22 Ağustos 2001 21:00

Masada başka, sokakta başka

Almanya Dışişleri Bakanı Fischer, İsrail ve Filistin tarafları ile yaptığı görüşmelerden sonra umutlu açıklamalarda bulundu. Ancak İsrail, süren katliamlar ve barıştan uzak açıklamalarla Fischer'i yalanlamakta gecikmedi.

Paylaş
Masada başka, sokakta başkaİsrail ve Filistin arasındaki temaslar, Almanya'nın müdahalesiyle bir kez daha hareketlenirken, İsrail ordusu, cinayetlere devam ediyor. Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer'ın iki tarafla yaptığı görüşmelerden sonra yaptığı "umutlu" açıklamalar ise İsrail'in sert ve uzlaşmaz demeçlerinin gölgesinde kaldı.

4 kişi öldürüldüBatı Şeria'nın Nablus kentinde çıkan çatışmada, İsrail askerlerinin 4 Filistinliyi öldürdükleri bildirildi.Bir Filistinli güvenlik kaynağı, dün sabah erken saatlerde çıkan çatışmada 4 Filistinlinin de yaralandığını kaydetti. 3 Filistinlinin cesedinin, Beyt İba köyü yakınlarındaki bir zeytinlikte bulunduğunu, diğerinin cesedinin İsrail ordusunun elinde olduğu bildirildi.Filistin yönetimindeki Nablus kentinin valisi Mahmud Elal, ölenlerden birinin çatışmada yaralandığını, diğer üçünün de yaralıyı kurtarmak isterken vurulduklarını bildirdi. Nablus'taki hastane yetkilileri de, çatışmada ölenlerin Hikam Şeheda (22), Fadi Samayne (25) ve Zahir İsmail (30) olduğunu açıkladı.Öte yandan, Almanya Dışişleri Bakanı Fischer, hem İsrailli, hem de Filistinli yetkililerin, Ortadoğu'daki krize çözüm bulunmasını ve şiddetin sona erdirilmesini istediklerini söyledi.Ortadoğu'da temaslarda bulunan ve önceki gün Filistin lideri Yaser Arafat ve İsrail Başbakanı Ariel Şaron ile görüşmeler yapan Fischer, Kudüs'ten Alman ZDF televizyonuna verdiği demeçte, Ortadoğu'daki durumun güven ve umuttan yoksun olduğunu, ancak barış sürecine yeniden dönülmesi yolunda adımlar atılmaya başlanması umudunu koruduğunu belirtti. Fischer, Arafat ile yaptığı görüşmelerde, İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres ile Filistin liderinin Almanya'da masaya oturmaları teklifini sundu. Arafat, öneriye sıcak baktığını açıklarken, Peres de Arafat ile görüşmek istediğini bildirdi.

Şaron: Hoşgörü yokAncak İsrail'in tavrı bu "iyimser" demeçleri aşıyor. İsrail Başbakanı Ariel Şaron, Filistin lideri Yaser Arafat'a hitaben, "Kudüs'te düzenlenecek en ufak bir saldırıya bile hoşgörülü olmayacaklarını" söyledi. İsrail'de yayımlanan Yediot Ahronot gazetesinin haberine göre, Şaron, Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer ile görüşmesinde bu mesajı Filistin liderine iletti. Haberde, Şaron'un Fischer'e, "İsrail'in Beyt Cala ve Gilo Yahudi yerleşim birimine karşı yapılacak saldırılara karşı hoşgörülü olmayacağını söylerken yanılmışım. Arafat'a söylemek isterim ki, Kudüs'te en ufak bir saldırıya bile hoşgörülü olmayacağız. İsrail bu saldırılara aynı şiddette cevap verecektir" dediği belirtildi.

Ordu "Olmaz" dediAriel Şaron'un Peres-Arafat görüşmesine izin vermesinin İsrail ordusunda büyük rahatsızlık yarattığı belirtiliyor. Yine Yediot Ahronot gazetesine göre, başbakan olduğundan bu yana dün ilk kez Tel Aviv'deki Genelkurmay karargâhını resmen ziyaret eden Şaron, üst düzey komutanlar tarafından sert şekilde eleştirildi. Komutanlar, Peres'in Arafat ile görüşecek olmasını büyük bir hata olarak nitelendirerek, "Çatışmalar devam ederken diplomatik görüşmeler Filistinliler tarafından zayıflık olarak algılanır. En doğrusu siyasilerin ve askerlerin tek cephe olması ve Filistinlilere bu konudaki pozisyonumuzda çatlak olduğu izlenimi verilmemesidir" dediler. Gazete, Şaron'un bu eleştirilere cevabının ne olduğunu belirtmedi. Ancak "diğer pek çok şeyin yanı sıra" Başbakan'ın askerlere, "İsrail'in karşısında görüşecek kimse olmadığını ve ordunun başarılı olan terörle mücadelesini sürdürmesi gerektiğini" söylediğini yazdı. Ha'aretz gazetesi, aynı görüşmede Şaron'un "Teröristleri öldürmek işe yarıyor" dediğini belirtti. Kanal 2 Televizyonu ise Şaron'un askerlere "Çözüm konusunda umutlu değilim" dediğini duyurdu.
ÖNCEKİ HABER

Arjantin teslim oldu

SONRAKİ HABER

Sincan Çocuk Cezaevi olayları hakkında suç duyurusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa