Komutanın sicili kabarık

Konya'nın Akkise Beldesi'nde jandarmanın açtığı ateş sonucu bir gencin yaşamını yitirmesi ve birçok kişinin yaralanmasıyla ilgili yeni gelişmeler ortaya çıkıyor.

Komutanın sicili kabarıkKonya'nın Ahırlı İlçesi'ne bağlı Akkise Beldesi'nde halkın üzerine ateş açılması sonucu 1 kişinin ölümü, 20'den fazla kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan olayların sorumlularından Ahırlı Jandarma Bölük Komutanı Astsubay Ali Çalışkan'ın, daha önce de bir düğün evini bastığı bildirildi.Astsubay Çalışkan, yoğun tepkiler üzerine dün başka göreve atandı. MAZLUMDER Konya Şube Başkanı Mustafa Akmeşe, GYK Üyesi Adem Seleş ve Avukat Mustafa Atılgan'dan oluşan heyet, önceki gün Akkise beldesine incelemelerde bulundu. İlk olarak olay sırasında öldürülen Hasan Gültekin'in evine giderek taziye ziyaretinde bulunan heyet, daha sonra yaklaşık 30 köylüden olayla ilgili bilgi aldı.

Düğün evini de bastıİncelemelerin ardından hazırlanan raporda, 10 Ağustos günü yaşananların tek başına bir olay olmayıp, geçmişte yaşananlarla bağlantılı olduğuna dikkat çekildi. MAZLUMDER'in raporunda şu iddialara yer verildi:6 ay kadar önce Ahırlı İlçe Jandarma Bölük Komutanlığı'na atanan Astsubay Kıdemli Üstçavuş Ali Çalışkan, Akkise beldesinde yaşayanların üzerinde baskı kurmak istedi. Çalışkan, yaklaşık 3 ay kadar önce "kaçak aramak" bahanesiyle bir düğün evini izinsiz olarak aradı. Sadece kadınların bulunduğu evde taciz ateşi açıldı ve düğün sahibi olan yaşlı kadın bayıldı.Düğün evinin oğulları 8 gün gözaltında tutuldu. Bu kişiler, gözaltı süresi boyunca işkence gördüklerini söylediler. Olay adli makamlara intikal ettirildi.

İşkence devam ettiRaporda, bu olaydan 2 ay sonra yine Astsubay Ali Çalışkan'ın, kimlik kontrolü sırasında kimliğini ibraz etmediği için, Şükrü Gültekin ve Ali Araç adlı kişileri gözaltına aldığı ve iki kişinin de gözleri bağlı bir halde birbuçuk saat işkence gördükleri öne sürüldü. Anlatımlara göre, daha sonra bu iki kişi, muhtar tarafından karakoldan alındı. Ali Araç'ın bir kulağından hâlâ kan geliyor. Ayrıca Şükrü Gültekin son olayda sırtından aldığı dipçik darbeleriyle ağır şekilde yaralandı. Şükrü Gültekin, son olayda öldürülen Hasan Gültekin'in de ağabeyi. Bu ve benzeri olaylar nedeniyle savcı tarafından Jandarma Astsubay Ali Çalışkan'ın uyarıldığı da halk tarafından MAZLUMDER heyetine aktarıldı.

10 Ağustos'ta yaşananlarHasan Gültekin'in ölümüyle sonuçlanan olayların yaşandığı 10 Ağustus 2001 tarihindeki gelişmeler ise MAZLUMDER raporunda özetle şu şekilde anlatıldı:Saat 21.30 civarında beldeye Ahırlı İlçesi Jandarma Karakol Komutanı Astsubay Üstçavuş Recep Karabacak komutasında 20 jandarma geldi. Jandarmalar, asker uğurlama eğlencesi yapılan bir kahvede kimlik kontrolü yaptılar. Jandarmalar, üzerinde kimlik bulunmayan ancak askerlik belgelerini ibraz eden 2 genci gözaltına almak istediler. Belde halkı itiraz edince de komutan "Bir daha geleceğiz" diyerek beldeyi terk etti. Yaklaşık bir saat kadar sonra Konya İl Jandarma Alay Komutanlığı'ndan yardım isteyen Karakol Komutanı, Yalıhüyük ve Bozkır jandarma birliklerinden alınan destekle 8 araba ve yaklaşık 80 askerle beldenin araba ile bile geçilemeyen bir yerinden yeniden beldeye döndü. Bu kez askerlerin başında sivil elbiseli olarak İlçe Jandarma Bölük Komutanı Astsubay Kıdemli Üstçavuş Ali Çalışkan yer aldı. Halkı beldenin meydanına hakaretlerle topladılar. Bu sırada da devamlı etrafa ateş açıldı. Bölük komutanı Çalışkan, gerek Belediye Başkanı Abdullah Kayaalp, gerek beldenin ileri gelenlerinin uyarılarına kulak asmadı. Yaklaşık olarak 20 dakika süresince bir kısım askerler havaya ateş ederken, bir kısım askerler ise suç delili olan mermi kovanlarını topladı. Resmi rakamlarda 920 olan mermi sayısının aslında binlerle ifade edileceği belirtildi. Çünkü olay 24.00 civarlarında bitmesine rağmen, tahkikât ancak sabahleyin 07.00 civarında başladı.

Gültekin'in ölümü20 dakika süren yaylım ateşi sonucunda askere "araç bin" emri veren Bölük Komutanı Çalışkan, asker araçlara gittikten sonra halkın arasından etrafa ateş ederek meydandan ayrıldı. Bu ateş sırasında Hasan Gültekin'in amcası Yusuf Gültekin, sivil elbiseli Çalışkan'ın açtığı ateş nedeniyle bir kişiyi öldüğünü, 4 kişinin de yaralandığını gördü. Hasan Gültekin karnından aldığı tek kurşun yarası sonucu öldü. Daha sonra jandarmalar olay mahallini terk ettiler.

Yaralı jandarma yokMAZLUMDER'in raporunda, resmi açıklamalarda yer verildiğinin aksine, hiçbir jandarmanın olay sırasında yaralanmadığı ve karşılık görmediği belirtildi. Askeri araçlara da hiçbir şekilde zarar verilmediğinin ifade edildiği raporda, "Olaylar sırasında ses bombası olduğu zannedilen bir bomba atılmış, bombanın patladığı yerdeki barut izi görülmüştür. Olay tamamen tek taraflı olarak gelişmiştir. Yapılan inceleme ve görüşmelerde delillerin karatılmak istendiği, tamamen tek taraflı saldırı olayı olmasına rağmen sanki bir çatışma ve arbede gibi gösterilmek istendiği, bu konuda belde ahalisine ve resmi yetkililere baskı yapıldığı gözlemlenmiştir" denildi.

Çalışkan tutuklanmadıTepkiler üzerine, olayla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında Çalışkan görevinden alındı. Edinilen bilgiye göre, Jandarma Genel Komutanlığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında Ahırlı Jandarma Bölük Komutanı Astsubay Ali Çalışkan, İl Jandarma Komutanlığı emrine alındı. Ahırlı Jandarma Bölük Komutanlığı görevine de Yüzbaşı Ahmet Çelik atandı. Bu arada DİSK, olayın son derece vahim olduğunu bildirerek, konunun tüm ayrıntılarıyla soruşturulması talebinde bulundu.
www.evrensel.net