15 Ağustos 2001 21:00

Korku adayı kuşattı

İstihdam yaratmaktan çok istatistikleri rahatlacak önlemler alan İngiliz hükümeti, son yıllarda düşük ücretli ve part-time işlerin artmasına yol açtı.

Paylaş
Korku adayı kuşattıDaha kısa bir süre önceye kadar, "Britanyalılar küresel konjöntürel durgunluktan etkilenmezler" iddiasını öne sürerek, "Bizim ekonomimiz, rakip ülkelerin ekonomisinden her şeye daha hazırlıklı" diye propganda yapan Devlet Kasası'ndan sorumlu Bakan Gordon Brown, diğer ülkelerde yaşanmayan "başarılara" dikkat çekiyordu. Devlet bütçesinin tamamen sağlıklı bir hale getirildiğini öne süren Brown, diğer ülkelerde mümkün olmayan bir tarzda iş piyasasının esnekleştirildiğini söylerken, "Bu yoldan işsizliği önemli ölçüde aşağı çekmeyi başardık" diyor. İşsizlik oranı yüzde 4,9 olarak, AB içinde en alt sıralarda gelirken gerçek anlamda bir istihdam politikası yaşanmadığı da bilinen bir gerçek. Hükümete geldikleri günden bu yana, işsizleri çeşitli yaptırımlarla her türlü işi yapmaya zorlayan Tony Blair hükümeti aynı zamanda sosyal yardım alanların sayısını da olağanüstü derecede aşağı çekmek için "teşvik ve talep" programı uyguladı.

Düşük ücretli işler arttıBu çerçevede gerçek istihdam yaratmaktan çok istatistikleri rahatlacak önlemler alan İngiliz hükümeti, son yıllarda düşük ücretli ve part-time işlerin artmasını sağladı.Geçtiğimiz hafta sermaye kuruluşları tarafından yapılan bir açıklamada üretim sektöründe durgunluğun başladığı resmen bildirildi. "Dünya piyasalarında yaşanan konjönktürel durağanlık ülkemiz ekonomisini de etkilemeye başladı" denilen açıklamanın bir hayli geciktiği biçiminde eleştiriler de geliyor. Yaklaşık 6 aydır olumsuz rakamların ortada olmasına rağmen bu tür bir açıklama için geç kalındığını söyleyen muhalefet partisi alınabilecek önlemler için de geç kalındığını bildirdiİşverenler birliği CBİ ise yaptığı açıklamada durgunluktan sadece üretim sektörünün etkilenmeceğini söylüyor.Merkez bankası "Bank of England" bünyesinde olan ve faiz oranlarını belirleyen Para Politikası Komitesi (MPC) de, durumu hükümetten farklı değerlendiriyor. Üretimin olağanüstü gerilemesi ve yatırımların sıfıra inmesi sorunun bir yanını ortaya koyarken, tüketim ve emlak sektörlerinde yaşanan gelişme ise sorunun diğer yanını ortaya koyuyor. MPC, tüketim ve emlak sektörlerinde yaşanan gelişmenin görece istatistiklere olumlu yansıdığını ancak bunun altında önemli borçlanma ve her şeyi krediyle finanse etme anlayışının yattığını bildiriyor.
ÖNCEKİ HABER

Durgunluk AB kapısında

SONRAKİ HABER

İsveç'te 101 gündür hükümet kurulamıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa