Meclis'in 6. partisi olacak

FP'nin kapatılmasından sonra bağımsız kalan milletvekillerinden bir bölümü ile bazı bağımsızların bugün katılması beklenen Adalet ve Kalkınma Partisi, TBMM'de grubu bulunan 6'ncı parti olacak.

Meclis'in 6. partisi olacakTBMM, bugün gerçekleşecek katılımlarla grup kuracak olan Adalet ve Kalkınma Partisi'ni bekliyor. FP'nin kapatılmasından sonra bağımsız kalan milletvekillerinden bir bölümü ile bazı bağımsızların bugün katılması beklenen Adalet ve Kalkınma Partisi, TBMM'de grubu bulunan 6'ncı parti olacak. AK Parti'ye ilk katılım dün oldu. FP'nin kapatılmasıyla bağımsız kalan Urfa Milletvekili Zülfikar İzol dün bu partiye katıldığını açıkladı.TBMM Başkanlığı, yeni grubun kurulmasının ardından partilerin temsil oranlarını esas alarak Başkanlık Divanı ve komisyonlardaki dağılımı yeniden belirleyecek. Belirlenen sayıya göre ortaya çıkan yeni dağılım Danışma Kurulu'na bildirilecek. Danışma Kurulu, içtüzüğün verdiği olanaktan yararlanarak katip üyelerin veya idare amirlerinin sayısını arttırabilecek. 4 olan TBMM Başkanvekillikleri en fazla milletvekiline sahip partiden başlanarak sıra ile dağıtılacak.

SP'lilerle aynı koridorBu arada, Meclis'te oda sıkıntısı yaşanıyor. FP'nin kapatılmasının ardından kurulan Saadet Partisi'ne, bu partinin kullandığı odalar verilmişti. Adalet ve Kalkınma Partisi'ne de bu koridordaki diğer odaların verilmesinin sorun yaratıp yaratmayacağı, Meclis yönetiminde terüddütlere yol açıyor. Meclis yönetiminin öncelikle iki partinin aynı koridorda yan yana bulunan odaları gruplara önermesi, ancak anlaşma sağlanamaması halinde, Saadet Partisi'nin grup odalarının bulunduğu ikinci katın sol kanadındaki en uçta bulunan komisyon odalarının, Adalet ve Kalkınma Partisi'ne verilmesi bekleniyor. TBMM Başkanı Ömer İzgi'nin iki grubun yöneticileri ile yapacağı görüşmelerden sonra oda dağılımı kesinleşecek.
www.evrensel.net