27 Ağustos 2011 11:06

Savranoğlu işçilerine bayram ziyareti

SAVRANOĞLU Deri fabrikasında sendika hakkı için direnişte olan işçileri bayram öncesinde Türk-İş Ege Bölge Temsilciliği ve bağlı sendikalar ziyaret etti. Ziyarette Türk-İş Ege Bölge Temsilcisi Başkan Yardımcısı Tuncay Kireçkaya, Tek Gıda-İş Genel Başkan Danışmanı Gürsel Köse, Tes-İş, Teksif, TÜMTİS ve Tez Koo

Savranoğlu işçilerine bayram ziyareti

Paylaş

HAKKIMIZA SAYGI GÖSTERİLENE KADAR

Ziyarette konuşan Deri-İş İzmir Şube Başkanı Makum Alagöz, ziyaretten dolayı teşekkür ederek, “Bizler kararlılıkla direnişimizi sürdüreceğiz.

1 Ağustostan beri her cumartesi günü burada sendikal haklara saygı duruşumuzu sergiliyoruz. Her cumartesi günü basın açıklamamızı, yürüyüşümüzü yapıp Menemen halkına mektubumuzu dağıtıyoruz. Her cumartesi toplanmamızdan rahatsız oldukları için cumartesi gününü tatil ilan ettiler. Ama bizler de bundan sonra her cuma burada toplanmaya devam edeceğiz. Bizler bayramdan sonra mücadeleyi büyütecek, İzmir’deki dostlarımızdan da destek isteyeceğiz. Çünkü niyetleri açık, bizler şimdiye kadar kötü niyet beslemedik. Elimiz havada, bu işi diyalogla karşılıklı saygı içinde çözelim” diyerek işverenlere seslendi.

Alagöz, “3 aydır burada çoğunluk almamıza rağmen hakkımız yok sayılıyor, hukuk çiğneniyor. İşveren süreci uzatmak adına ‘Burası tabakhane değildir’ diyerek dava açıyor. Oysa herkes biliyor ki burası tabakhanedir. Üstelik iş mahkemesine açması gereken davayı asliye hukuk mahkemesine açarak mahkemeyi oyalamaya çalışıyor, bu da bir suçtur, kötü niyettir. Sendika bizim anayasal hakkımız ve haklarımız kabul edilmelidir. Yasaları çiğnemekle bir yere varılmaz” diyerek işvereni ve yetkilileri tekrar uyardı.

DARBECİ ANLAYIŞLAR GREVİ ERTELEDİ

Tuncay Kireçkaya ise sermayenin saldırılarına karşı konfederasyon ve sendika ayrımı yapmadan birleşilmesi gerektiğine vurgu yaparak grev hakkı askıya alınan Sosyal-İş işçilerinin durumuna dikkat çekti. “Grevden dolayı ülkenin itibarının zedeleneceğini düşünenler, işçilerin anayasal hakkının ertelenmesinin ülkenin itibarını zedeleyeceğini düşünmüyorlar, işçileri önemsemiyorlar. İşçilerin kazanılmış hakları, toplusözleşme hakları, grev hakları geri alındığında Türkiye sanki itibar kazanıyormuş gibi davranıyorlar” dedi. Ulusal İstihdam Stratejisi, kıdem tazminatı ve işsizlik fonunun yağmalanmasına dikkat çeken Kireçkaya, “Bütün bu saldırıların püskürtüldüğü, ihbar ve kıdem tazminatlarımıza göz dikilmediği, anayasal hakkımızı kullandığımız için işten atılmadığımız, işimizi, aşımızı hep beraber paylaştığımız, sendikalaşmanın önündeki engellerin kaldırıldığı barış ve kardeşlik içerisinde bir bayram geçirmek dileğiyle bayramınızı kutlarım” dedi.

İŞÇİLER VE SENDİKA YALNIZ DEĞİL

Tek Gıda-İş Genel Başkan Danışmanı Gürsel Köse de sendikal faaliyetleri engelleyen işverenin suç işlediğini belirterek, “Bu işyerindeki sömürünün, baskının, eziyetin hepsini biliyoruz. Bizler işçiler ve işçilerin temsilcileri olarak barışın temsilcisiyiz. Yaşamın her alanında, gittiğimiz her işyerine barışı, kardeşliği, eşitliği hakkı ve hukuku götürdük. Burası da aynı olacak. Sizler ve Deri-İş Sendikamız yalnız değil, bizler yalnızca sendikacılar olarak değil işçiler olarak da sonuna kadar sizinle beraberiz, buraya sendika girene kadar” dedi.

Ziyarete gelen tüm sendikacılar işçilere dayanışma mesajları vererek bayramlarını kutladı. Daha sonra halaylar çekilerek, getirilen erzaklar direnişteki işçilere verildi. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

‘Muhtarıma da mahalleme de dokunma’

SONRAKİ HABER

Granito Girarto işçileri maaş ve tazminatlarını istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa