13 Ağustos 2001 21:00

'Meclis MGK'dan sonra'

TBMM Başkanı İzgi, ulusal güvenlik konusunun, Meclis açılmadan önce mutlaka MGK toplantısında enine boyuna tartışılacağını belirtti.

Paylaş
'Meclis MGK'dan sonra'TBMM Başkanı Ömer İzgi, "Ulusal güvenlik konusu, Mesut Yılmaz'ın kendi partisinde yaptığı açıklamalar gözönüne alınarak, Meclis açılmadan önce mutlaka MGK toplantısında enine boyuna tartışılacaktır" dedi. İzgi, Meclis'in bu konuda MGK'nın tespitlerine uyacağını söyledi.Kızılay'ın Kızılcahamam'daki Çamkoru Tesisleri'nde gerçekleştirilen ve Türkiye'nin çeşitli yerlerinden 156 çocuğun katıldığı gençlik ve sağlık kampı, veda gecesiyle sona erdi. Kampın sona ermesi dolayısıyla düzenlenen ve kamp ateşinin de yakıldığı törende konuşan TBMM Başkanı Ömer İzgi, tören öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İzgi, "ulusal güvenlik" konusunun, TBMM'de gündeme gelip gelmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine şunları söyledi: "Anayasa değişikliği konusunda koalisyonu oluşturan partilerin liderleri, 15 Eylül'de Meclis'in toplanması ve Anayasa Uzlaşma Komisyonu tarafından kabul edilmiş olan 37 maddelik değişikliğin, bu arada da varsa başka değişikliklerin özel gündemde görüşülmesi üzerinde prensip olarak anlaşmışlardı ve halka Meclis'i özel olarak toplama sözü vermişlerdi.""Bir MHP'li olarak ulusal güvenlik tartışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?" diye soran bir gazeteciye de İzgi, şu karşılığı verdi: "Tarafsızlığımı şimdiye kadar bozmadım, şimdiden sonra da bozmam söz konusu olamaz. Onun için, şimdi sizin sorularınıza MHP'den seçilmiş bir milletvekili olarak değil, Meclis Başkanı olarak cevap veriyorum. Ulusal güvenlik konusu, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın kendi partisinde yaptığı açıklamalar göz önüne alınarak, Meclis açılmadan önce mutlaka MGK toplantısında enine boyuna tartışılacaktır. Bu görüşmeden sonra TBMM, gereğini yapar."Başka bir soru üzerine, Meclis'i 17 Eylül'de toplamayı düşündüklerini belirten İzgi, "Meclis'i toplayabilmek için özel gündemle görüşülecek konuların Anayasa Komisyonu'ndan geçmiş olması gerekiyor. Bu yönde çalışma başlatırız. Orada sonuç alındıktan sonra Meclis'i özel gündemle görüşmek üzere toplarız" diye konuştu.

SP'nin itirazı Bu arada Saadet Partisi (SP) Grup Başkan Vekili Veysel Candan, ulusal güvenlik konusunun tamamen Milli Güvenlik Kurulu (MGK)'na havale edilmesinin yanlış olduğunu söyledi.Candan, Dündar Otel'de düzenlediği basın toplantısında, son günlerde kamuoyunu meşgul eden "ulusal güvenlik" tartışmalarının Türkiye'ye zarar verdiğini savundu. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'ın, ulusal güvenlik konusundaki açıklamalarını "samimi bulmadığını" anlatan Candan, "Çünkü, hükümet ve kendi partisi iktidardadır. Gerekeni yapmalıdır" dedi. Candan, ulusal güvenlik programı ve stratejisinin, askerlerin görüşü alınarak sivil irade tarafından hazırlanması gerektiğini kaydederek, "Ulusal güvenlik meselesinin tamamen Milli GüvenlikKurulu'na havale edilmesi yanlıştır. Milli Güvenlik kavramı tabii ki tartışılmalıdır. Ama yeri ve zamanı vardır. Maksadı aşan tartışmalar, muhtıra anlamını taşıyan açıklamalar ortaya koymak yanlıştır" diye konuştu.
ÖNCEKİ HABER

Yeni bir Kürt partisi kuruluyor

SONRAKİ HABER

Mustafa Sarıgül: CHP'den üzülerek istifa ediyorum

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa