TV8'de yayınlanan Jet Sosyete dizisinden ekran görüntüsü.

Günde 20 saat hücrede

İngiltere İçişleri Bakanlığı, 'yer bulamadığı' gerekçesiyle, iltica talebinde bulunan göçmenleri cezaevlerinde tutuyor.

Günde 20 saat hücredeBirleşmiş Milletler, İngiltere'yi iltica talebinde bulunan yabancıları haklarında karar verilene dek cezaevinde tutmasından dolayı kınadı. BM, bu politikayı 'utanç verici' olarak tanımladı. İltica hakkı isteyen en az 1000 kişinin demir parmaklıkların ardında tutulduğu ülkeden, bu politikasına derhal son vermesi istendi.BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) sözcüsü Ruud Lubbers, ülkelerini tehlikeli koşullarda terk etmek zorunda kalan mültecilerin önemli bir kısmının "korkunç bir travma" yaşadığına dikkat çekerek, cezaevi tecrübesinin bu sorunları daha da büyüttüğünü anlattı. İnglitere, mültecilerin resmen cezaevine konduğu tek ülke. Çoğu günde 20 saaten fazla süreyle hücrede kalıyor.

Tepki yayılıyorBMMYK'nın İngiltere sorumlusu Christian Mahr da bu durumu kabul edilemez bulduklarını söyleyerek İçişleri Bakanlığı'na başvurduklarını, konuyu takip edeceklerini belirtti. Ayrıca Uluslararası Af Örgütü de bu konuda BM'ye destek veriyor. Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler ve İnsan Hakları Komitesi Başkan Yardımcısı Baroness Nicholson ise uygulamanın en temel insan haklarının çiğnenmesi anlamına geldiğini ifade etti. İçişleri Bakanlığı, tepkilerin önüne geçmek amacıyla bir açıklama yaptı ve iltica talebinde bulunanları cezaevinde tutmayı bir zorunluluk olarak görmediklerini açıkladı. Fakat açıklamanın devamı, mevcut politikaların süreceğine dair bir kanıtı adeta. Bakanlık sözcüsü, mültecilerin tutulduğu 770 merkezin dolu olduğunu, yeni gelenleri 'mecburen' cezaevlerine koyduklarını söyledi.

Mülteciler açılk grevindeGenel olarak cezaevlerinde insanlık dışı koşulların dayatıldığı ülkede, mülteciler de bu sistemden paylarına düşeni alıyorlar. Irkçı cezaevi yetkilileri, özellikle yabancılara hergün şiddet uygulamaktan geri durmuyorlar. Rochester, Cardiff ve Liverpool cezavelerinde tutulan bazı mülteciler, açlık grevi yapıyor. Mülteciler, The Independent gazetesine gönderdikleri mektupta, ırkçılığa, şiddete, keyfi cezalara maruz kaldıklarını söylediler. Tıbbi bakım talepleri reddedilen mültecilerin mektupları dahi tahrif ediliyor. Yine Independent'a konuşan "Mihai" isimli Romanyalı, Rochester cezaevinde 10 ay geçirmiş. Bu süre boyunca kendisine dayanılmaz acılar veren karciğer rahatsızlığı ile ilgilenen olmamış. İngiltere'de ırkçılığın giderek yükseldiği bir dönemde, hükümetin mülteci politikası da ırkçı çeteler tarafından yakından takip ediliyor. Bu politikalardan cesaret alan ırkçılar, geçtiğimiz ay ülkenin kuzey kentlerinde olay çıkararak mültecilere saldırmışlardı. Son olarak Fırsat Yıldız isimli Türkiyeli bir Kürt, Glasgow'da öldürülmüş, ardından da bir İranlı mülteci yaralanmıştı.
www.evrensel.net