20 Ağustos 2001 21:00

Yağışlar felakete yol açtı

Bir haftadır bütün yurtta süren ve can kaybına varan zararlara yol açan yağışlar, felaket saçmayı sürdürüyor. Yine yollar kapandı, ev ve işyerlerini su bastı, yıldırım düştü, bazı ilçelerde elektrik kesintisi yaşandı.

Paylaş
Yağışlar felakete yol açtıBir haftadır bütün yurtta süren ve can kaybına varan zararlara yol açan yağışlar, felaket saçmayı sürdürüyor. Yine yollar kapandı, ev ve işyerlerini su bastı, yıldırım düştü, bazı ilçelerde elektrik kesintisi yaşandı.Geçen hafta selden büyük zarar gören İzmit'te, aniden başlayan sağanak yağış nedeniyle deniz düzeyindeki semtlerde çok sayıda binanın zemin ve bodrum katlarını su bastı. Önceki gece saat 22.15 sıralarında başlayan sağanak yağış sonucu, Karabaş, Yenidoğan ve Körfez mahalleleri ileAtatürk Bulvarı'ndaki yüzlerce binanın zemin ve bodrum katı yağmur sularıyla doldu. Kısa süre içinde yüzlerce ihbar alan İzmit Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, 6 araç, vidanjör ve motopomplarla müdahalede bulunarak, eşyalarını kurtarma telaşındaki vatandaşların ev ve işyerlerinde suları boşaltmaya çalışıyor.

Cezaevini su bastıKentin deniz düzeyindeki caddeleri de kanalizasyon şebekesi ve mazgalların yetersizliği nedeniyle sular altında kaldı. Bu caddelerde araç trafiği de aksadı. TEM Otoyolu geçişinde de zorunlu olmadıkça seyretmelerine izin verilmeyen araçlar, benzin istasyonlarında bekletildi. Bu arada Kocaeli Merkez Kapalı Ceza ve Tevkif Evi'ndeki bazı idari bürolar ile kadınlar koğuşunu da su bastı. Tutuklu ve hükümlü kadınlar başka koğuşa alınarak su boşaltılmaya çalışıldı. Yeniköy beldesine yıldırım düşmesi nedeniyle elektrik verilemedi.

Bursa'da kaza Bursa'da sabah etkili olan sağanak, çok sayıda trafik kazasına yol açtı. Kentte 5 gün boyunca etkili olması beklenen yağış yüzünden 39 trafik kazası meydana geldi. Araçlarda büyük maddi hasara yol açan kazalarda, 17 kişi yaralandı. Tokat'ta, önceki akşam saatlerinde başlayan sağanak yağış nedeniyle 70'e yakın ev ve işyerini su bastı. Aralıksız yaklaşık 45 dakika süren sağanak yağış, Sivas Caddesi üzerindeki işyerleri ile Yeşilırmak ve Karşıyaka mahallelerindeki evlerin giriş katlarını su basmasına yol açtı.

Tuzla'da yıldırım düştüİstanbul'da etkili olan sağanak yağış sırasında Tuzla'daki bir gecekondunun üzerine yıldırım düştü, Pendik'te ise hafriyat yüklü bir kamyon toprak yolun çökmesi nedeniyle devrildi. Yan yatan kamyonun sürücüsü Akar, kazadan yara almadan kurtuldu. Tuzla Aydınlı Köyü Bahçeler Sokak'taki 50 numaralı gecekondunun üzerine yıldırım düşmesi sonucu çatıda yangın çıktı. Çatının kullanılamaz hale gelmesine yol açan yangın, Tuzla İtfaiyesi tarafından söndürüldü. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

İstanbul'da su baskını İstanbul'da devam eden sağanak yağış nedeniyle su baskınına uğrayan ev ve işyeri sayısı 368'e ulaştı. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'ndan alınan bilgiye göre, saat 14.30 itibariyle kentin Anadolu yakasında 283, Avrupa yakasında ise 85 ev ile işyerini su bastı. Yağışlardan dolayı su seviyesi yükselen Ayazama Deresi'nin yanındaki Cendere Yolu, yüksek yerleşim yerlerinden akan suyun birikmesi nedeniyle araç trafiğine kapatıldı. Bu yol üzerindeki bazı fabrika ve işyerleri de su baskınına uğradı. Ayrıca, Kağıthane Harmantepe Mahallesi Abdi İpekçi Caddesi üzerindeki Güneşli ve Beştepe sokaklarının birleştiği noktada yolun bir bölümü çöktü. Bu arada "SOS 2001-Afet Öncesi Hazırlık Fuarı''nın yapıldığı Yeşilköy'deki CNR Fuar Merkezi'nin çatısındaki yağmur suyu tahliye borusu patladı.Kocaeli'nin Gebze ilçesine bağlı Dilovası Beldesi'nde, sağanak yağış nedeniyle çok sayıda sanayi kuruluşu, işyeri ve ev sular altında kaldı. Dün sabah saatlerinde başlayan sağanak yağışta Dil Deresi'nin taşması sonucu, Cumhuriyet, Diliskelesi, Mimar Sinan, Turgut Özal, Yeni Yıldız, Fatih ve Orhangazi mahallelerinde, 150 civarında işyeri ve 600 civarında evi su bastı. Derenin taşması sonucu 100'e yakın sanayi kuruluşunun arazilerinin de sular altında kaldığı Dilovası'nda, bu büyüklükteki bir sel baskını, 1979 yılında da yaşanmıştı. Bu arada, Çayırova'daki TSE Laboratuvarı ile Gebze merkezinde, Arapçeşme Mahallesi'ndeki bazı ev ve işyerleri, su baskınlarına uğradı. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Armutlu'da abluka sürüyorİstanbul'un Küçükarmutlu semtindeki bir evde ölüm orucunu sürdüren tutuklu yakınları ile sağlık nedenleriyle cezaevlerinden tahliye edilen hükümlüler, ölüm orucunun 300'üncü gününde bulunan Yıldız Gemicioğlu'nun kaçırılmasının, polis işbirliği ile gerçekleştiğini belirttiler. Konu ile ilgili dün Küçükarmutlu'daki evlerinde basın toplantısı düzenleyen ölüm orucu eylemcileri, "Rehine kurtarma" operasyonu adı altında, 19 Aralık'ta cezaevlerinde düzenlenen "Hayata dönüş" operasyonunun bir benzerinin Küçükarmutlu'da gerçekleştirilmek istendiğini ifade ettiler. Ölüm orucunu sürdürenler adına Reşit Sarı ve Gamze Turan tarafından yapılan açıklamada, TAYAD'lı ailelerin üzerindeki polis baskısının son bulması ve mahalledeki polis ablukasının kaldırılması istendi.
ÖNCEKİ HABER

Öğretmen kuyruğu

SONRAKİ HABER

Tüm Emekli-Sen: Taleplerimiz karşılansın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa