30 Ağustos 2001 21:00

Genel greve 4 milyon işçi katıldı

Güney Afrika'da özelleştirmeye karşı yapılan 48 saatlik genel greve 4 milyona yakın işçi ve emekçi katıldı. Büyük şehirlerde sokaklara çıkan onbinlerce işçi, hükümeti protesto etti.

Paylaş
Genel greve 4 milyon işçi katıldıGüney Afrika'da özelleştirmeye karşı yapılan 48 saatlik genel greve 4 milyona yakın işçi ve emekçi katıldı. Johannesburg, başkent Pretoria, Durban, Nelspruit ve Cape Town gibi büyük şehirlerde sokaklara çıkan onbinlerce işçi, hükümeti protesto etti. Eylemler, Güney Afrika İşçi Sendikaları Konfederasyonu (COSATU)'nun çağrısıyla gerçekleşti.1.8 milyon üyeye sahip olan COSATU, grev değerlendirmesinde büyük bir başarı kazandıklarını vurguladı. Sendika yetkilileri, birçok şehir ve birçok sektörde üretim ile hizmetin tamamen durduğunu kaydetti. COSATU, yüzbinlerce emekçinin sokak eylemlerine katıldığını, yüzbinlercesinin ise işe gitmeyerek özelleştirmeyi ettiğini kaydetti.Büyük patronlar ve hükümet ise, greve katılımın "fazla olmadığını" iddia ettiler.

İki hafta süreBBC'ye bir açıklama yapan COSATU Genel Başkanı Zwelinzima Vavi, hükümetin emekçilerin özelleştirmeye dair kaygılarını dikkate almadığını söyleyerek, yabancı sermayenin ülkeye girmesini istemediklerini belirtti. Vavi, hükümete iki hafta süre tanıdıklarını ve bu süre içinde talepleri yerine getirilmezse, genel grevlerin süreceğini ilan etti.G. Afrika hükümeti, ırkçı rejimi yıkan işçi ve emekçilerin isteklerine sırtını tamamen dönmüş görünüyor. Geçtiğimiz yıl telekom ve su dağıtımı özelleştirildi. Çelik ve maden sektörü de büyük patronlara peşkeş çekildi. Bunun üzerine işsizlik oranı, yüzde 30'lara fırladı. Sadece kamu hizmetlerinde 1994'ten bu yana 200 bin işçi sokağa atıldı.Mart ayına kadar 2.14 milyar dolar tasarruf etmek gerektiğini söyleyen hükümet, bu amaçla özelleştirmeyi sağlık, ulaşım ve eğitim alanına yaymayı planlıyor.
ÖNCEKİ HABER

Şaron 'barış için' vuracak

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa