30 Ağustos 2001 21:00

'Vurgun'da üç gözaltı daha

Bayındırlık ve İskân Bakanlığı bünyesindeki ihalelerde yolsuzluk yapıldığının ortaya çıkmasının ardından başlatılan "Vurgun Operasyonu" çerçevesinde Mersin'de de bir inşaat şirketinin sahibi ile iki yöneticisi gözaltına alındı.

Paylaş
'Vurgun'da üç gözaltı dahaBayındırlık ve İskân Bakanlığı bünyesindeki ihalelerde yolsuzluk yapıldığının ortaya çıkmasının ardından başlatılan "Vurgun Operasyonu" çerçevesinde Mersin'de de bir inşaat şirketinin sahibi ile iki yöneticisi gözaltına alındı. İçel Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Ankara DGM Savcısı Cengiz Köksal'ın yürüttüğü operasyon çerçevesinde, Kaçakçılık ve Organize Suçlar Müdürlüğü ekipleri, Martaş İnşaat Taahhüt Şirketi'nin sahibi Reşit Kurt ile kimlikleri açıklanmayan iki yöneticisini gözaltına aldılar. Yetkililer, firmadaki yazışma ve evraka incelenmek üzere el konulduğunu, sanıkların Ankara'ya gönderildiğini bildirdiler. Operasyon kapsamında gözaltına alınan Müsteşar Yardımcısı Sedat Aban'ın da aralarında bulunduğu 18 kişi için ise polise 3 gün ek gözaltı süresi verildi. Alınan bilgiye göre, Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, sorguları devam eden Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Aban, Yapı İşleri Genel Müdür Vekili İlkutlu Gönülal, yapı işleri genel müdür yardımcıları ile ihale komisyonu üyelerinden oluşan 18 kişi için ek gözaltı süresi verilmesi istemiyle, soruşturmayı yürüten Ankara DGM Cumhuriyet Savcısı Cengiz Köksal'a başvurdu. Köksal, bu talebi yerinde bularak polise 3 günlük ek gözaltı süresi verdi.

DGM'ye sevkler sürüyorBu arada, operasyon kapsamında yurt genelinde gözaltına alınarak Ankara'ya getirilen müteahhitlerin, DGM'ye sevkleri de devam ediyor. DGM'ye dün getirilen 11 müteahhit, Savcı Köksal tarafından sorgulandıktan sonra, tutuklama istemiyle yedek hakimliğe sevk edildi. Ankara 2 Nolu DGM'de sorgulanan 11 müteahhit serbest bırakıldı. Pırlanta İnşaat Şirketi sahibi Mustafa Eriş, ortağı İbrahim Mithat Eşmeli, Bayındırlık Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü Büro Görevlisi Fethi Soydan ve Bayındırlık İl Müdürlüğü Şube Müdürü Ahmet Kenan Bozokkalfa ise, dün çıkarıldıkları yedek hakimlikçe tutuklanmışlardı. Öte yandan gazetecilerin "Vurgun Operasyonu" ile ilgili sorularını yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Bu işi başka bir noktada siyasi polemik konusu yapmak bize göre yanlıştır. Geçtiğimiz yıllarda, dönemlerde maalesef hep bu yanlışlıklar yapılmıştır." dedi.

Aydın'dan ikinci yanıtBayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, ortağı bulunduğu şirketlerle ilgili çıkan haberlere dün ikinci kez yanıt vererek bu yönde çıkan haberlerin özel hesaplara dayanan yıpratma kampanyasının bir ürünü olduğunu ileri sürdü.
ÖNCEKİ HABER

Üzeyir Garih cinayetinde

SONRAKİ HABER

AKP'nin Osmaniye Düzce Tokat ve Amasya belediye başkan adayları

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa