18 Ağustos 2001 21:00

Sendika var, para yok!

Menemen Belediyesi'ne bağlı çalışan taşeron Meta-Su'da 317 işçi geçtiğimiz günlerde sendikalı oldu. Belediye Başkanı bu durumu propaganda malzemesi olarak kullanırken işçilerin sıkıntıları sürüyor.

Paylaş
Sendika var, para yok!Özer Akdemirİzmir Menemen Belediyesi'ne bağlı taşeron şirket olarak faaliyet gösteren Yamanlar Kaynak Suyu (Meta-Su)'da çalışan 317 işçi Belediye-İş Sendikası'na üye oldu. Geçtiğimiz hafta içerisinde işçilerin sendikaya üye olmaları nedeniyle yapılan toplantıya Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ve Belediye-İş Çevre Belediyeler Birliği Başkanı Salih Er katılırken, toplantıda yapılan konuşmalarda işçilerden toplusözleşmelerde yüksek ücret beklenmemesi istendi.Menemen Belediyesi bünyesinde kurulu belediyenin taşeron şirketi Meta-Su'da 300'ün üzerinde işçi çalışırken, bu işçilerden yalnızca 30-40 kadarı Meta-Su'nun çalışma alanı olan Yamanlar Kaynak Suyu işletmelerinde bulunuyor. Diğer işçiler, Meta-Su personeli olmalarına rağmen, belediyenin diğer birimlerinde çalışırken, bunun nedeni olarak kadrolu işçi alımında yaşanan zorluklar gösteriliyor. Asgari ücret ve üzerinde maaş alan Meta-Su işçileri arasında sendikalaşma çalışmalarının çok daha önce başlamış olmasına, en son toplu sendikalaşmadan önce sendika üyesi işçilerin bulunmasına rağmen, çeşitli gazetelerde sendikanın Meta-Su'ya yeni girdiği ve bunun tamamen Belediye Başkanı Şahin'in iyi niyeti sayesinde olduğu propagandası yapılıyor.

Temsilci atamasına tepkiMeta-Su işçileri ise, Meta-Su'da daha önce 17 sendikalı ve kadrolu işçi çalıştığını, diğer işçilerin de sendikalı olmak istemeleri üzerine yaklaşık bir yıl önce Belediye Başkanı Şahin'in, "Biraz bekleyin. Hepinizi sendikalı yapacağım" diye işçilere söz verdiğini aktardılar. İşçiler, Belediye Başkanı Şahin'in bu sözlerinin üzerinden bir yılı aşkın bir zaman geçtikten sonra, Belediye-İş'le yapılan anlaşmayla tüm Meta-Su işçilerinin sendikaya üye olduklarını söylediler. Sendikalaşma süreci boyunca demokratik ve katılımcı bir sendikacılık sözlerinin çok sıkça kullanıldığını dile getiren 27 yıldır işçi olan ve 2 yıldır da Meta-Su'da çalışan İsmet Yontucu, bu söylemlerin üzerinden bir hafta bile geçmeden Meta-Su işçilerini temsil edecek kişilerin sendika tarafından atanmasının çelişki olduğunu söyledi. "Biz kendimizi temsil edecek kişileri bile seçemeyeceksek sendikal demokrasiden nasıl bahsedilebilir?" diye soran Yontucu, "Arkadaşların çoğu kendilerini kimlerin temsil edeceğini bilmediği gibi, böyle bir atamayı öğrenenler de tepki gösteriyor" şeklinde konuştu.

Bu panik niye?Sendika tarafından atanan üç temsilciden birisi olan Hüseyin Eke ise kendisinin birileri tarafından öne itildiğini, sendikanın tüzüğünde temsilcilerin atama yoluyla belirleneceğinin bulunduğunu öne sürerek, "Seçim de yapılsa sonuçta temsilcileri yine sendikanın başında bulunanlar belirleyecekti. Bu üsttekilerin kendi koltuklarını korumak için yaptıkları bir uygulama" dedi. Sendikanın Belediye Başkanı Şahin tarafından kendilerine sunulan bir nimet olduğunu söyleyen Eke, "Bu ilk toplusözleşme görüşmesi. Taslağı daha bilmiyorum ama fazla bir şey beklememek gerek" diye konuştu. İşçilerin sendikalaşma konusundaki görüşlerini almak için gittiğimiz Yamanlar Kaynak Suyu tesislerinde ise "yetkili kimse olmadığı" gerekçesiyle işçilerle görüşmemiz engellenirken, özellikle tesislerin fotoğrafını çekmememiz konusunda tehdide varan sözler söylendi.
ÖNCEKİ HABER

Yeniden kozmik kasaya

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa