Fotoğraf: Evrensel

Erdoğan'a çifte kıskaç

Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı, AKP Genel Başkanı Erdoğan hakkında 1994 yılındaki konuşması nedeniyle soruşturma başlattı.

Erdoğan'a çifte kıskaçŞişli Cumhuriyet Başsavcılığı, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında, kapatılan RP'nin Ümraniye İlçe Örgütü'nün 1994 yılındaki açılışında yaptığı konuşma nedeniyle, TCK'nın "devlete hakaret" suçunu düzenleyen 159. maddesi yönünden soruşturma başlattı. Başsavcılık, soruşturmayı tamamladıktan sonda, bu maddeden sanık hakkında dava açabilmek için Adalet Bakanlığı'ndan izin isteyecek. Bakanlık izin verirse, Erdoğan hakkında, TCK'nın 159. maddesi uyarınca 1 ile 6 yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açılabilecek. Erdoğan, 1994 yılında yaptığı ve hakkında soruşturma neden olan konuşmasında "Egemenlik Allah'ındır. Hem laik, hem Müslüman olunmaz. Kıyamın başlayacağı gün yakındır. Biz hazmettire hazmettire geliyoruz. Bu düzenin koruyucusu olamayız. Mümkün değil. Bu hukuku hazırlayanlar, bu düzenin kaldırılmasının maşası olacaklar" demişti.

Konuşma bandı istendi Basın suçlarına bakan Şişli Cumhuriyet Savcısı Turgay Evsen, konuşma bandının yayınlandığı televizyon kanalının, kendi yetki sınırları içinde bulunması nedeniyle Recep Tayyip Erdoğan hakkında resen soruşturma açtı. Soruşturmayı TCK'nın 159. maddesi yönünden açan Savcı Evsen, bu amaçla söz konusu TV kanalından konuşma bandını istedi.

DGM'de soruşturma yok Suç tarihini 1994 yılı olarak kabul eden ve bu suçtan dolayı zaman aşımı süresinin 10 yıl olmasını dikkate alan Savcı Turgay Evsen, soruşturmayı tamamladıktan sonra bu maddeden sanık hakkında dava açabilmek için Adalet Bakanlığı'ndan izin isteyecek. Bakanlığın da izin vermesi halinde Erdoğan hakkında, TCK'nın 159. maddesi uyarınca 1 ile 6 yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açılabilecek. DGM'de ise, söz konusu konuşmanın 1994 yılında yapıldığı ve TCK'nın 312. maddesi yönünden zaman aşımı süresi dolduğu için herhangi bir inceleme ya da soruşturma açılmayacak. Eski DGM Cumhuriyet Savcısı Ayhan Gödekmerdan, Erdoğan'ın 1998 yılında ortaya çıkan başka bir kasetiyle ilgili olarak TCK'nın 312. maddesine göre soruşturma başlatmış, ancak konuşmanın 1992 yılı Aralık ayı içinde yapıldığı tespit edilmişti. Bu soruşturma hakkında 5 yıllık dava açma süresi dolduğu gerekçesiyle, takipsizlik kararı verilmişti.

Erdoğan ne demişti? Geçtiğimiz günlerde kurulan AKP'nin Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan söz konusu konuşmasını 1994'te, RP İstanbul İl Başkanı iken katıldığı, RP Ümraniye İlçe Örgütü'nün açılışında yapmıştı. Erdoğan konuşmasında, "'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir', koca bir yalan. Egemenlik kayıtsız şartsız Allah'ındır. Anayasa'yı sarhoşlar hazırlardı. Kaptıkaçtı maptıkaçtı (Prof. Dr. Orhan Aldıkaçtı) var ya Anayasa'yı hazırlıyorlar, biz de oradayız. Eski Maliye Bakanı Vural Arıkan, o da tam böyle zilzurna sarhoş. O da akıl veriyor. Sonra iki senede deliniyor" demişti.

'AB'ye girmeyeceğiz'Şimdi verdiği demeçlerinde Avrupa Birliği'ne yakın bir tutum sergileyen Erdoğan'ın televizyonda yayınlanan konuşmasında, "Avrupa Topluluğu'na girmek için koşuşturuyorlar. Onlar da bizi almamayı düşünüyorlar. Eee!.. Biz de girmemeyi düşünüyoruz. Avrupa Topluluğu'nun asıl adı Katolik Hıristiyan Devletler Birliği'dir" dediği belirtildi. Konuşmasında kıyamın başlayacağı günün yakın olduğunun görüldüğünü de söyleyen Erdoğan, "Ümmetçi Osmanlı milleti tuttu. Yahu milletin bütünlüğü 'Ne mutlu Türküm diyene' ifadesiyle sağlanır mı? Osmanlı, 30'u aşkın etnik grubu ümmet düşüncesiyle bir arada tuttu. Biz de inanç birliğiyle tutacağız. Terörü Cudi Dağları'nda arıyorlar. Terör Meclis'te yahu! Orada işi halledin. Bu ordu, iddia ediyorum Refah'çıdır. Evet, evet kül kalkıyor. Bak Saratoga-Muavenet olayında muhterem hocamız Erbakan Genelkurmay'ı ziyaret etti. (Komutanlarda) fade aynen şu: Sizin gibi düşünüyoruz. Bizim ordumuz bu ülkenin bağımsızlığını korumak için var. NATO'ya kul köle olmak için değil. Amma işte bu ifadeyi kullanacak bir otorite yoksunluğu var ülkemizde" dedi.
www.evrensel.net