Kemal İskender'e dokunulmuyor

Manisalı gençlere işkence ile gündeme gelen Balıkesir Emniyet Müdürü Kemal İskender, adı onca işkence olayına karışmasına rağmen görevinin başında.

Kemal İskender'e dokunulmuyorJülide KalıçKemal İskender'in adı Manisa Emniyet Müdürü iken gündeme gelmişti. Yaşları 14 ile 21 arasında değişen gençlere işkence yapılmasıyla, "Manisa davası" başlamıştı. Yine İskender'in emniyet müdürü olduğu Balıkesir'de, 16 yaşındaki Özgür Ünal'ın gözaltında alınması ve nezarette ölü bulunmasıyla gözler bu isme odaklandı. Aralarında "Manisalı gençlerin" avukatlarının da bulunduğu avukatlar ve insan hakları savunucuları hâlâ görev başında olan Kemal İskender'in görevden alınarak yargılanması çağrısında bulundular.

Adı işkenceyle anılıyorBirçok işkence olayı ile nam salan Kemal İskender'in dosyası oldukça kabarık. İskender, Manisalı gençlere yapılan işkenceden önce, adını Bergama'nın Narlıca Köyü'nde yaşayan Metin Andaç'a yapılan işkence ile duyurdu. Metin Andaç, sivil polislerce kaçırılmış ve akıl almaz işkencelerden geçirilmişti. Yapılan soruşturma sonucunda ise Andaç'a işkence yapanların Manisa Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memurları oldukları ortaya çıkmıştı. Metin Andaç'ın maruz kaldığı işkenceye adı karışan polis memrularının ismi daha sonra Manisalı gençlere işkence yapan polislerin arasında geçti. Her iki işkence olayında da Kemal İskender, Manisa Emniyet Müdürlüğü görevindeydi.

Görevden alınmadı"Manisa davası"nın mağdur tarafı, işkence gören gençlerin avukatları, gençlere yapılan işkencelerde Kemal İskender'in sorumluluğuna dikkat çekerek, İskender'in yargı önüne çıkarılmasını istemişlerdi. Ancak yargı önüne çıkarılması bir tarafa, İskender'e emniyet müdürlüğü görevinden el çektirilmedi. İskender'in Emniyet Müdürlüğü'ne atanmasının üstünden çok geçmeden, 14 yaşındaki iki kız çocuğu gözaltına alındı ve cinsel tacize maruz kaldı. Manisa Emniyet Müdürlüğü, daha sonra 14 yaşındaki bir çocuğu da okul duvarına siyasi içerikli yazı yazdığı iddiasıyla gözaltına aldı. Polisler gözaltına gerekçe olarak ise "çocuğun tırnaklarının içindeki boyayla duvardaki boyanın renginin aynı olmasını" gösterdiler. Daha sonra, basına teşhir edilen çocukların suçsuz olduğu ortaya çıktı.

Burada işkence vardır Kemal İskender'in ismi, akıllara durgunluk verecek bir işkence olayına daha karıştı. Manisa'da bir kişi babasını öldürdüğü iddiasıyla gözaltına alndı. Bu kişi işkenceden geçirilerek, "babasını öldürdüğüne dair" ifade vermeye zorlandı. Yapılan işkenceler sonucu "babasını öldürdüğünü" kabul eden işkence mağduruna yer keşfi ve tatbikat dahi yaptırıldı. İşkence mağduru daha sonra tutuklanarak cezaevine konuldu. İşkence mağdurunun tutukluluğu sırasında ise öldürüldüğü iddia edilen baba çıktı geldi! Şehri terk eden baba daha sonra Manisa'ya geri dönmüştü. Kemal İskender'in isminin işkence olaylarına karışmasının ardından Manisalı gençlerin avukatı Sabri Ergül, Manisa Emniyet Müdürlüğü kapısına "Bu iş yerinde işkence vardır" yazılı bir tabela asarak, kamuoyunun dikkatini çekmeye çalıştı.İskender, 1998 yılında Malatya Emniyet Müdürü iken de MHP'li bir grup tarafından, oruç tutmadığı için bıçaklanarak öldürülen üniversite öğrencisi Ümit Cihan Tarho'nun ölümünün birinci yıl dönümünde ailesine ve yakınlarına yönelik sert tutumuyla dikkat çekti. Kemal İskender'in "işkence" sicili, bakanları da rahatsız etmedi. Öyle ki, Saadettin Tantan İçişleri Bakanı olduğu dönemde İskender'i Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne atayabildi. Eski İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen ise Tantan'ın ardından İçişleri Bakanı olmasından sonra İskender'i Balıkesir Emniyet Müdürlüğü'ne getirdi.

Gizli soruşturmaBu arada, Edremit Cumhuriyet Savcılığı konu ile ilgili soruşturma başlattı. İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen'in, ölüm olayını soruşturmak üzere müfettiş görevlendirmesinin ardından soruşturmayı, görevlendirilen polis müfettişi ve mülkiye müfettişinin yürüteceği bildirildi. Özgür Ünal'ın babası Osman Ünal ve Avukat Arife Şengör dün Edremit Cumhuriyet Savcılığı'na giderek ifade verdiler. Avukat Arife Şengör, soruşturmanın gizli yürütüldüğünü bildirerek, kimler hakkında soruşturma yürütüldüğünü kendilerinin de öğrenemediğini belirtti.
www.evrensel.net