11 Ağustos 2001 21:00

Karın tokluğuna konut yapıyorlar

Aylardır uzakta oldukları evlerine şirketler emeklerinin karşılığını vermediği için para yollayamayan kalıcı konut işçileri, çalıştıkları yerlerde de binbir güçlükle karşılaşıyorlar.

Paylaş
Karın tokluğuna konut yapıyorlarRojda İldan - Ziya ÖzışıkKalıcı konut inşaatlarında çalışan inşaat işçileri, ücretlerini alamıyorlar. Çoğu işsizliğin had safhada olduğu Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinden getirilen işçiler, aylardır görmedikleri ailelerine para yollayamıyorlar. Konut ve işyerlerinin yüzde 80'inin 17 Ağustos 1999 depremiyle yıkıldığı ya da ağır hasar gördüğü Adapazarı'nda 7100 kalıcı konutun inşaatına başlandı, bu konutlardan bir kısmı da teslim edildi. Kalıcı konutların yapımı ihalelerle, çeşitli inşaat şirketlerine devredildi. Kimi bir kimi de bir buçuk yıldır inşaatı süren kalıcı konutlarda çalışan işçilerin çoğunluğu ise, Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinden geldi. İnşaat şirketinin yakını olan ustaların kurduğu akrabalık ve dostluk ilişkilerine dayanılarak Adapazarı'na getirilen bu işçilerin çoğu, sağlıksız koşullarda, bazen de karın tokluğuna çalıştırılıyorlar.

İşçiler intihara kalkışmıştıİhaleleri alan birçok inşaat şirketi, kalıcı konut işçilerinin ücretlerini ödeyemiyor. Bu durum, kalıcı konut işçilerinin sık sık isyan etmelerine neden oluyor. En son Karaman bölgesinde, yapımını Prokon firmasının üstlendiği kalıcı konut inşaatında çalışan dört inşaat işçisi eylem yapmıştı. Bir konutun çatısına çıkarak boyunlarına geçirdikleri iplerle intihar girişiminde bulunan işçiler, Nadir Tosik, Emir Dinç, Mustafa Akbala ve Mustafa Türk firma koordinatörünün paralarının ödeneceği sözünü vermesi üzere, eylemlerine son vermişlerdi. İşçilerden Nadir Tosik eylemin ardından yaptığı açıklamada, Malatya'dan geldiğini ve ailesinin orada kaldığını belirterek, "3.5 milyar lira alacağım birikti, ama ben aileme tek kuruş gönderemedim" demişti.

İki aydır para alamıyorlarKaraman'daki kalıcı konutların inşaatlarında çalışan yüzlerce işçi var ve bu işçilerin hemen hepsi, intihar girişiminde bulunan işçilerle aynı sorunları paylaşıyor. Mesela, yine Karaman'daki kalıcı konutlardan bir etabın yapımını üstlenen Sarılar İnşaat Firması'nın, işçilerine yaklaşık 17 milyar lira borcu var. İnşaat işçileri Enver Fidancı, Muhammet Aktaş ve Ahmet Bayat, Karaman'da yapımını Dilaver isimli şirketin üstlendiği konutlarda çalışıyorlar. Enver Fidancı Diyarbakır'dan, Ahmet Bayat ise Elazığ'dan gelmiş. İki aydır konut inşaatlarında çalışan işçiler, yevmiyelerinin ne kadar olduğunu henüz bilmiyorlar. "Yevmiyemiz ya 14 ya 15 milyon lira" diyen işçiler, geldiklerinden beri hiç para da almamışlar. Dilaver şirketinde çalışan işçilerin çoğu Diyarbakır Lice'den Adapazarı'na gelmiş. Ailelerini arkada bırakarak iki aydır geceli gündüzlü çalışan işçiler, şimdiye kadar ailelerine para yollayamamışlar. İşçiler konutlara yakın bir yerde kurdukları konteynırlarda kalıyorlar. Şirkete bağlı çalışan işçilerin sayısı altmışı geçiyor. İşçilerin kaldıkları alanda, iki konteynır ve biri tuvalet-banyo biri de mutfak olarak kullanılan tuğlalardan yapılmış iki baraka var. Tuvalet ve mutfaklar ise sağlıksız.
ÖNCEKİ HABER

Ulusal güvenlik tartışması

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa