29 Ağustos 2001 21:00

Aydın hakkında gensoru önergesi

Saadet Partisi, Bayındırlık ve İskân Bakanı Koray Aydın hakkında, bakanlığındaki ihalelerde yolsuzluk yapılmasına göz yumduğu gerekçesiyle gensoru önergesi verdi.

Paylaş
Aydın hakkında gensoru önergesiSaadet Partisi (SP), Bayındırlık ve İskân Bakanı Koray Aydın hakkında, bakanlığındaki ihale ve işlemlerde yolsuzluk yapılmasına göz yumduğu gerekçesiyle gensoru önergesi verdi.SP Grup Başkanvekili Veysel Candan, gensoru önergesini TBMM Başkanlığı'na sunduktan sonra parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı bünyesinde "Vurgun Operasyonu" adı altında soruşturma başlatıldığını anımsattı. Candan, Türkiye ekonomisinin, vurgun, soygun ve yolsuzluk sebebiyle krize girdiğini, gelir dağılımının bozulduğunu ve halkın fakirleştiğini bildirdi.Veysel Candan, Bayındırlık ve İskân Bakanı Koray Aydın'ın müfettiş raporlarında sakıncalı olduğu belirlenen kişileri üst düzey bürokrat olarak tayin ettiğini, bu kişinin de müteahhit firmalarda işe soktuğu yakın akrabaları aracılığı ile bakanlık ve firmalar arasında usulsüz ilişkiler sağladığını ifade etti.İhalelere aynı kişilere ait firmaların davet edildiğini, muhammen bedelin 2-3 katı iş yaptırılıp yolsuzluğa kapı aralandığını kaydeden Candan, deprem konutu ihalelerinin de şaibeli firmalara verildiğini söyledi.

İşi sulandırıyorVeysel Candan, Koray Aydın'ın üst düzey bürokratların yargılanması konusunda yapılan başvuruya gerekli izni vermediğini, "bu işi Marksist bürokratlar yaptı" diyerek olayları geçiştirmeye çalıştığını belirtti. Yapılan yolsuzluklarda bürokratların tek başına olmadığını söyleyen Candan, "Bu iş üçlü kombinasyonla olur. İşadamı ve siyasetçi ayağı da ortaya konmalıdır. Gensoru ile siyasetçi ayağının ortaya konmasını amaçlıyoruz" dedi.Candan, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nda yolsuzluk iddialarının 'ANAP-MHP hesaplaşması' olarak değerlendirilmesinin de yanlış olduğunu kaydetti. Candan, Koray Aydın'ın "son 10 yılın icraatları incelensin" şeklindeki sözünün "işi sulandırmaktan başka amaç taşımadığını" ifade etti.

Koltuğunu boşaltmalıCandan, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nın İller Bankası kanalıyla yaptırdığı ihalelerde de siyasi davranıldığını söyledi. Veysel Candan, otoyolların kenarlarına çekilen tellerin fiyatının, yüzde 400 arttırılarak bazı firmalara ödemeler yapıldığına dikkat çekti. Candan, Bayındırlık ve İskân Bakanı Koray Aydın'ın araştırmanın sağlıklı yapılabilmesi amacıyla koltuğu boşaltması ve ondan önce de üst düzey bürokratlar için de sorgulama izni vermesi gerektiğini söyledi.Bu arada, DYP Tunceli Milletvekili Kamer Genç de, Bakanlık ihaleleri ile ilgili soruşturmayı hatırlatarak, Başbakan Bülent Ecevit'e, "Soruşturmanın sağlıklı bir sonuca ulaşması için Koray Aydın'ın istifa etmesi gerekmez mi?" diye sordu. Genç, TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, Ecevit'in ve Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün, "Bu tür soruşturmaların politik alana çekilmemesi gerektiği" yönünde ifadeleri olduğunu bildirerek, bunun adalete baskı olup olmadığının açıklanmasını istedi.
ÖNCEKİ HABER

Krom'da gergin bekleyiş

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa