Fotoğraf: Evrensel

MHP'yi koruma gayreti

MHP'yi yolsuzluğa bulaştırmamak için gayret eden Adalet Bakanı Türk, sürdürülen yolsuzluk operasyonlarının siyasallaştırılmamasını istedi. Türk, Beyaz enerji ile Vurgun operasyonlarının farklı olaylar olduğunu kaydetti.

MHP'yi koruma gayretiAdalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Bayındırlık Bakanlığı'nda sürdürülen "Vurgun'' operasyonuna siyasi içerik yüklememek gerektiğini ifade ederek hükümetteki üç partinin de yolsuzlukla mücadelede kesin kararlı olduklarını iddia etti. Bakan Türk, dün 39'uncu dönem adli yargı hâkim savcı adaylarının son üç aylık, 11'inci dönem idari yargı hâkim ve savcı adaylarının ilk üç aylık eğitim döneminin açılışında yaptığı konuşmada, idari birimlerin sürdürülen soruşturmalar nereye varırsa varsın yolsuzlukların önlenmesi için savcılara yardımcı olmak zorunda olduğunu söyleyerek Vurgun operasyonu ile Beyaz Enerji operasyonunun farklı olduğunu, her olayın kendi içinde çözüleceğini dile getirdi. Türk, Beyaz Enerji operasyonunun anayasanın 100'üncü maddesinden dolayı tıkandığını hatırlatması üzerine, "Cumhuriyet savcılarının görev ve yetkileri bellidir, anayasaya göre hiç kimse kaynağını anayasadan almayan bir yetki ve görevi kullanamaz. Yargı mercilerinin, savcıların kanun çerçevesinde görevlerini yapmaları gerekir" dedi. Bakan Türk, operasyonlara siyasi boyut kazandırılmaması ve olayların saptırılmaması gerektiğini sık sık yinelerken ne yargının siyasallaşmasının ne de yargıya siyasi müdahale yapılmaması gerektiğini söyledi.

'Örgütlü suç değil'Üzeyir Garih'in öldürülmesi sonucunda sürdürülen soruşturmayı değerlendiren Türk, şu anda olayın örgüt işi olmadığının görüldüğünü söyledi. Soruşturmanın sürdüğünü hatırlatan Türk, "Olayın birden çok kişi tarafından gerçekleştirilmiş olduğu şüphesi çok kuvvetli bir şüphe olarak ortaya çıkmıştır. Ama birden çok kişinin bir fiile iştirak etmesi mutlaka örgütlü suç anlamına gelmez" dedi. Adalet Akademisi Kanun Tasarısı'nın halen Plan Bütçe Komisyonu'nda beklediğini hatırlatan Bakan Türk, tasarı kanunlaştığında, adalet görevlilerinin hizmet içi eğitimlerinin gerçekleştirileceğini bildirdi. Türk, Ulusal Yargı Ağı Projesi'nin 2004 yılında tamamlanacağını belirtti.
www.evrensel.net