28 Ağustos 2001 21:00

Cinayette yeni soru işaretleri

Üzeyir Garih'in cep telefonunun bulunduğu açıklandı. Katil zanlısı olduğu ifade edilen firari er Yener Yenmez'in yakalandığı iddia edildi.

Paylaş
Cinayette yeni soru işaretleriİşadamı Üzeyir Garih'in öldürülmesi konusunda yaşanan çelişkili haber bombardımanı dün de devam etti. Olayın hemen ardından Fuat N. hakkında yapılan yargılayıcı haberler bu kez Garih'in kayıp cep telefonunu elinde bulundurduğu söylenen er Yener Yenmez üzerinde yoğunlaştı. Er Yener'le ilgili çelişkili haberler önce soyadı konusunda yaşandı Anadolu Ajansı (AA)'nın önce 'Yetmez' ardından 'Yermez' olarak bildirdiği soyad, TV haberlerinde 'Yenmez' olarak verildi.Ayrıca dün öğle saatlerinde Yenmez'in yakalandığı yönünde haberler gelirken, daha sonra yapılan açıklamalarda firar ettiği ve arandığı söylendi. Garih'in cep telefonu sinyallerinin alındığı söylenen Hasdal Kışlası'ndan 3 astsubay ve 4 erle, Yenmez'in Kayseri'deki yakınları dün olayla ilgili olarak sorgulandı. Anadolu Ajansı, dün öğlen saatlerinde geçtiği haberde, Hasdal'daki bir askeri kışlada görev yaparken firar eden ve "Garih'e ait cep telefonunu bir astsubaya verdiği" iddia edilen Yener Yetmez'in, gözaltına alınarak Asayiş Şube Müdürlüğü'ne getirildiğini iddia etti. Emniyet Genel Müdürü Kemal Önal ise konuyla ilgili soruları yanıtsız bıraktı ve "Umarız yakında bir açıklama yapacağız" dedi. Garih'in cep telefonuyla, cinayetin işlendiği gece, Hasdal Kışlası'ndan konuşulduğunu belirleyen polis, kışlada arama yapılmasını istedi. Yapılan aramada, kayıp cep telefonu bir astsubayın üzerinde bulundu. Astsubay verdiği ifadede, telefonu Yener Yenmez'den satın aldığını söyledi. Daha sonra başka bir polis kaynağından yapılan açıklamada ise telefona olay günü Yenmez nizamiyeden girerken astsubay tarafından bulunup el konulduğu, iki boyunca astsubayın kendi sim kartıyla görüşme yaptığı telefonun daha sonra Yenmez'e geri verildiği söylendi. Bu iddiaya göre Yenmez telefonu kantinci bir arkadaşına 20 milyon lirapa sattı. Söz konusu kantincinin gözaltında olduğu da söylendi. Yenmez ise komutanlıktan çağrıldığı sırada firar etti. Yine AA'nın geçtiği bir haberde kaynak olarak gösterile bu polis yetkilisi Yenmez'i, 'çok ciddi bir şüpheli olarak tanımladı.1975 doğumlu Yener Yenmez'in, cinayetin işlendiği tarih olan cumartesi günü firar ettiği iddia ediliyor. Zanlının kimliğinin belirlenmesi üzerine harekete geçen polis, önceki geceden bu yana İstanbul'da peş peşe operasyonlar düzenledi. Emniyet müdürlüğünün yaptığı açıklamada, bu aramalarda dün sabaha kadar bir sonuca ulaşılamadığı belirtildi. Öte yandan firari erin, kışlada bıraktığı giysilerinin üzerinde kan lekeleri saptandığı açıklandı. Öğleden sonraysa Anadolu Ajansı, Yener Yenmez'in yakalandığını duyurdu. Fakat bu haber, resmi yetkililerce onaylanmadı.

Yenmez'in özgeçmişi 26 yaşındaki Yener Yenmez, oto teybi çalmak ve işyerinden hırsızlık yapmak suçlarından iki kez cezaevine girdi. Kasıt olmamak suretiyle adam öldürmek suçundan 18 yıl 35 ay 47 gün hapis cezası alan Yener Yenmez, 23 Aralık 2000 tarihinde şartla salıverilme ve cezaların ertelenmesine ilişkin yasadan yararlanarak Kayseri Kapalı Cezaevi'nden tahliye edildi. Yener Yenmez'in tahliye edildikten sonra askere gittiği öğrenildi. Hırsızlık yapmak ve adam yaralamak suçlarından sabıkası olan Yener Yenmez'in önceki yıl da Zincidere Açık Cezaevi'nden firar ettiği, daha sonra yakalandığı ortaya çıktı. Öte yandan Üzeyir Garih için düzenlenen törenlere katılan SP Genel Başkanı Kutan, cenaze töreninde bir soru üzerine, Garih cinayetiyle ilgili olarak MOSSAD'dan 3 istihbarat mensubunun Türkiye'ye geldiği hakkında basında haberlerin yer aldığını anımsatarak "Bu haberin yanlış olmasını canı gönülden temenni ediyorum" dedi. Cenaze töreni için İsrail'den İstanbul'a gelen İsrail Başkonsolosu Amira Armon ise "Başbakan Şaron ve Dışişleri Bakanı Peres'in, Garih ailesine başsağlığı mesajlarını getirdim" dedi. Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu ise, "Cinayetle ilgili bilgi, sizin de kamuoyunun da henüz duymuş olduğu bilgilerdir. Bunu, askerden birisi olması nedeniyle doğrudan askerle bir ilgisi şeklinde yorumlamamak lazım" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Euro büyük bir hata

SONRAKİ HABER

Marmaray'da bazı seferler iptal edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa