Baba, oğlu ve kızı katledildi

İsrail tarafından fırlatılan iki füzenin, Gazze Şeridi'nde bir eve isabet etmesi sonucu 1 Filistinli ile 6 yaşındaki oğlu ve 7 yaşındaki kızının öldüğü açıklandı.

Baba, oğlu ve kızı katledildiİsrail tarafından fırlatılan iki füzenin, Gazze Şeridi'nde bir eve isabet etmesi sonucu 1 Filistinli ile 6 yaşındaki oğlu ve 7 yaşındaki kızının öldüğü açıklandı. Filistinli güvenlik yetkilileri, Mısır sınırı yakınındaki Rafah kentinde, Samir Ebu Zeid'in evine isabet eden füzeler sonucu, Zeid ile oğlu ve kızının öldüğünü belirtti. Olayda, 2 kişinin de yaralandığı kaydedildi. Rafah Hastanesi yetkilileri, Zeid ile çocuklarının cesetlerinin paramparça olmuş ve ciddi şekilde yanmış olduğunu bildirdi. İsrail askeri yetkilileriyse, Zeid ile iki çocuğunun, Filistinli savaşçılar tarafından açılan havan topu ateşi sonucu öldüğünü ileri sürdüler. Filistin Halk Direniş Hareketi (PRM)'nden bir yetkili, Zeid'in örgütlerinin önde gelen eylemcilerinden olduğunu, olayın İsrail ordusunca düzenlenmiş bir suikast eylemi olduğunu iddia etti. İsrail buldozerleri, dün Doğu Kudüs'te inşaat halindeki anaokulu ile apartmanı yıktı. İsrail, önceki gün de Nablus yakınlarında çocuklarına kırtasiye malzemesi almaya giden Maen Ebu Lavi ile Muhammed Ebu Arrar isimli 14 yaşındaki bir çocuğu öldürmüştü. Dün çocuk için büyük bir cenate zöreni düzenlendi.

İsrail yumuşuyormuşİntifada'nın başından bu yana uluslararası kamuoyunun sert eleştirilerine maruz kalan İsrail ordusu, uluslararası kamuoyu nezdindeki imajını yumuşatmaya çalışıyor. Sözcü olarak kadın subaylar kullanmak, silahlarını parlak renklere boyamak gibi halkla ilişkiler uzmanlarının önerilerini yerine getirmeye hazırlanan ordu, uluslararası basına karşı izlediği sert stratejiyi de yumuşattı. Bir süredir birbiri ardına brifingler veren, arazide tezlerini anlatan, eleştirileri dikkate alan ve Filistinliler hakkında sert ifadeler kullanmaktan kaçınan ordu, son olarak bir grup yabancı gazeteci için Batı Şeria'da "güvenlik turu" düzenledi. Gezide, "Teröre karışmayan Filistin halkına zarar vermek istemiyoruz ama terör saldırılarını engellemek zorundayız", "İsrail askerlerinin ve Yahudi yerleşimcilerinin sivil halka zarar vermesini engellemeye çalışıyoruz. Filistinli teröristler gibi İsrailli teröristlerin de cezalandırılması için çaba harcıyoruz", "Güvenliği sağlamak zor ama pes etmek niyetinde değiliz ve yeterli hazırlığımız var" mesajları verildi.

Savaş hazırlığı Ancak gazetecilerin zırhlı bir otobüsle yapılan turda edindiği izlenimler aksi yönde. İntifada'nın 2006'ya kadar süreceği saptamasını yapan İsrail, "intihar saldırılarına karşı en etkili önlem" olarak gördüğü Filistin kentleri etrafındaki ablukaları giderek yoğunlaştırıyor, Yahudi yerleşim merkezlerinin etrafına duvarlar örüyor ve yerleşimcilerin kullandıkları yollarda araçları uydu ile takip edebileceği merkezler oluşturuyor. Yol kavşaklarındaki yüksek tepelere yeni üsler kuruluyor.
www.evrensel.net