16 Ağustos 2001 21:00

Adam süngüye saplanmış!

Jandarma 'öldürmeleri'ne bir yenisi eklendi. Edirne'nin Sarıcaali Köyü'nde askeri bölgeye girdiği ileri sürülen Yusuf Alver adlı vatandaş, Sedat Başakçı'nın tüfeğindeki süngüye 'saplanarak' can verdi.

Paylaş
Adam süngüye saplanmış!Edirne'nin İpsala İlçesi'ne bağlı Sarıcaali Köyü'nde 35 yaşındaki Yusuf Alver adlı bir vatandaş asker kasaturasıyla yaralanarak can verdi. Askeri yasak bölgede, "dur ihtarına" uymayarak askerin üzerine yürüdüğü iddia edilen Alver'in, G-3 piyade tüfeğinde takılı kasaturaya kendisinin saplandığı ileri sürüldü. Alver son bir hafta içerisinde, 'dur' ihtarına uymadığı gerekçesi ile öldürülen üçüncü kişi oldu.Alınan bilgiye göre, Sarıcaali Köyü Gerenlik mevkiinde, 26 yabancı uyrukluyu, yasadışı yollardan sınırı geçirmek için, askeri yasak bölge sınırları içine soktuğu iddia edilen Alver, nöbetten dönen piyade er Sedat Başakçı tarafından fark edildi. Er Başakçı, farketmesinin ardından 'dur' ihtarında bulundu. Fakat, Alver, "dur" ihtarına uymayarak görevli askerin üzerine yürüdü. Anadolu Ajansı'nın kaynak belirtemeden geçtiği habere göre, "Alver jandarmanın üzerine yürümesi sırasında, Başakçı'nın elindeki G-3 piyade tüfeğinde takılı kasaturanın saplanması sonucu, ağır yaralandı. Alver, İpsala Devlet Hastanesi'ne götürülürken, yolda öldü." Jandarma yetkilileri tarafından, İpsala'da bulunan 26 yabancı uyruklunun soruşturmalarının tamamlanmasının ardından, Emniyet Müdürlüğü Yabancılar ve Pasaport Şubesi'ne gönderileceği bildirilirken, ölüm olayı üzerine açıklama yapılmadı. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Zorunlu hizmet çözüm mü?Sağlık Bakanı Osman Durmuş'un, 2002 yılından itibaren "Zorunlu Hizmet Yasası"nı uygulama kararı alması, "popülizm" eleştirilerine neden oldu. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey Başkanı Füsun Sayek, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da iyi bir sağlık hizmeti için hastane, sağlık ocağı açılması, sağlık çalışanlarının yeterli olması ve tıbbi donanımların sağlanması gerektiğini belirterek, "Bunları yapmadıktan sonra, ben buraya zorunlu hizmeti koyuyorum ve doktor yolluyorum demek sadece popülizmdir" dedi. Zorunlu hizmetle ilgili değerlendirmelerde bulunan Füsun Sayek, zorunlu hizmetin gerekçesi olarak gösterilen bazı yörelerdeki sağlık hizmetlerinin olumsuzluğunun kendilerinin de kabul ettiği bir gerçek olduğunu söyledi. Türkiye'de sağlık alanında eşitsizlikler bulunduğunu ve bazı yörelerdeki sağlık hizmetlerinin oldukça kötü olduğunu ifade eden Sayek, "Ama bunun çözümü, daha bütünlüklü bir politikayı gerektiriyor. Yani oraya zorunlu hizmetle doktor göndermekle sorunu çözmek mümkün değil" diye konuştu.

Olanak sağlanmıyorSayek, zorunlu hizmet uygulamasının daha önce denendiğini ve bu sistemin yürümediğini belirterek, şöyle konuştu:"Biz oraya doktoru gönderdik, 2 yıl zorunlu hizmet yaptı. 2 yılın sonunda ne yazık ki, devlet o doktora yeterli olanağı sağlamadı. Biz Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi'ne cerrah gönderdik, operatör gönderdik, ama anestezi uzmanı sağlayamadığımız için, anestezi makinesini veremediğimiz için ameliyat yaptıramadık. Sonuçta biz de görüyoruz ki, o bölgede hem doktora hem sağlık hizmetine ihtiyaç var. Sağlık hizmetini yapabilmemiz için oralara hastane, sağlık ocağı açmamız lazım. Diğer sağlık çalışanlarını donatmamız lazım. Alet edevat koymamız lazım. Bunları yapmadıktan sonra, ben buraya zorunlu hizmeti koyuyorum ve doktor yolluyorum demek sadece popülizmdir."Devletin, bu nedenlerle 1995 yılında Kanun Hükmünde Kararname ile Zorunlu Hizmet Yasası'nı, 2002 Haziran ayına kadar ertelediğini hatırlatan Sayek, "Hekimler doğuya gönderilmek isteniyorsa, önce altyapı eksiklikleri giderilmeli ve maaşlar yeniden düzenlenmelidir" uyarısında bulundu.
ÖNCEKİ HABER

Küçükarmutlu'da gerilimli saatler

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa