16 Ağustos 2001 21:00

NATO Konseyi'nden işgale onay

Makedonya Hükümeti ve ona karşı savaşan ABD destekli UKO gerillalarının "barış" anlaşmasını kabul etmesinin ardından, NATO işgalinin gerçekleşmesi artık sadece bir zaman meselesi.

Paylaş
NATO Konseyi'nden işgale onayMakedonya Hükümeti ve ona karşı savaşan ABD destekli UKO gerillalarının "barış" anlaşmasını kabul etmesinin ardından, NATO işgalinin gerçekleşmesi artık sadece bir zaman meselesi. Öncü NATO birliklerinin, bu akşamdan itibaren ülkeye girmesi bekleniyor.Önceki gün toplanan NATO Konseyi, Makedonya'da bir işgal gücü konuşlandırılması ve genel karargâh kurulmasını onayladı.İttifakın karar organı olan ve 19 üye ülkenin daimi temsilcilerinden oluşan NATO Konseyi, Makedon yöneticiler ile NATO temsilcilerinin, bölgedeki Arnavut milislerin silahlarının toplanması gerekçesiyle başlatılacak işgalin yöntemlerine ilişkin uzlaşma belgelerini imzalamalarından sonra, söz konusu operasyona yeşil ışık yaktı.

Öncüler haftasonunda NATO Sözcüsü Yves Brodeur, Üsküp'te kurulacak ve İngiliz general Barney White-Spunner yönetimindeki 16. Hava Tugayı birimlerinden oluşacak 400 kişilik genel karargâhın, bu hafta sonundan itibaren konuşlandırılmasına başlanacağını duyurdu.Makedonya'da taraflar arasında imzalanan barış anlaşmasından sonraki gelişmelerin tatmin edici olduğunu belirten sözcü, operasyonun başlaması için, ittifakın istediği koşulların tam olarak yerine gelmesinin bekleneceğini belirtti.NATO Konseyi, yaklaşık 3 bin 500 NATO askerinin katılacağı operasyon hedefinin "barışı sağlamak değil, Arnavut gerillalardaki silahların toplanması" olduğunu ilan etti. Bu açıklama, ülkedeki etnik çatışmaların devam edebileceği kaygılarını haklı çıkarıyor.

UKO'ya af çıktıBu arada Makedonya hükümeti, "savaş suçu işlememiş" Arnavut milislere af çıkardı. Devlet Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Arnavut milislere af konusunun bir süre önce başlayan barış sürecinin parçası olduğu" belirtildi."Affın, silahlarını bırakmak istemeyen ve Hollanda'daki eski Yugoslavya savaş suçları mahkemesinde yargılanmayı gerektirecek veya 1949 Cenevre Sözleşmesi'ni ihlal eden suçları işlemiş olan milisleri kapsamadığı" belirtilen açıklamada, "UKO üyelerinin affı sürecindeki diğer ayrıntıların, milislerin silahsızlandırılmasından sonra belli olacağı" kaydedildi.

'Önemsiz' çatışmalarTarafların barış anlaşması imzalamasına rağmen, yer yer çatışmaların devam ettiği ülkede dün durumun "nispeten sakin" olduğu bildirildi. Makedonya ordu sözcüsü Blagoya Markovski, ülkede durumun önceki dönemlere göre sakin olduğunu söyledi. NATO sözcüsü Binbaşı Barry Johnson da ateşkesin işlemeye başladığını, bazı olaylar çıkmasına rağmen, "bunların çok önemli olmadığını" iddia etti. Johnson, işgal birliklerinden ilkinin bu akşam gelmesinin beklendiğini ifade etti. İngiltere, varılan anlaşma çerçevesinde Arnavut milislerin teslim edeceği silahları toplamakla görevli 3 bin 500 kadar NATO askerine karargâh kurmak için 400 kişilik öncü birlik gönderiyor.
ÖNCEKİ HABER

Halk sağlığı tekellere teslim

SONRAKİ HABER

İran'da 2018 yılında 66 binden fazla kamu emekçisi işten atıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa