14 Ağustos 2001 21:00

Savaş kehanetleri

Rus askeri yetkilileri, önümüzdeki 3-6 ay içinde bir Arap-İsrail savaşının patlak verebileceği tahmininde bulundular. Yetkililere göre böylesi bir savaşta Irak, Ürdün, Lübnan, Suriye ve Mısır, İsrail'e karşı çarpışacak.

Paylaş
Savaş kehanetleriİsrail'in ardından, Rus stratejistler de Ortadoğu'da bölgesel bir savaş çıkacağı tahmininde bulundular. Rus askeri yetkilileri ve strateji uzmanları, önümüzdeki 3-6 ay içinde bölgede bir Arap-İsrail savaşının patlak verebileceğini bildirdi.Geniş bir stratejistler grubu tarafından desteklenen senaryoya göre böylesi bir savaş; Irak, Ürdün, Lübnan ve Suriye'yi kapsayacak. Yetkililer, Mısır'ın da böylesi bir çatışmaya çekilebileceği görüşünde.

'Savaş kaçınılmaz'Adını vermeyen üst düzey bir Rus diplomat, "Kaçınılmaz biçimde savaşa doğru ilerliyoruz" diye konuştu. Stratejist Yevgeney Stanovski de bu görüşe katılıyor. Merkezi Moskova'da bulunan Ortadoğu Enstitüsü'nün başkanı olan Stanovski, İsrail ile Filistin arasında bir "ateşkes" sağlamaya yönelik çabaların başarısızlıkla sonuçlanmasının, bölgesel bir savaşı davet ettiğini söyledi.

Rus senaryosuRus senaryosuna göre savaş, eylül ayında İsrail tarafından tetiklenebilecek. Analistler, Filistinli intihar komandolarının eylemlerini gerekçe gösteren İsrail kuvvetlerinin, Filistin topraklarına yönelik büyük bir saldırı başlatacağını belirtiyor. Böylesi bir saldırı, Mısır Üçüncü Ordusu'nun Sina'ya girmesine yol açabilecek.Üçüncü Ordu'nun, önümüzdeki ay içinde Süveyş Kanalı yakınlarında bir tatbikat yapması bekleniyor.

Mübarek'e halk baskısıİngiliz Sunday Times gazetesi de, Mısır'ın, Üçüncü Ordusu'nu, askerden arındırılmış Sina Yarımadası'na göndermeyi planladığını öne sürmüştü. Mısırlı üst düzey askeri yetkililerle görüşen gazetenin pazar günkü nüshasında, İsrail'in Filistin'e karşı askeri harekât başlatması durumunda "Kahire'nin orduyu göndereceği" dile getirilmişti. Gazete, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in, Filistinlilere yardım etme baskısı altında olduğunu ve Mısır halkından gelen bu baskıya fazla dayanamayacağını da yazmıştı.

Ziyaretler tesadüf değilDaha önce İsrailli askeri çevreler de, "bir yıl içinde bölgesel savaş" tahmininde bulunmuşlardı. İsrail askeri ve "sivil" liderlerinin sık sık Türkiye'yi ziyaret etmesi de bu tahminlerden bağımsız değil. İsrail, muhtemel bir savaşta Türkiye'yi de kendi yanına çekmeye çalışıyor. Öte yandan, İsrail hükümetinde Mısır'a karşı tepkiler de giderek yükseliyor. Bir zamanların "ortakları" olan bu iki Amerikancı devlet, her gelişmeyle yeniden karşı karşıya geliyor. Ariel Şaron hükümetindeki faşist bakanlardan Avigdor Lieberman, Mısır'ın "İsrail'e en düşmanca davranan devlet" olduğunu söyledi. Altyapı Bakanı olan Lieberman, "Bu nedenle Mısır'ı düşman devlet olarak görmeliyiz" dedi. Bir diğer gelişme de, Suriye cephesinde yaşandı. Suriye yönetimi, pazar günü Çin ile askeri görüşmelerde bulundu. Şam'a gelen bir Çin askeri heyeti, Genelkurmay Başkanı Ali Aslan ile bir süre baş başa görüştü. Kaynaklar, iki tarafın "askeri ilişkileri geliştirmenin yollarını" tartıştığını belirttiler.

Irak'ın gönüllü ordusuÖte yandan, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in talimatıyla Filistin'in İsrail işgalinden kurtarılmasına yardımcı olmak amacıyla kurulan "Kudüs Ordusu"na aralarında kadınların da bulunduğu 6 milyon kişinin gönüllü yazıldığını bildirildi.Bağdat'ta yayınlanan haftalık Errafideyn gazetesi, 21 tümenden oluştuğunu açıkladığı Kudüs Ordusu'nun Komutanı Tuğgeneral Ayad Fitiyyih Halife Errami'nin görüşlerine yer verdi. Errami, Kudüs Ordusu'nun çeşitli askeri kollarının oluşturulduğunu belirterek, ilk grubun askeri eğitime 11 Mart'ta başladığını söyledi. "Ordunun başlangıcının Filistin'de, sonunun da Bağdat'ta olacağını" söyleyen Errami, ordu mensuplarının çoğunluğunun Irak-İran savaşına katılanlardan oluştuğunu bildirdi.

Ürdün'de gerginlikİsrail'in Filistin halkına yönelik saldırıları ve Türk-İsrail ittifakı, diğer bölge devletlerini de zorluyor. ABD ve İsrail'e en yakın duran Arap ülkelerinden Ürdün'de, İran yanlısı muhalifler giderek güçleniyor. Son olarak, muhalefetteki İslami Eylem Cephesi (İEC) ile hükümet karşı karşıya geldi. Hükümetin, Cephe üyesi belediye başkanlarını atamayı reddetmesi üzerine, sekiz İEC üyesi, belediye meclislerinden istifa etti.Ürdün yönetimi ayrıca, Ürdün Üniversitesi Öğrenci Konseyi liderliklerine seçilen şeriatçı öğrencileri de atamayı reddetti. El Beyit Üniversitesi Rektörü ise, hükümeti eleştiren bir makale yazdığı için görevden alındı.
ÖNCEKİ HABER

Moskova Doğu Almanya'yı

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa