27 Ağustos 2001 21:00

Otomobil uçar gider...

Sylvester Stallone'li 'Yarışçı' belli ki motor sporlarını sevdirmek üzere sponsorların isteği üzerine çekilmiş. Dünyanın birçok ülkesinde gerçekleştirilen ve büyük paralar dönen bu sektörün bir filmi de olmuş böylece.

Paylaş
Otomobil uçar gider...Şenay Aydemir Sinema sezonu ha hareketlendi ha hareketlenecek derken, bu hafta üç film birden gösterime girdi. İspanyol komedisi 'Başyapıt', artık bıkkınlık verecek kadar uzayan 'Jurasic Park' serisinin üçüncü filmi (bu arada yeni canavarlar suda ve havada iyiler, belli ki dördüncü filmde denizleri aşıp şehirlere taşacaklar) ve artık bir sinema klasiği haline gelen Sylvester Stallone'li 'Driven' (Yarışçı). Yarışcı, iyi bir bilgisayar oyunundan biraz hallice. Yarısından fazla bir bölümü, pist çekimleri ve bilgisayar kurgularıyla oluşturulan filmde, oyuncu ağırlığı olduğunu söylemek de güç. Bu bakımdan motor sporlarını ve bilgisayarda bu tür oyunları sevenler için zevk veren sahlener dışında elle tutulur bir yanı da bulunmuyor.

Yarışları sevelimBelli ki, son yılların gözde gösterilerinden olan Formula 1 yarışlarının 'sevdirilmesi, korunması, kollanması ve yaşatılması için' yapılmış. Ve epeyce de kendisine destek bulabilmiş bir film. Zira film boyunca bu yarışlara sponsorluk yapan firmaların reklamları beyazperdede en az arabalar kadar hızla akıp gidiyor. Konuya gelince, klasik hikâye Joe Tanto (Stallone), başına gelen kötü bir şey yüzünden yarışlara ara vermiştir. Dünyanın en iyi sürücüsü değildir ama isterse her şeyi yapabilecek güçtedir. Eski bir dostu ve bir yarış takımının patronu olan Carl (Reynolds), gelecek vaat eden genç bir yarışçı olan Jimmy'nin (Purdue) yarışlarda başarılı olmak için yardıma ihtiyacı olduğunu düşününce, inzivaya çekilen Tanto'yu geri çağırır. Jimmy'nin dünya şampiyonluğu için en büyük rakibi tecrübeli bir pilot olan Beau Brandenburg'tur (Schweiger). Ama Jimmy'nin önündeki engeller bununla da sınırlı değildir. Bir taraftan kardeşi onun şöhret olması için çalışmalarda bulunurken, Jimmy bir yanda da sarışın güzel Sophia ile ilişki içindedir. Onun tüm bu engelleri aşmasına yardım ederek dünya şampiyonu olması için çalışma görevi Joe Tanto'ya düşer.

Bilgisayarlı aksiyon"Driven", daha önce "Cliffhanger" da birlikte çalışan Renny Harlin ve Sylvester Stallone'u tekrar bir araya getiriyor. Harlin'in diğer filmleri olan "The Long Kiss Goodnight" ve geçtiğimiz yıl sinemalarda gösterilen "Deep Blue Sea"de olduğu gibi burada da aksiyon sahneleri ön planda. "Driven", son zamanların yükselen değeri 'sanal' aksiyon filmlerinden biri. Ama bu durum sinemaseverler açısından gelecekte daha da büyük olabilecek sıkıntılara da neden oluyor. Oyunculuk ve senaryo üzerine kurgulanmamış bu tarz filmlerin bıraktığı tat 'ağızlarda bir nane ferahlığı' kadar ucucu ve hızlı.

Yedek sürücülerFilm baştan yarışseverlere ve sevmeye hazır olanlara göre kurgulandığı için Burt Raynolds gibi bir usta, Til Schweiger gibi bir genç yetenek de filmde yedek sürücüler gibi duruyor. Son olarak filmin, birçok Formula 1 yarışından derlendiği belsesel görüntüleri, bu sporla ilgi duyanlar açısından yeterli bir atmosferi de yaratıyor. Ama, sonuç olarak 'Yarışçı', kimilerine izlenildiği zaman tat verse bile sinema çıkışında kolayca ucup gidebilecek bir yapım.
ÖNCEKİ HABER

'Kayıt borsası' kuruldu

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa