21 Ağustos 2001 21:00

Pamukta fiyat beklentisi

Çukurova'da pamuk hasadı yaklaşırken üreticiler emeklerini karşılayacak bir taban fiyat beklentisine girdi.

Paylaş
Pamukta fiyat beklentisiPamuk ekiminin yıllar sonra yeniden tırmanışa geçtiği Çukurova, "beyaz gelinliğini" giydi. Rekoltenin 177 bin tona ulaşması hedeflenirken, üretici de kendisini memnun edecek bir taban fiyat beklentisi içine girdi.

Ekim alanları arttıTarım İl Müdürlüğü kayıtlarından derlediği bilgiye göre, 1960-1970'li yıllarda Çukurova'nın "beyaz gelinliği", üreticilerin ise "beyaz altını" olarak nitelendirilen pamuk ekim alanı bu yıl yüzde 30 artış gösterdi. Bölgede, 1969 yılında yaklaşık 300 bin hektar olan pamuk ekim alanı, 1990'lı yıllara gelindiğinde 100 bin hektarın altına kadar düştü. Geçen yıl 116 bin 136 hektar alana ekimi yapılan pamuktan yaklaşık 152 bin 743 ton ürün alındı. Dekar başına verim ise 1315 kilogram olarak tespit edildi. Bu yıl 143 bin hektar alana ekimi yapılan pamukta rekoltenin 177 bin 182 ton, dekar başına verimin ise 1239 kilogram olacağı tahmin ediliyor. Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Cumali Doğru, pamuk ekim alanlarının bu yıl Çukurova'nın yanı sıra Ege Bölgesi'nde de yüzde 10 artış gösterdiğini hatırlatarak, "Bölgemizdeki artışta, devletin prim uygulamasının yanı sıra, Çukurobirlik'in de açıkladığı taban fiyatla piyasada denge unsuru olmasının etkisi büyük oldu" dedi.

Stratejik ürünÜlkemizden yapılan ihracatın yüzde 40'ı, ana girdisi pamuk olan tekstil sektörünün gerçekleştirdiğini ifade eden Doğru, "Bu da pamuğun ülkemiz için ne kadar stratejik bir öneme sahip olduğunu gösteriyor" dedi. Doğru, geçen yıl 320 bin ton pamuk ithalatı gerçekleştirildiğini, bunun da önemli bir döviz kaybı olduğunu vurgularken, "geçmiş yıllarda yapılan hatalar bu yıl tekrarlanmazsa, dışarıya avuç dolusu paralar ödemek zorunda kalmayız. Bunun için öncelikle prim sisteminin sağlıklı işletilmesini bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Prim hâlâ ödenmediYeni sezon pamuk hasadının başlamak üzere olmasına rağmen, geçen yıl kilogram başına 9 cent olarak tespit edilen primin hâlâ ödenmediğini hatırlatan Doğru, şunları kaydetti: "Ege üreticilerinin bir süre önce primlerini almaya başlamalarına rağmen, Çukurovalı çiftçilerin ihmal edilmesinin mantığını anlamak çok güçtür. Dünya piyasalarında rakibimiz olan Yunanistanlı çiftçiye geçen yıl kilo başına 25 cent prim desteği verildi. Bu da Türk üreticisine verilen önemi gösteriyor." Doğru, pamuk üreticilerinin bu yıl alın terinin karşılığını alması halinde, Çukurova'nın geçmişte olduğu gibi yeniden "Beyaz altın diyarı" olacağını sözlerine ekledi.
ÖNCEKİ HABER

Otomasyon faturası esnafa

SONRAKİ HABER

Mustafa Sarıgül: CHP'den üzülerek istifa ediyorum

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa