30 Ağustos 2001 01:00

'Kriz var' deyip sinmediler

MESS'e üye olmadığı halde onunla aynı yöntemi izleyerek ücret artışını düşük tutmaya çalışan Parsat Piston patronu hedefine ulaşamadı.

Paylaş
'Kriz var' deyip sinmedilerMuzaffer ÖzkurtMetal sektöründe MESS'e bağlı olsun olmasın pek çok fabrikada sözleşmeler deliniyor. Çoğu sözleşmede enflasyon oranı olarak belirlenen zamlar yarıdan da aşağıya çekiliyor. Bu saldırılar karşısında sendikalar başta sözlü olarak verilen "İşten atma olmayacak" garantisine karşılık patronların bu tekliflerine boyun eğiyorlar. Bu saldırıların ilk elden acısını çeken işyeri temsilcileri ve fabrikada önemli rol oynayan ileri işçiler ise konfederasyonların, sendikaların ya da şubelerin tavırlarının arkasına sığınarak "Yapılabilecek bir şey yok" diyorlar. İşte böylesi bir ortamda aynı saldırılara ve patron dayatmalarına maruz kalan Parsat Piston fabrikasında temsilciler sözleşmenin delinmesine izin vermediler. Patronun yüzde 15 dayattığı ve kabul edilmemesi halinde 80 işçiyi atacağını söylediği Parsat Piston'da sözleşme gereği alınması gereken yüzde 35 zam da alındı, işçi de atılmadı. Bununla ilgili olarak görüştüğümüz Parsat Piston işyeri temsilcilerinden Hüseyin Özcan, "İşyerinde saldırıların acısını yaşayan temsilciler ve ileri işçiler sorunlarına sahip çıkmazsa sendikadan ya da şubelerden de bir şey bekleyemezler. Aşağısı sıkıştırmadan yukarıyı harekete geçiremeyiz" dedi.

Yüzde 15 dayatmasıHaziran ayının sonuna doğru patronun isteği ile Özçelik-İş İstanbul Şubesi ile birlikte görüşmelerin başladığını belirten Özcan, bu görüşmede patronun zammın yüksek olduğunu ve kriz döneminde bu zammın işyerini zora sokacağını söylediğini belirtti. Patronun görüşme sırasında bu zammı vermesi halinde 80 kadar işçiyi işten atmak zorunda kalacağını söylediğini aktaran Özcan, "Biz biliyoruz ki fabrikadaki üretim iyi. Yani krizden fazla etkilenmedi" dedi. Bu toplantı sonrasında gruplar halinde işçilerle görüştüklerini ve durumu anlattıklarını ifade eden Özcan, patronun yüzde 15 teklifini yinelediğini ve kendilerinin bu teklifi kabul etmediklerini dile getirdi. "Ücrette patron açısından bir sorun varsa önümüzdeki dönem sözleşme var ve bu sorun orada tartışılmalı. Ancak imzalanan bir sözleşme uygulanmalı" diyen Özcan, patronun kendilerinin geri adım atmaması üzerine bir iki puan fedakârlık istediğini, ancak kabul etmediklerini ifade etti. Özcan, bu görüşmelerin sonunda patronun geri adım atarak zam oranını verdiğini ve işçi de atmadığını söyledi.

Temsilciler ve işçiler...Krizin faturasının işçilere yüklenmek istendiğine dikkat çeken Hüseyin Özcan, böyle bir ortamda işçilere ve temsilcilere büyük bir rol düştüğünü söyledi. Temsilcilerin olup biteni takip ederek işçilere aktarması gerektiğini kaydeden Özcan, "Buradan fabrikadaki iç örgütlülük güçlendirilmeli. Yukarıdan beklemek çözüm değil, çünkü işyerinden ücret alan tezgâh başında çalışan işçiler ve temsilcilerdir. Bu kesimler sorunlarına sahip çıkarsa ve yukarıya baskı yaparsa profesyonel sendikacılar da harekete geçecektir" dedi. Bunların yapılmaması durumunda profesyonellerin mevcut durumdan en az zararla çıkmanın yollarını aradıklarını söyleyen Özcan, temsilcilerin "Benim işyerimde sorun yok" demeden, fabrikaları etkileyen ülkenin sorunlarına karşı bir araya gelmesinin zorunlu olduğunu vurguladı.

İşçinin gücüHüseyin Özcan, Parsat Piston'da sözleşmenin delinmesine izin vermemelerinin nasıl mümkün olduğunu şöyle anlattı, "Sınıfın gözüyle sorunlara bakıyoruz. Güç dengelerimizi hesaplıyoruz ve işyerinin durumunu da biliyoruz. 'Memleket krizde bizim payımıza da bu düşüyor' mantığı ile hareket etmedik. Bunun yerine işçilere her meseleyi aktardık, onlarla konuştuk ve paylaştık. Güç biraz da buradan geliyor."Krizin nedenlerinin bilinmemesi ya da araştırılmamasının, her kriz döneminde işçi önderlerinin üretimden kopartılmasının bir "kabullenme" yarattığına dikkat çeken Özcan, "Biz hakkımızı istediğimiz için işçi atılmasını kabul etmiyoruz" dedi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Aydın hakkında gensoru önergesi

SONRAKİ HABER

Antalyalı elma üreticisi zor durumda: Elma ihracatı durma noktasında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa