenin normal olduğunu savunarak, "Ulusal televizyonlar ve radyolar reklam ve gelir sıkıntısı çekerken yerel bir televizyonda böyle bir sıkıntı yaşanması normal" dedi. Özkan, OTV'nin kendi yağıyla kavrulduğunu yönetim kurulundan bugüne kadar yardım talep etmediklerini ifade ederek, bir yandan ekonomik kriz bir yandan yeni yayın dönemine hazırlığın televizyonu mali sıkıntılara sürüklediğini kaydetti. Çalışanlara önümüzdeki ay ek mesai de yazarak maaşlarını fazlasıyla ödeyeceklerini söyleyen Özkan, 4 yıllık yayın tarihlerinde ilk defa böyle bir şeyle karşılaştıklarını belirtti. Özkan ayrıca, çalışanlara sadece bir aylık maaş borçlarının olduğunu savundu.Ekonomik kriz sonrasında birçok işyerinin kapandığı, işçilerin birer birer kapı önüne konduğu Ostim'de de durum televizyon kanalından farklı değil. Yapılan araştırmaya göre, Ostim'de faaliyet gösteren 3500 işletmenin yüzde 15'i ekonomik krizden etkilenerek faaliyetlerini durdurdu. Toplam 40 bin kişinin çalıştığı Ostim'de faaliyet gösteren 3 tezgâhtan ikisi boş kalırken 5000 kişi maaşları ödenemediği için işten atıldı. İşyeri kapatmaların süreceği düşünüldüğünde işsiz sayısının 5000'le sınırlı kalmayacağı anlaşılıyor. Bunların yanı sıra elektrik ve su faturalarını ödeyemeyen işletmelerin elektrik tüketimi 4 milyon 500 bin kwh'den 1 milyon 500 bin kwh'ye düştü. Üretim için vazgeçilmez olan elektrik tüketiminin bu denli azalması Ostim'deki üretimin ne kadar azaldığını gözler önüne seriyor. Vergi borçlarını taksitlendiren işletmeler buna rağmen borçlarını, işliğinin kirasını ödeyemiyor.

Durum her yerde aynıTürkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticileri Vakfı (TOSYÖV)'nın Ankara, İstanbul, Karabük, Mersin, Burdur, Çanakkale, Denizli, Mardin, Balıkesir, Adana, Gaziantep ve Kayseri'de faaliyet gösteren 1258 firma üzerinde yaptığı araştırmaya göre ise, firmaların yüzde 70'i ödeme güçlüğü çekiyor. Ekonomik kriz sonrasında firmaların hammadde, istihdam, enerji gibi girdi maliyetleri yüzde 60 oranında artarken, 1998'de yüzde 6 olan işten çıkarma oranı yüzde 52'ye fırladı.
www.evrensel.net