Fotoğraf: AA

Enerjide özelleştirme dayatılıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, yap-işlet-devret projeleri için Hazine dışında garanti düşünmediklerini söyledi.

Enerjide özelleştirme dayatılıyorEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, enerji santrallarının ve dağıtım şebekelerinin özelleştirilmesini tek çözüm olarak gösterirken, "ya 980 milyon dolar yatırım yapılacak, ya da Hazine'ye 1 milyar 75 milyon dolar gelir giderecek" diyerek, "ya ip, ya giyotin" tercihi sundu.Enerji konusunda üst düzey bürokratlarıyla birlikte dün basın toplantısı yapan Zeki Çakan, enerji alanında özelleştirmenin hızlandırılması "seçeneği"ni sundu. Bakan Çakan, yaklaşık 1.5 saat süren basın toplantısında önce TEAŞ, TEDAŞ ve BOTAŞ'ın birbirlerine olan borçları, kamunun enerji borçları konusunda bilgi verdi. TEDAŞ'ın 1 katrilyon 226 trilyon 783 milyar alacağı olduğunu, bunun 368 trilyon 756 milyarının kamudan, 858 trilyon 27 milyarının ise özelden olduğunu belirten Çakan, TEAŞ'ın ise TEDAŞ'tan 1 katrilyon 15 trilyon alacağı, BOTAŞ'a ise 809 trilyon lira borcu olduğunu belirtti. Kayıp ve kaçak miktarında da artışlar olduğunu kaydeden 1992'de yüzde 12.5 olan kayıp ve kaçak oranının 2000'de yüzde 21.6'ya çıktığını, bunun nedeninin de kırsal kesimden şehirlere göç ve kaçak yapılaşma olduğunu savundu. 21.6 olan kaçak oranını 20.6'ya düşürmeleri durumunda Ağustos ortalamasıyla 60 trilyon gelir elde edileceğini iddia eden Çakan, kaçakların artmasının başka nedeninin de dağıtım şebekelerinin işletme hakkının devredilmemesi olduğunu söyledi. Eleman olmadığı için gerekli bakımın yapılamamadığını savunan Çakan'ın sunduğu seçenek özelleştirme oldu.

Elektrik istiyorsanız satınDağıtım şebekelerinin devrinin sonuçlanmaması nedeniyle TEDAŞ'ın 5580 nitelikli eleman ve 1 milyar dolar rehabilitasyon masrafına ihtiyacı olduğunu öne süren Bakan Çakan, bu konuda takdirin hükümette olduğunu söyledi. Termik santralların devrinin gerçekleşmemesi halinde santralların rehabilitasyonu için 980 milyon dolarlık yatırım gerektiğini, devrin olması halinde de Hazine'ye 1 milyar 75 milyon dolar geleceğini iddia eden Çakan, üç ayrı yerde değindiği bu konuda, rehabilitasyon yatırım için üç ayrı rakam verdi. Son 30 yıldaki elektrik arz ve talep rakamlarını da veren Çakan, ilk kez 2001'de elektrik tüketiminin yüzde eksi 0.3'e indiğini söyledi.

'Siyasi pazarlık yokmuş'Hazine'nin garanti süresini aşağı tutmaya çalıştığını, ancak sözkonusu 29 YİD projesini üstlenen firma yetkilileriyle görüşmelerin sürdüğünü, pazarlık yaptıklarını söyleyen Çakan, elektrikteki bölünmenin özelleştirmeyi kolaylaştırdığını belirtti. Enerji Piyasası Üst Kurulu'yla ilgili soruları değerlendiren Çakan, atamalar için siyasi pazarlık yapılmadığını savundu.Bakan Zeki Çakan başka bir soru üzerine de Hazine garantisi için 29 YİD içerisinde seçim yapılmayacağını, 29 projenin tamamının ele alındığını söyledi. Çakan ayrıca 31 Ekim'de sona erecek olan işletme hakkı devri süresinden önce sorunların çözüleceğini belirterek, enerji lobilerine mesaj verdi.
www.evrensel.net