Depremzede yollarda

Marmara ve Düzce depremlerinin üzerinden iki yıl geçmesine rağmen sorunları hâlâ çözülmeyen depremzedeler, taleplerini iletmek üzere Ankara'ya hareket ettiler.

Depremzede yollardaSavaş VelioğluMarmara depreminin ardından iki yıl geçmesine rağmen depremzedelerin sorunları hâlâ çözülemedi. 17 Ağustos 1999'da meydana gelen depremde mağdur olan binlerce kişinin, onlarca sorunu çözüm bekliyor. Depremzedeler yaşadıkları sorunları bir kez daha dile getirmek için bugün Ankara'da Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'le görüşecekler. Avcılar'dan hareket eden depremzedeler, Yalova, Karamürsel, Gölcük, İzmit Bekirpaşa, Adapazarı, Düzce ve Kaynaşlı'da kendilerini bekleyen depremzedelerle birleşerek bugün saat 15.00'te Sezer'le görüşecekler. Depremzedeler, Avcılar Havuz'da yaptıkları basın açıklamasının ardından Ankara'ya hareket ettiler. Depremde, Avcılar'da 32 binanın yıkıldığını belirten Yurdakul Şamiloğlu, yıkımın binaların kaçak ve dikkatsiz yapılmasından dolayı bu boyuta ulaştığını kaydetti. İstanbul'un sorunlarının sadece yapıların durumu ile sınırlı olmadığına dikkat çeken Şamiloğlu, petrol dolum tesisleri, LPG istasyonları vb. tesislerindeki önlemlerin yetersizliğinin, yaşanacak felaketin büyüklüğünü gözler önüne serdiğini vurguladı. Şamiloğlu, depremzedelerin taleplerini sıralayarak, bu taleplerin kabul edilmesini istedi. Avcılar'daki depremzedelerin talepleri şöyle: "Hasar tespit çalışmalarının yapılması. Tehlike doğuran hasarlı binaların yıkılması. Kaçak yapıların yıkılması. Yanıcı, parlayıcı, patlayıcı ve patlayıcı özellikler taşıyan Avcılar Ambarlı Dolum Tesisileri'nin yerleşim alanlarının dışına çıkartılması. Binalar içinde ve mahalle aralarında bulunan trafoların yerleşim alanları dışına kurulması. Olası bir felakette oluşacak kriz masasında sivil toplum örgütlerinin etkili bir şekilde yer alması. Olası bir felakette halkın toplanabileceği ve barınabileceği yerleşim alanlarının şimdiden hazırlanması. Felaket anında acil yardımların ulaşabilmesi için helikopter alanının yapılması. Stokların elden geçirilmesi. Risk haritasının çıkartılıp halka duyurulması." Yapılan basın açıklaması ardından yürüyüşe geçen depremzedeler, Marmara Caddesi'den Avcılar E-5 Karayolu'na kadar yürüyüp, burada Ankara'ya gidecek olan depremzedeleri yolculadılar.

Paralar nereye gitti?Otobüslerle yola çıkan depremzedeler, gazetemize yaptıkları açıklamalarda, devletin kendilerine sahip çıkmadığını dile getirerek, toplanan paraların nereye gittiğini sordular. Yurdakul Şamiloğlu (Gümüşpala Dayanışma Derneği Başkanı): Ankara'ya gitmemizin nedeni 17 Ağustos depreminin ardından bir türlü çözülmeyen sorunlarımızı bir kez daha gündeme getirmek, depremzedelerin ihtiyaçlarını ve taleplerini Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e iletmek. Depremzedelerin yaşadığı binlerce sorun görmezlikten geliniyor. Yaşadığımız sorunları birçok kez dile getirdik, fakat devlet bu sorunları çözmek için adım atmamakta ısrar ediyor. Ali Rıza Köse: Bizler 17 Ağustos depremiyle mağdur duruma düşenlerin sorunlarının çözülmesini istiyoruz. Devletin bu konuda ciddi bir girişimi yok. Depremden sonra yurt içinden ve yurtdışından gelen milyarlarca liranın mağdurlara harcanmasını istiyoruz. Mağdur vatandaşlar için toplanan paralar bu amaç için kullanılmadı. Yaşanan tüm bu olumsuzlukları dile getirmek için Ankara'ya gidiyoruz. Gelen yardımların nerelere kullanıldığının kamuoyuna açıklanmasını istiyoruz.

Hakkımızı istiyoruzİbrahim Deniz: Bizler Ankara'ya hakkımızı aramak için gidiyoruz. Mağdur durumda olmamıza rağmen hiçbir devlet kurumu sahip çıkmıyor. Yaşadığımız onca soruna rağmen bizlere sahip çıkmayan devletten hakkımızı istemeye gidiyoruz. Devletin hemen hemen bütün makamlarıyla görüştük ama sonuç alamadık. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı'nın yanına gidip sorunlarımızı orada dile getireceğiz. Bizler devletten sadece kalıcı konut yapmasını istiyoruz. Büyükşehir Belediyesi bizleri Florya tesislerinden dışarıya attı, şimdi orası çürümeye terk edilmiş bir durumda.

Mücadele edeceğizSezai Yılmaz: Yaşadığımız sorunları devletin en üstündeki insana anlatmaya gidiyoruz. Bu sorunları herkes biliyor fakat kimse çözüm bulmuyor. Yaşadığımız sorunları çözebilmek için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Tuncay Çiçek: Depremde birçok şeyimizi kaybettik. Fakat ciddi anlamda bir yardım göremedik. Depremden sonra da gerekli olan çalışmalar yapılmadı. Depremzedelerin yaşadığı onlarca sorunu Türkiye'nin Başkenti Ankara'da dile getireceğiz.
www.evrensel.net