'Ulusal güvenlik' ablukası

Barış Günü'yle ilgili açıklama yapılacağını duyan polis, İstiklal Caddesi'nde her sokak başını tuttu, geçenleri de didik aradı. Basın açıklaması yapmak isteyen kadınlar gözaltına alındı

'Ulusal güvenlik' ablukasıBarış Anaları İnisiyatifi'nin Taksim Galatasaray'da 1 Eylül Dünya Barış Günü'yle ilgili yapmak istediği basın açıklaması polis tarafından engellendi. Basın açıklaması yapmak isteyen grubun Galatasaray Lisesi önüne çıkmasına bile izin vermeyen polis, Barış Anaları İnisiyatifi'nin bulunduğu bina önünden 46 kişiyi gözaltına aldı. Sabah saatlerinden itibaren İstiklal Caddesi'ni ve caddeye bağlanan bütün sokakları tutan polis, bölgedeki herkesi tek tek kimlik kontrolünden geçirerek didik didik aradı. Galatasaray Lisesi önünde 'Barış'la ilgili basın açıklaması yapmak için ellerinde beyaz balonlarla Terkos Çıkmazı'nda bulunan Barış Anaları İnisiyatifi binasından çıkan çoğunluğu kadın 46 kişi gözaltına alınarak Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Barış Anaları İnisiyatifi tarafından yapılmak istenen ancak gerçekleşemeyen basın açıklamasının metninde ise toplumsal barışa ihtiyaç duyulduğuna vurgu yapılarak, açlığın ve işsizliğin bir an önce bitmesi ve ülke kaynaklarının doğru ve gerekli yerlere aktarılması için ülkeye barışın getirilmesi gerektiği belirtildi. Açıklamada, insan hayatını garanti altına alan anayasal düzenlemeler yapılması gerektiğinin altı çizilerek, idam cezasının kaldırılması, insanlara kendi memleketlerine dönme olanaklarının sağlanması talep edildi.

Anlam verilemediGalatasaray Lisesi önünde 'barış'la ilgili basın açıklaması yapılacağını duyan polis, sabah saatlerinden itibaren Beyoğlu'ndaki her sokağı abluka altına aldı. Galatasaray Lisesi'nin bulunduğu İstiklal Caddesi, çevik kuvvet ekipleri, özel tim, panzer ve polis köpekleriyle sarıldı. Her biri tek tek aranan vatandaşlar ablukaya ve aramaya bir anlam veremezken, polis telsizlerinden geçen anonslarda sürekli, "Şüpheli gördüklerinizi ikaz etmeden direkt alın" anonsları yapıldı.
www.evrensel.net