Erdoğan,

   'güç odaklarını' tatmin edemedi

Erdoğan, 'güç odaklarını' tatmin edemediYargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun Recep Tayyip Erdoğan'ın kurucu üyeliği ve genel başkanlığının kaldırılması için Anayasa Mahkemesi'ne başvurmasının ardından, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Erdoğan, kararlılıkla yollarına devam edeceklerini söyledi. Erdoğan, cezaların ertelenmesine ilişkin yasal düzenlemeler ve yüksek yargı organlarının kararlarının doğurduğu hukuksal güvenliğin ışığında AKP kurucusu olduğunu ve genel başkan seçildiğini söyleyerek, bu konudaki nihai kararı Anayasa Mahkemesi'nin vereceğini belirtti. Değişimi bir erdem saydığını ve değişmeye de devam edeceğini söyleyen Erdoğan, ancak oligarşik güç odaklarının istediği şekilde değişmediğini söyledi.Erdoğan, dün Kalyon Otel'de düzenlediği basın toplantısında, geçmiş yıllarda yaptığı konuşmalara ilişkin son günlerde yayınlanan haber ve yorumlara yanıt verdi. AKP Genel Başkanı olarak şahsına karşı bir süreden beri "haksız bir tartışma" başlatıldığını söyleyen Erdoğan, kendisiyle aynı durumda olan Hasan Celal Güzel ile ilgili olarak Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararın sonuçlanmasından sonra genel başkan seçildiğini belirtti. Erdoğan, "Sayın başsavcı yasal yetkisini kullanmıştır. Ayrıca yargılama sürecine girmiş, bu konuda herhangi bir yorumda bulunmak da hukuken doğru değildir" diye konuştu.

'Oligarşik güç odakları'Kendisi ile ilgili medyada çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Erdoğan, televizyonlarda yayınlanan konuşmanın 1994 yılında değil 1992 yılında yapıldığını, bu konuşmanın 1998 yılında Hürriyet gazetesinde dile getirilmesinin ardından hakkında dava açıldığını ve takipsizlikle sonuçlandığını belirtti. Erdoğan, takipsizlik kararına rağmen hakkında yeniden soruşturma başlatılmasıyla siyasi çalışmalarının engellenmek istendiğine dikkat çekti. Birilerinin oligarşik güç odaklarının etkisi altına girdiğini ifade eden Erdoğan, "oligarşik odakların kim olduğu" sorusuna yanıt vermedi. Parti üyeleri ise, bu soruya "Doğan Medya Grubu ve Mesut Yılmaz" şeklinde yanıt verdi. Son zamanlarda sıklıkla "Değiştiniz mi" sorusuyla karşı karşıya kaldığını hatırlatan Erdoğan, değişime açık olduğunu ve değişimi bir erdem olarak kabul ettiğini belirtti. Erdoğan, "Değişimden kastedilen birtakım oligarşik güç odaklarının taleplerine uygun hale gelmekse, böyle bir değişim bizim yanımıza kesinlikle uğrayamayacak" diye konuştu.

'Vize almayız'"Birileri siyasi hareketimize vize verme hakkını kendilerinde görüyorlar" diyen Erdoğan, AKP olarak Anayasa ve seçmenlerin teveccühü dışında hiçbir kurumdan vize alınması gerektiğine inanmadığını söyledi. Sık sık laiklik meselesinde polemik yaratacak sorularla karşı karşıya kaldığını ifade eden Erdoğan, laikliği demokrasinin teminatı olarak gördüklerini söyleyerek, "Dinin istismar edilmesine karşıyız. Laikliğin din düşmanlığı şeklinde yanlış yorumlanarak örselenmesine de karşıyız" diye konuştu. Erdoğan, ekonomik krizin yarattığı sıkıntılar dururken, 10 yıl önce yaptığı konuşmanın ısıtılıp ısıtılıp yeniden gündeme getirilmesini de eleştirdi. Erdoğan'ın konuşması sık sık parti taraftarlarının alkışlarıyla ve sloganlarıyla kesildi. Sloganların arasında "Erdoğan Başbakan" sloganı dikkat çekti. Basın toplantısında dikkat çeken bir diğer nokta ise başörtülü kurucu kadın üyelerin basın toplantısına katılmaması oldu. Toplantıya Genel Başkan Yardımcıları Abdulkadir Aksu, Abdüllatif Şener, Sadık Yakut, Vecdi Gönül ve Akif Gülle ile Grup Başkan Vekilleri Salih Kapusuz, Mehmet Ali Şahin ve Genel Sekreter Ertuğrul Yalçınbayır ile bazı milletvekilleri, belediye başkanları ve partililer katıldı.
www.evrensel.net