13 Ağustos 2001 21:00

Depremzede evini ve işini geri istedi

Marmara depreminin yıldönümü nedeniyle, iki yıldır çözülemeyen sorunları için yürüyüş başlatan depremzedeler, Ankara'da protesto gösterisi yaptılar.

Paylaş
Evlerini ve işlerini geri istedilerMarmara depreminin yıldönümü nedeniyle, iki yıldır çözülemeyen sorunları için yürüyüş başlatan depremzedeler, Ankara'da protesto gösterisi yaptılar. Depremzedeler, yardımlardan toplanan katrilyonlarca liranın nereye gittiğini sorarak, "Evimizi, işimizi, aşımızı geri istiyoruz" dediler. Depremzedeler, Cumhurbaşkanı Sezer ile görüşerek, taleplerini dile getirdiler.Önceki gün Avcılar'dan yola çıkan depremzedelere, Düzce, Gölcük, Adapazarı, Karamürsel ve Yalova'dan da katılımlar oldu. İzmit otobüs terminalinde toplanan Bekirpaşa, Yalova, Karamürsel ve Gölcük'ten DEP-DER üyesi depremzedeler, burada ortak basın açıklaması yaparak, sorunlarına biran önce çözüm bulunmasını istediler. Açıklamayı okuyan deprem kayıbı Gözde Karamert'in annesi Nilgün Karamert, "17 Ağustos depreminin üzerinden koskoca iki yıl geçti, hayatımızda hiçbir şey değişmedi. Artık yeter" dedi. Depremzedeler daha sonra 6 otobüsle Bolu'ya, oradan da Ankara'ya hareket ettiler.

Dalga mı geçiyorsunuzDün Ankara'ya ulaşan depremzedeler, Güvenpark'ta toplandılar. Eyleme EMEP ve Hak-İş yöneticileri ile TMMOB Başkanı Kaya Güvenç destek verdi. "Gerçek sorumlular yargı önüne", "Alın o 6 milyarı ev yapın, bizimle dalga mı geçiyorsunuz" yazılı dövizleri açan depremzedeler, konut açığı, işsizlik, eğitim alanlarında yaşadıkları sorunları dile getirirken, sık sık öfkeyle "Yeter artık, fay hattı pay hattı oldu. Rantçıların kucağına düştük. Toplanan katrilyonlar nerede?" dediler.Depremzede dernekleri sözcüsü Ayşegül Şenol, yaptığı konuşmada, kalıcı konut isteyen depremzedelerin usulsüz kura çekimleri ile zor duruma düşürüldüğünü belirtti. Şenol, ev yapımı için verilen 6 milyar lira kredinin yetersiz olduğunu vurgulayarak, katrilyonları bulan yardımların nereye gittiğinin belli olmadığını ifade etti.

'Sorumlular yargılansın'Ayşegül Şenol, depremzedelerin taleplerini şöyle sıraladı: "Toplanan iç ve dış yardımlar toplamı ile ek vergiler ve bedelli askerlikten gelen yardımlar toplamının bilgisi topluma açıklansın. Gerçek sorumlular hala yargılanmamıştır. Bu durum adalet duygusunu zedelemektedir. Geciktirilmeden tüm sorumlular yargılanmalıdır. Geçici barınma yardımları uzatılsın. Elektrik, su paraları asgari yaşam standarlarında alınmasın. Kalıcı konutlar yerleşebilir hale gelinceye kadar yardımlar sürsün. Hak sahipliğinde müracaata ilişkin öngörülen süreler uzatılsın. Evini yapana yardım kredisi olarak verilen altı milyarlık tutar arttırılmalı, 'Evini Yapana Yardım Kredisi' alanlardan isteyenlere kalıcı konuta geçme hakkı verilmelidir. Eğitim ve sağlıkta bina, uzman ve yardımcı personel ile araç gereç açığı giderilmeli kısa süreli iyileştirmeler için acil eylem planları yapılmalıdır. Depremzedeye ve bölgede çalışanlara psikolojik destek sağlanmalıdır."Depremzedeler, "Depremi unutma, unutturma", "Evimi, işimi, aşımı geri ver", "İnsanca yaşamak istiyoruz", "Susma sustukça sıra size de gelecek" sloganlarını atarak, tepkilerini ifade etti.

Ekonomik kriz bahanesiDepremzedeler ayrıca, 7 kişilik bir heyetle saat 15.00'de Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile görüştü. Sezer'in makamında kabul ettiği heyet, talep ve önerilerini içeren dosyaları Sezer'e teslim etti. Sezer ise, depremzedelerin sorunlarının çözümünün gecikmesinde, ekonomik krizin etkili olduğunu ileri sürdü. Görüşmenin ardından, depremzedeler, Sezer'in yaklaşımının olumlu bulduklarını ve konunun takipçisi olmaya devam edeceklerini söylediler.
ÖNCEKİ HABER

Komutanın sicili kabarık

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa