25 Ağustos 2001 01:00

AKP raporu bir haftada tamamlanacak

Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun AKP'ye ihtar ve tedbir verilmesi istemli başvurusunu raportöre verdi.

Paylaş
AKP raporu bir haftada tamamlanacakAnayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)'ne ihtar ve tedbir verilmesi istemli başvurusunu raportöre verdi. Raporun bir hafta içinde tamamlanması bekleniyor.Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun AKP'ye "tedbir ve ihtar" verilmesine ilişkin başvurusunun adli yılın başlamasından önce karara bağlanıp bağlanmayacağının sorulması üzerine, raporunu hazırlaması için başvuruyu raportöre verdiğini belirterek, raporun bir hafta içinde tamamlanabileceğini söyledi. Bumin, bu aşamadan sonra gündem tespitinin yapılacağını, ancak ne zaman karara bağlanacağı konusunda şimdiden bir şey söyleyemeyeceğini ifade etti. Bumin, kamuoyunda yakından beklenen bazı kararların gerekçelerinin tamamlanıp tamamlanmadığının sorulması üzerine de hepsinin gerekçelerinin yazımının tamamlandığını belirterek, önümüzdeki ay içinde bu gerekçelerin heyet tarafından okunarak son şekli verildikten sonra Resmi Gazete'de yayımlanacağını bildirdi.

Gerekçeli kararlar bekleniyorBumin, bir başka soru üzerine de Anayasa Mahkemesi heyetini şartlar gerektirirse adli yılın başlama tarihi olan 6 Eylül'den önce toplantıya çağırabileceğini kaydetti. Anayasa Mahkemesi'nce daha önce karara bağlanan, ancak gerekçeleri henüz yayımlanmayan konular arasında, FP'nin kapatılması, Af Yasası'nın bazı maddelerinin iptali, YDP eski Genel Başkanı Hasan Celal Güzel'in partiden ihraç edilme isteminin reddi, kiraların bu yıl için yüzde 10 artırılacağına ilişkin hükmün iptali ve Sosyal Güvenlik Yasası'nın bazı maddelerinin iptali bulunuyor.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Suyu da hortumladılar

SONRAKİ HABER

Bosna Hersek'in Srebrenitsa şehrindeki maden ocağında göçük: 2 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa