Fotoğraf: Evrensel

Yılmaz: Tartışma sürecek

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin Büyük Kongresi'ndeki konuşmasında açtığı "ulusal güvenlik" tartışması üzerine Genelkurmay'ın yaptığı sert açıklamaya yanıt verdi.

Yılmaz: Tartışma sürecekANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin Büyük Kongresi'ndeki konuşmasında açtığı "ulusal güvenlik" tartışması üzerine Genelkurmay'ın yaptığı sert açıklamaya yanıt verdi. Yılmaz, Türkiye'nin bir yol ayrımında olduğunu savunarak tartışmanın devam edeceğini söyledi.Dün akşam özel bir televizyon kanalında yayımlanan haber programında konuşan Yılmaz, "Benim gibi düşünenler çoğunluk olur ve tartışmada kazanırlarsa Türkiye'de değişim olacak" dedi.

'Zihniyet meselesi'Yılmaz, Büyük Kongre'de yaptığı konuşmayı savunarak "irtica ve bölücülükle mücadeleden taviz vermeksizin ulusal güvenlik konusunun tartışmaya açılması gerektiğini" söyledi. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) uyum sağlayabilmesi için bunun şart olduğunu iddia eden Yılmaz, "Ya bunu çözeceğiz, AB'ye 'Geldik' diyeceğiz ya da 'Kusura bakmayın' diyeceğiz" dedi. Genelkurmay'ın Yılmaz'ı "onursuzlukla" itham ettiği sert açıklamasıyla birlikte doruğuna ulaşan siyasi gerginliğe çözüm önerisi sorulduğunda ise Yılmaz, "Bu bir zzihniyet meselesidir. Zihniyyet değişmedikçe AB'ye girişin gerçekleşmeyeceğini söylüyorum. Benim tutumum belli, bu tartışma kamuoyunda devam edecek" cevabını verdi.

İte kaka kavgaÖte yandan, Manisa Valisi iken İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı'na getirilen Muzaffer Ecemiş'in, Valilik'ten, Ankara'ya uğurlanışı sırasında Tugay Komutanı ile ANAP il başkanı arasında protokol kavgası yaşandı. Belediye Başkanı Aygül'ün yanındaki Tugay Komutanı Tuğgeneral Usta, aralarına girmeye çalışan ANAP İl Başkanı Ahmet Özövgü'ye tepki göstererek protokolde yerini almasını istedi. Usta'nın sert bir şekilde Özövgü'ye, "Protokolün bir esası vardır. Öne çıkmayınız, böyle saçma şey olamaz. Her şeyin usulü vardır. Partili partilidir, geç yerine otur, resmi program var" dediği duyuldu. Özövgü ise "Burası askeriye değildir" diye yanıt verdi. Usta da "Asabımı bozmayın, haddinizi bilin" diyerek, Özövgü'yü bulunduğu yerden iterek uzaklaştırdı.
www.evrensel.net