26 Ağustos 2001 01:00

Kaldırım mühendisi!

30 bin mühendis ve mimar işsiz kaldı. 25 bini krizden etkilendi. "Ne iş olsa yaparım" diyorlar. Çoğu bebek bakıcısı olarak yurtdışına gidiyor.

Paylaş
Kaldırım mühendisi!Sinan Sarısaltık"Kaldırım mühendisi" deyimi krizle birlikte gerçek oldu. Önceden okuyamamış ve işsiz güçsüz dolaşanlar için kullanılan bu deyim, şimdilerde yıllarca okuyup mühendisler olanlar için kullanılıyor. İşinden olan binlerce mühendis ve mimar kapı kapı dolaşarak iş arıyor.Kriz yüzbinlerce işsiz doğurdu. Her geçen gün işsizler ordusuna gruplar halinde yenileri katılıyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) verilerine göre 2001 yılının ilk 6 ayında 52 bin 800 işyeri kapanmış, Türk-İş'in araştırmasına göre de 738 bin kişi işsiz kalmış. Bu rakam, kayıtdışı istihdam da göz önüne alındığında 2 milyona ulaşıyor.Ancak krizin belki de en trajik yansıması "orta sınıf"a mensup kesimlerde kendini gösteriyor. Sanayinin her dalında "kalifiye işgücü" olarak değerlendirilen mühendis ve mimarlar büyük bir işsizlik sorunuyla karşı karşıya. Makina Mühendesleri Odası (MMO) İzmir Şubesi'nin iş bulmak amacıyla İnsan Kaynakları Merkezi'ne başvuran mühendisler ile ilgili yaptığı araştırma çarpıcı sonuçlar ortaya çıkarttı. Araştırmaya göre, Kasım 2000 krizinden bu yana 30 bin ücretli mimar ve mühendis işini kaybetti. Serbest çalışanların da 25 bini krizden etkilendi. İşsiz kalan mimar ve mühendisleri birçoğu da yoksulluk sınırında yaşıyor.

Ne iş olsa yaparımMMO İnsan Kaynakları Merkezi'ne başvuran 466 makina mühendis ve 91 endüstri mühendisinin profilinde, ücret taleplerinde, ekonomik krizi aşma konusundaki beklenti ve düşüncelerinde büyük değişiklikler yaşandığı gözleniyor. Geçmişte birime başvuruda bulunan mühendislerin büyük çoğunluğu, askerlik yükümlülüğünü yeni tamamlamış ya da henüz tamamlamamış yeni mezunlardan oluşmaktayken, kriz dönemi profil iyice değişmiş. Özellikle meslekte 30 yaşın altında işsiz sayısında artış göze çarpıyor. Ayrıca birime başvuran mühendislerin aile içinde benimsenen statüleri açısından da bir değerlendirmeye girildiğinde, krizi izleyen dönemde işten ilk çıkarılanların, kadınların ve bekâr erkeklerin olması dikkat çekici. 45 yaşını aşan mühendisler, kriz öncesinde de iş bulmakta zorluklar yaşarken, krizle birlikte umutları iyice tükeniyor. Araştırmaya göre bu yaşlardaki mühendislerin çoğunluğunun mühendislik dışında hizmet ağırlık işlere yöneldiği; emlakçılık, sigortacılık, kurye hizmetleri, giyim mağazaları ve cafe-lokanta gibi alanlarda kendi işyerlerini kurmaya giriştiği belirtiliyor. Yine bu yaştaki mühendislerin bir kısmının da, mühendislik konusunda işletmelere çok düşük ücretler karşılığında danışmanlık yapmaya başladıkları ifade ediliyor.

Bebek bile bakarımGenç mühendisler uzun süredir istihdam olanağı bulamadıklarından dolayı, yurtdışında çalışmanın imkânlarını arıyor. Özellikle aupair (bebek bakıcılığı) olarak İngiltere'ye gitmek için başvuruda bulunan mühendislerin yaşları 23-26 arasında değişiyor. Almanya'nın çalışmak için göçmen olarak 5 milyon kişinin alınacağını duyurmasından sonra, birçok mühendis Alman Konsolosluğu'nun kapısına yığıldı.Umut kapısı ülkelerin başında Kanada da geliyor. Mühendislerin ücret, sosyal haklar gibi çeşitli ölçütler bakımından beklentileri ise gittikçe azalıyor. Asgari ücretle çalışmaya hazır yeni mühendislerin sayısı da her geçen gün artıyor.
ÖNCEKİ HABER

Stratejik askeri işbirliği

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan tehlikeli açıklar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa