12 Ağustos 2001 21:00

İZULAŞ'ta sendika tartışması

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZULAŞ'ta çalışan yaklaşık 700 işçi örgütlü oldukları Hizmet-İş sendikasından istifa ederek Belediye-İş sendikasına üye oldu.

Paylaş
İZULAŞ'ta sendika tartışmasıSinan Sarısaltık İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZULAŞ (İzmir Ulaşım Sanayi Anonim Şirketi)'ta çalışan yaklaşık 700 işçi örgütlü oldukları Hizmet-İş sendikasından istifa ederek Belediye-İş sendikasına geçti. 1997 yılında ilk kez Hizmet-İş sendikasının yetkili sendika olarak sözleşme yaptığı İZULAŞ'ta özellikle 2001 yılı başından itibaren işçiler sendikalarından istifa etmeye başladılar. İstifa sayısının 600'e ulaştığı belirtilirken, Hizmet-İş'in yetki kaybetmemek için mahkemeye başvuracağı dile getiriliyor.İstifalar üzerine Belediye-İş ve Hizmet-İş sendikası arasında karşılıklı iddialar başlarken; Hizmet-İş, istifalardan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina ve İZULAŞ Genel Müdürü'nü sorumlu tutuyor. Hizmet-İş'in iddialarına karşılık veren Belediye-İş sendikası ise İZULAŞ'ta daha önce kendilerinin örgütlendiklerini ancak dönemin Belediye Başkanı Burhan Özfatura tarafından engellendiklerini belirtiyor.

Savaş yeni başladıBelediye-İş yöneticileri eylül ayında gelecek olan yetki belgesini beklerken, Hizmet-İş yöneticileri savaşın yeni başladığını açıkladı. İki sendika arasında karşılıklı suçmalar sürerken, işçiler Hizmet-İş'in kendilerine sahip çıkmadığını dile getiriyorlar. İşçilerden Hakan Güral, "Hizmet İş bizi aldatıyordu. Talat Özdemir bize birtakım sözler verdi" dedi. Belediye-İş'in altı aydan beri örgütlenme çalışması yürüttüğünü söyleyen Güral, "Hizmet-İş'in yaptığı hizmet adı gibi değildi. Belediye-İş yöneticileri daha profesyonel çalışıyorlar. Bizde bir işyerinde iki sendika olmasını istemedik ve Belediye-İş'i tercih ettik" diye konuştu. İZULAŞ'ta çalışan Öner Deriz ise, "Hizmet-İş bırakın işçiyi kendisini bile temsil edecek durumda değil" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Kuzu kurda teslim

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa