Barış afişlerine yasak

İHD Diyarbakır Şubesi'nce hazırlanan "barış afişleri" yasaklandı. 2. Sulh Ceza Mahkemesi, afişlerin "halkı ırk ve bölge farklılığı göstererek kin ve düşmanlığa tahrik ettiğini" iddia etti.

Barış afişlerine yasakİHD Diyarbakır Şubesi'nce hazırlanan "Bu çocukların barışa ihtiyacı var", "Bu kadınların barışa ihtiyacı var", "Bu toprakların barışa ihtiyacı var" başlıklı afişler, Diyarbakır 2. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından yasaklandı. Mahkeme hakimi yasaklama kararında; "Söz konusu afişlerin halkı ırk ve bölge farklılığı göstererek kin ve düşmanlığa tahrik edici mahiyette olduğu, bölgede yaşanan terör olayının karşılıklı iki ulusun savaşıymış gibi gösterildiği, bu haliyle söz konusu bülten ve afişlerin TCK'nın 312/2 maddesinde yer alan eylemi içerdiği anlaşılmakta..." iddiasında bulundu.İHD Diyarbakır Şube Başkanı Osman Baydemir, yaptığı yazılı açıklamada "Ülkede 30 bin kişinin ölümüne, onbinlerce insanın sakat kalmasına ve yaralanmasına, 3688 köy ve mezranın boşaltılmasına AİHM tarafından tescil edilen insan hakları ihlallerine 17 bin faili meçhul dosyaya, politik istikrarsızlığa neden olan neydi?" diye sorarak, yasaklama kararını bir üst mahkemeye olmazsa AİHM'ye götüreceklerini belirtti.Baydemir, çocukların barışa ihtiyacı olduğunu belirterek, 50 bini aşkın ölünün annelerinin, eşlerinin barışa ihtiyacı olduğunu aktardı. Bu arada DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, HADEP tarafından 1 Eylül'de Ankara'da yapılmak istenen "Barış Mitingi"nin yasaklanmasının demokrasi ve hukuk dışı bir uygulama olduğunu belirtti. Çelebi, yaptığı yazılı açıklamada, İçişleri Bakanlığı ile Ankara Valiliği'nin ileri sürdükleri gerekçelerin partiler arasında ayrım yapıldığını ortaya koyar nitelikte olduğunu kaydetti.

Etkinlikler sürüyorÖte yandan 1 Eylül Dünya Barış Günü ile ilgili etkinlikler devam ediyor. Bazı sendika ve meslek odaları bugün düzenleyecekleri basın toplantısıyla 13 ilde gerçekleştirecekleri etkinlikleri duyuracak. HADEP Adana İl Örgütü'nde açılan 'barış' konulu sergi ise devam ediyor.DİSK, KESK, TMMOB, TTB , TDB ve TEB 1 Eylül Dünya Barış günü nedeniyle 13 ilde çeşitli etkinlikler düzenleyecek. 6 kuruluşun hazırladığı ortak çağrı metni ve 13 ilde gerçekleşecek etkinlik programı bugün DİSK Genel Merkezi'nde düzenlenecek basın toplantısıyla kamuoyuna duyurulacak. Daha sonra İstiklal Caddesi'nde 6 kuruluşun ortak çağrı metnini içeren ve "Barış İçin El Ele" başlığını taşıyan gazete özel sayıları dağıtılacak.

Resim sergisiHADEP Adana İl Gençlik Kolları, 1 Eylül Dünya Barış Günü ile ilgili etkinliklerini sürdürüyor. Önceki gün saat 14.00'te parti il binasında yapılan basın toplantısının ardından Barış Günü'yle ilgili serginin açılışı yapıldı. "Bu sergiyi yapmamızdaki amaç savaşın getirdiği acıların, yıkımların ve ayrılıkların tek çözümünün barış ve kardeşlik olduğunu vurgulamaktır" diyen HADEP İl Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Büyüktaş, halkların en büyük özlemi olan barış mücadelesinin zaferle sonuçlandırılacağına inandıklarını belirtti. Büyüktaş, sergiyi 1 Eylül Dünya Barış Günü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirmenin anlamlı olduğuna değinerek, 20. yüzyılın acılar ve trajedilerle dolu bir yüzyılın olduğunu, bu anlamda barışa olan özlemin daha da arttığını ifade etti. Sergi, 3 Eylül Pazartesi gününe kadar ziyaret edilebilecek.

İHD özel bülten dağıttıİHD İstanbul Şubesi üyeleri 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla hazırladıkları İnsan Hakları Bülteni özel sayısını dün İstiklal Caddesi'nde halka dağıttı. Kendilerine uzatılan bültenleri vatandaşların bazıları geri çevirirken, bazılarının da özel sayıyı dikkatle okudukları gözlendi. Hazırlanan bültende dünyanın, ve Türkiye'nin içinde bulunduğu savaş, şiddet, yoksulluk ve sefalet durumunun yanı sıra, "...bir yol ayrımındayız...Barış istiyorsan barışın yanında ol..." şiarına da yer verildi. Bültende ayrıca İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin Başlangıç Bölümü ve Birleşmiş Milletler'in onayladığı Halkların Barış Haklarına Dair Bildiri de bulunuyordu.
www.evrensel.net