Yağışlar can aldı

Türkiye'yi bir yandan kuraklık kasıp kavururken diğer taraftan da aşırı yağışlar hayatı felç ediyor.

Yağışlar can aldıTürkiye'yi bir yandan kuraklık kasıp kavururken diğer taraftan da aşırı yağışlar hayatı felç ediyor. Artvin'in Arhavi İlçesi'nde, yağmur nedeniyle yükselen dere üzerindeki köprüden geçmeye çalışan araçtaki 1 kişi öldü, 2 kişi de kayboldu. Önceki gece, yağışlar nedeniyle su seviyesi yükselen Yemişlik Deresi üzerindeki köprüden geçmeye çalışan Selahattin Duman yönetimindeki çay yüklü kamyon, dere sularına kapıldı. Araçta bulunanlardan Hayriye Duman boğuldu. Gürcistan uyruklu olduğu tahmin edilen, ancak kimliği belirlenemeyen 2 kişi ise kayboldu. Laçin'de ise aşırı yağış ve fırtına maddi hasara neden oldu. Laçin'in Gökçekaya Köyü'nde önceki akşam saatlerinde başlayan aşırı yağış ve fırtına, 9 evi oturulamayacak hale getirdi. Laçin-Çorum karayolunun Kırkdilim mevkinde de Yılmaz Bağcı yönetimindeki otomobil yağış sebebiyle kayganlaşan yolda savrularak kayalara çarptı. Kazada ölen ya da yaralanan olmazken arabada maddi hasar meydana geldi. Aynı gün Osmancık Tosya yolunda da Dursun Yalçınkaya yönetimindeki otomobil kayganlaşan yolda savrularak takla attı. Kazada sürücü ve otomobilde bulunan Canan ve Zübeyde Yalçınkaya yaralandı. İzmit'te önceki gün meydana gelen yağış sonrası yaşanan sel felaketinin bilançosu 20 trilyon lirayı aştı. Yağmur dolayısıyla zarar görenlerin büyük çoğunluğunu esnaf ve bodrum katlarda yaşayan öğrenciler oluşturuyor. Tüm mahallelerin selden zarar gördüğü Derince'de, yollardaki parke taşlar, tretuvar ve kaldırım taşları sökülürken, Karamürsel, Gölcük, Körfez, İzmit ve 42 Evler'de de hasar görmedik alan yok gibi. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Aleviler buluşuyorTuna ArıgüçGeleneksel Hacı Bektaş-ı Veli'yi anma etkinlikleri, devlet protokolünün de katılımıyla bugün Nevşehir'in Hacı Bektaş ilçesinde başlıyor. 3 gün sürecek olan etkinlikler kapsamında, ilk gün Hacı Bektaş-ı Veli dostluk ve barış ödülü ile öykü, şiir ödülleri sahiplerine verilecek. Hacı Bektaş şenliklerinin bu yılki programında, Avrupa Birliği ve Türkiye'de Aleviler, toplumsal mücadele, Aleviler ve siyaset, Alevi-Bektaşiliğin tarihsel süreci, halk müziğinin dünü ve bugünü gibi konularda panel ve söyleşiler yapılacak. Etkinlik programında şiir ve türkü dinletileri ile semah gösterileri de yer alıyor.

Etkinlik programıEtkinliğin ilk gününde yapılacak olan "Aleviler ve güncel siyaset" konulu söyleşiye konuşmacı olarak gazeteci, ressam ve fotoğraf sanatçısı Fikret Otyam ile gazeteci-yazar İlhan Selçuk katılacak. Etkinliğin ikinci gününde ise "Halk müziğinin dünü, bugünü" konulu söyleşi aralarında Arif Sağ, Yavuz Top, Zülfi Livaneli'nin de bulunduğu çok sayıdaki sanatçıyı buluşturacak. Ankara Sanat Tiyatrosu'nun geçen sezon yoğun ilgi gören, "Ödenmiyecek, Ödemiyoruz" adlı tiyatro oyunu da etkinlikler kapsamında 17 Ağustos günü sahnelenecek.Etkinlik kapsamında üç gün süreyle, Sivas, Madımaktan Yükselen Çığlık fotoğraf sergisi ile Kilim sergisi Müze Bahçesi'nde izlenebilecek. Etkinliğe, aralarında Arif Sağ, Tolga Sağ, Emrah Mahsuni, Erdal Erzincan, Grup Kızılırmak ve Kıvırcık Ali'nin de bulunduğu çok sayıda ozan ve sanatçı katılacak. Kitap, kaset imza günleri ile ses ve ışık gösterilerinin yapılacağı etkinliklerde, Güneş Tiyatrosu oyuncuları da sokak tiyatrosu ile katılacaklar.

Otobüslere zam yapıldıHacı Bektaş şenlikleri öncesinde Türkiye'nin çeşitli illerinde hazırlıklar sürerken önceki gün, bazı fırsatçı otobüs firmaları bilet fiyatlarına yüzde 50'ye varan zamlar yaptı. Örneğin, Ankara-Hacı Bektaş arası 4 milyon lira olan bilet ücretleri, bazı firmalarca 6 milyon liraya çıkartıldı. Şenlikler öncesi biletlere yapılan zamlara tepki gösteren yurttaşlar, "Bu soygun düzeninden bıktık. İnançlarımız, değerlerimiz üzerinden kâr hırsına kapılıyorlar, daha fazla para kazanmanın derdine düşüyorlar. İki günde yüzde 50 zam olur mu hiç. Çoluk çocuk, ailece gidiyoruz. Sadece yol parası ikiye katlanıyor" dediler.

Mücadele çağrısıEmeğin Partisi (EMEP), Ankara, Nevşehir, Kayseri, Kırşehir ve Niğde il örgütlerinin katılımıyla etkinlikler boyunca Hacıbektaş'ta olacak. EMEP tarafından etkinliklere katılacaklara dağıtılmak üzere hazırlanan bildiride, bağımsız, demokratik, refahın paylaşıldığı bir Türkiye mücadelesine katılım çağrısı yapılarak, IMF politikalarının reddedilmesi ve hak arama mücadelesinin önündeki engellerin kaldırılması için işçi ve emekçilerin birliğinin güçlendirilmesi gerektiği ifade edildi. Bu arada CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak da bugün Hacıbektaş'a gelerek etkinliklerin açılış törenine katılacak.

Ecevit 1 gün önce gittiBu arada, eşi Rahşan Ecevit ile birlikte Hacıbektaş'a gelen Başbakan Bülent Ecevit, Kültür Bakanı İstemihan Talay'la birlikte ilçenin girişinde bulunan Hacı Bektaş-ı Veli anıtını açtı. Açılışın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ecevit, Cumhurbaşkanı Sezer'in Anayasa Mahkemesi'nde kadrolaştığı konusundaki iddialar hakkında "Baştan aşağı uydurma bir haber. Bakanlarla görüşmemizde böyle bir şey söz konusu olmadı" dedi. Ecevit, Ak Parti ile ilgili olarak da "Ben de merakla nasıl davranacaklarını bekliyorum" dedi.
www.evrensel.net