19 Ağustos 2001 21:00

İsrail roket yağdırıyor

İki Filistinli daha katledildi. Batı Şeria'da bir taksinin içindeki bebek karnından vuruldu. Kudüs'ün her yanına silahlı İsrail askerleri yerleştirildi. İsrail keyfi işgal ve yol kapama faaliyetlerini sürdürüyor.

Paylaş
İsrail roket yağdırıyorİsrail ordusunun Gazze Şeridi'nde başlattığı saldırılar devam ediyor. Mısır sınırına yakın Han Yunus mülteci kampının yakınındaki Filistin karakoluna roket düşmesi sonucu 3 kişi yaralandı. Filistin güvenlik ve hastane kaynakları, sivil yaralılardan birinin durumunun ağır olduğunu bildirdi. İsrail askeri kaynakları, önceki gün erken saatlerde Filistinliler'in 7 havan topu mermisini Gazze Şeridi'ndeki İsrail sitesine ateşlediklerini iddia etmişti. Bu iddia Filistin tarafından doğrulanmadı. Filistin kaynakları, vurulan karakolun Filistin Ulusal Güvenlik Kuvvetleri'ne ait olduğunu belirtti. Kaynaklar, "Toprağımıza, halkımıza karşı bu saldırının bir gerekçesi yok. Karakol roket saldırısı sırasında boştu. Önlem alınmıştı" dediler. Bu saldırıdan önce Han Yunus'a tankla ve iş makineleriyle giren İsrail askeleri, bir kişiyi öldürmüş, 10 kişiyi de yaralamıştı.

Bebeğe kurşunBatı Şeria'nın Nablus kentine bağlı Bekir El Hattab köyü yakınında kurulu İsrail askeri kontrol noktasında duran bir taksi içindeki bebek tek kurşunla ağır yaralandı. Filistin'in Refidiye Hastanesi, bebeğin karnından ağır yaralandığını bildirdi. İsrail ordusu, "kaza" olarak nitelediği olayın araştırıldığını duyurdu. Gazze Şeridi'ne kısa süreli giren İsrail birliklerinin operasyonunda ölen Filistinli'nin cenazesinde ise yüzlerce kişi, intikam yemini etti ve intihar saldırılarını sürdürme sözü verdi.

Kudüs'te ablukaİsrail ordusu, "intihar saldırısı ihtimali" gerekçesiyle Kudüs'ü de abluka altına aldı. Yarı otomatik silahlı askerlerin, Kudüs'teki otobüs terminali, pazarlar ve alışveriş merkezi gibi yerlerde nöbet tuttukları kaydedildi.Bu arada İsrail ordusu, Lübnan sınırındaki bir köyü, askeri bölge ilan ederek ziyaretçilere kapattı. Bir ordu sözcüsü, Ghajar köyünün İsrailliler'e kapatılması kararının, güvenlik gerekçesiyle alındığını söyledi. İsrail basınında çıkan haberlerde, kararın, Lübnan'da faaliyet gösteren Hizbullah gerillalarının, köyün Lübnan tarafındaki kesimine bir dükkan açmalarının ardından verildiği kaydedildi.

Görüşme olasılığı Öte yandan, İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres'in Filistin Yönetimi yetkilileriyle ABD'nin hazırladığı "barış" planının uygulanması için temaslarını sürdürmeye çalıştığı bildirildi. Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, yabancı diplomatlar aracılığıyla Peres ile "ne zaman isterse görüşmeye hazır olduğunu" bildirdi.
ÖNCEKİ HABER

Thames kıyıları

SONRAKİ HABER

RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa