24 Ağustos 2001 21:00

Seçimlerde değil, yağmurda gelsinler

Alibeyköy Çöp Mahallesi'ndeki evleri, yağmurlar nedeniyle su bastı. Mahallede kanalizasyon olmadığı için, bütün pislikler yağmur sularıyla evlerine dolan mahalleliler, "Belediye sadece görünen yerleri karanfille süslüyor" diyerek tepki gösteriyor.

Paylaş
Seçimlerde değil, yağmurda gelsinlerYılmaz Toğanİki gün önce yağan şiddetli yağmurla, İstanbul'un altyapıdan yoksun ilçelerinden olan Alibeyköy'ü yine sel götürdü. Alibeyköy'ün Çöp Mahallesi olarak da bilinen Karadolap Mahallesi'ndeki birçok evi su bastı.Mahallede altyapı olmadığı için, kanalizasyon pislikleri mahallelinin evlerinin içine kadar girdi. Belediyenin ve muhtarın yaşanan bu sorunlar karşısında duyarsızlığına tepki gösteren mahalleli, evlerini su bastığında defalarca belediyeyi aradıklarını, muhtara ulaşmaya çalıştıklarını fakat kimsenin yardımlarına gelmediğini söylediler. Seçimler döneminde yanlarına gelip kendilerinden oy isteyenlerin, şimdi yanlarında olmadıklarını belirten mahalleliler, imza toplayıp belediyeye başvuruda bulunacaklar.

Kanalizasyon evlerdePilton Kel, 40 yaşında ve 15 senedir Çöp Mahallesi'nde oturuyor. Her sene yağmur yağdığında aynı sorunları yaşadıklarını belirten Pilton Kel, geçen hafta işinden atılmış. Son yağan yağmurda bütün eşyalarının kullanılamaz hale geldiğini söyleyen Kel, "Biz evi su bastığında defalarca belediyeyi, muhtarı aradık. Yardım istedik. Ama kimse gelmedi, kimse bize yardım etmedi. Beş çocuğum ve hasta eşimle evde ne yapacağımızı şaşırdık" diye konuştu.Şirin Tiren de, beş senedir bu mahallede oturuyor. Maddi durumlarının hiç iyi olmadığını belirten Tiren, her yağmurda 'rezillik' çektiklerini ifade ediyor. Son yağmurlarla evlerini yine su bastığını ve buzdolaplarının kullanılamaz hale geldiğini belirten Tiren, "Muhtara on sefer telefon açtık. Sadece emniyetten bir polis arabası geldi, o da sadece birkaç evin numarasını alıp gitti. Eve sade pislik dolsa belki çekilir. Evi su bastığında elektrik kaçağından çocuğun ayağı da yandı" dedi.

Görünen yerlere karanfilZemre Coşkun da Alibeyköy Çöp Mahallesi'nde oturuyor. Onun evini de su basmış. Artık insanca yaşamak istediklerini belirten Coşkun, kendilerini sadece oy için ziyaret eden siyasilere tepkisini şu sözlerle dile getiriyor: "Seçimler döneminde gelenler şimdi yanımıza gelmiyor ama. Seçimde gelip oy istemeyi biliyorlar, şimdi, en zor anımızdaysa hiçbir yardım göremiyoruz. Evlerimiz çok kötü halde, biz zor durumdayız. İmza kampanyası başlatmayı düşündük. Belediyeden şikâyetçiyiz çünkü. Belediye sadece görünen yerleri karanfille donatıyor. Sel bastığında tek başınaydım. Ne yapacağımı şaşırdım, o yüzden geçen gece sinirimden ağladım. Altyapı yok, yağmurda bütün kanalizasyon eve doluyor. Biz de artık insanca yaşamak istiyoruz."
ÖNCEKİ HABER

Uzan'ın ipotek oyunu

SONRAKİ HABER

Evde bulunan tabanca 7 yaşındaki çocuğun yaralanmasına neden oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa