'Yoksulluk ve açlığa hayır'

EMEP İstanbul İl Örgütü'nün "İşsizliğe, zamlara, açlığa, deprem rantçılığına dur diyelim" diyerek düzenlediği eylemde 400 kadar EMEP'li işten atmaları, zamları, ücretsiz izinleri protesto etti.

'Yoksulluk ve açlığa hayır'Emeğin Partisi (EMEP) İstanbul İl Örgütü "İşsizliğe, zamlara, açlığa, deprem rantçılığına dur diyelim" diyerek bir eylem yaptı. Bağcılar Meydanı'nda yapılan eyleme, polisin engelleme çabalarına rağmen yaklaşık 400 emekçi katıldı. Merter Ersin Nakış işçilerinin, "Merter İşçisi zincirlerini kırıyor" sloganıyla kitlesel olarak katıldıkları basın açıklaması, 17 Ağustos depreminde yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı.EMEP İstanbul İl Örgütü, dün "İşsizliğe, zamlara, açlığa, deprem rantçılığına dur diyelim" diyerek bir basın açıklaması yaptı.EMEP Genel Merkezi'nin "Yoksulluğa ve Açlığa Hayır" demek için yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde yapılan eylem öncesinde polisin engelleme girişimleri oldu. Bağcılar İlçe Emniyet Müdür Muavini, eylem öncesinde EMEP Bağcılar İlçe Örgütü'ne gelerek, eylem olursa EMEP'lilerin gözaltına alınacağını söyledi. EMEP Küçükçekmece İlçe Örgütü ise, eylem saatinden saatler önce, polisler tarafından ablukaya alındı ve ilçe binasında bulunanların eyleme gitmeleri engellenmeye çalışıldı.

Deprem değil sistemEylemin yapılacağı Bağcılar Meydanı da polis ablukası altındaydı. Eylem saatinde meydana gelen EMEP'lileri polis buradan uzaklaştırmak istedi. EMEP'liler ise polisin baskıcı tavrını alkış ve sloganlarla protesto ederek, meydanda kaldılar. Yaklaşık 400 kişinin katıldığı eylemde, "İşten atmalar durdurulsun", "Yapılan zamlar geri alınsın", "Ücretsiz izinler durdurulsun", "Kurt kuş arı kahrolsun IMF iktidarı" sloganları atıldı ve bu talepleri içeren dövizler taşındı. Eylemde EMEP İstanbul İl Başkanı Memet Kılınçarslan bir konuşma yaptı. Kılınçarslan, açıklamasına başlamadan önce, eyleme katılanları depremde yaşamlarını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşuna çağırdı. Saygı duruşunun ardından "Deprem değil sistem öldürür" sloganları atıldı.

6 milyon açKılınçarslan, konuşmasına "IMF ekonomiyi düzeltecek dediler. İşsiz kalan emekçilerin sayısı, tarihte görülmedik düzeylere çıktı. Son krizden bu yana 1 milyon 200 bin kişi işsiz. Aileleri ile beraber düşünün bir de. Krizden sonra, yaklaşık 6 milyon kişi, nüfusun yüzde onu açlıkla yüz yüze kaldı. Ülke nüfusunun yüzde 35'i, yoksulluk sınırının altında yaşamaya sürüklendi. Yalan söylediler" diyerek başladı. "Depremzedelere konut, iş dediler. Toplanan deprem yardımlarının tamamına yakınını bütçe açıklarını kapatmaya harcadılar. İki yıl sonra depremzedeler hâlâ aç, açıkta ve işsiz" diyen Kılınçarslan, depremin açtığı yaraları sömürerek zengin olan yeni bir rantiye kesiminin yaratıldığını açıkladı.

Nakış işçileri de katıldıKılınçarslan'ın konuşması devam ederken Merter Ersin Nakış İşçileri "Merter işçisi zincirlerini kırıyor" sloganını atarak topluca alana geldiler. İşçiler alanda "Yaşasın sınıf dayanışması" sloganı ile karşılandı. Konuşmasına, işçileri selamladıktan sonra devam eden Kılınçarslan açıklamasını, "Bu gidişi değiştireceğini umduğumuz partilerin, koalisyonların, Derviş'lerin vaadleri boş, propagandaları yalan çıktı. İşsiz kaldık, daha da yoksullaştık. Açlık artık Afrika'da değil, ülkede yaşanan bir gerçeklik oluverdi. Özgürlüklerimiz kısıtlandı. Ama biliyoruz ki ülkede bu gidişi emekçiler lehine değiştirebilecek tek güç yine emekçilerden başkası değildir. Fabrikada, okulda, işletmede, semtte, sokakta birleşen ve birlikte haklarının kavgasını verebilen emekçiler, kendi kaderleriyle birlikte ülkenin kaderi ve geleceğini de değiştireceklerdir" diyerek bitirdi.
www.evrensel.net