Şaron ve hükümete öfke

Yaptığı katliamlar sonucu "Kasap Şaron" unvanı ile anılan İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un Türkiye ziyareti Ankara ve İzmir'de protesto edildi.

Şaron ve hükümete öfkeİsrail Başbakanı Ariel Şaron'un Türkiye'ye gelişi Ankara Kızılay'da Emeğin Partisi, Halkevleri, Genel-İş ve TÜMTİS tarafından düzenlenen eylemle protesto edildi. Eylemde, katliamcı Şaron ve Şaron'a evsahipliği yapan Ecevit hükümeti lanetlendi. EMEP İzmir İl Örgütü tarafından yapılan eylemde de, "Onbinlerce Filistinlinin öldürülmesinden birinci derecede sorumlu olan Şaron, topraklarımızı kirletmemelidir" denildi. Kızılay YKM önünde, Şaron'un Başbakanlık'te Ecevit ile görüştüğü sırada, öğle saatlerinde bir araya gelen topluluk, "MİT, CIA, MOSSAD işbirliğine son", "Filistin halkının yanındayız", "Emperyalizm Ortadoğu'dan elini çek" yazılı dövizleri açarak, "Yaşasın halkların kardeşliği", "Filistin halkı yalnız değildir", "Kahrolsun emperyalizm" sloganlarını attılar. Eyleme Enerji Yapı-Yol Sen Genel Başkanı Cengiz Faydalı ile TMMOB Genel Başkanı Kaya Güvenç de destek verdi.Katılımcı örgütlerin hazırladığı ortak basın metnini okuyan EMEP Ankara İl Başkanı İbrahim Akkaya, "Biz, işçi sınıfı ve ezilenler olarak elbetteki bu katliamcı konuğu hükümet gibi karşılamıyoruz. Ariel Şaron'un geçmişinde ve bugün yaptıkları, Türkiye-İsrail ilişkisinin sürüklendiği nokta, Türkiye halkının bu ziyarete karşı çıkması için yeterlidir. Filistin kasabı olarak namlanmış olan Şaron, Ecevit hükümeti tarafından da el üstünde tutulmakta; Türkiye'ye çağrılıp cinayetlerine destek verilmektedir" dedi.

Katliamlar son bulmalıAkkaya, Şaron'un insanlık suçlarına İsrail devleti kurulmasından önce başladığını hatırlatarak, genç yaşta Filistinlileri yok etme operasyonlarında görev alan Şaron'un Haganah adlı çete içinde onlarca Filistinliyi öldürerek sivrildiğini söyledi. Şaron'un Lübnan'ın işgali sırasında Sahra, Şatilla mülteci kampındaki 2000 mültecinin tüyler ürperten katliamına imza attığını anlatan Akkaya, Şaron'un başbakan olduğu 28 Eylül'den bu yana da bir bölümü çocuk olan 500'e yakın Filistinli'nin öldürüldüğünü hatırlattı. Akkaya, "İşte, DSP-MHP-ANAP hükümetinin karşıladığı Şaron budur. Türkiye'ye gelişinin arifesinde bile aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda Filistinlinin katledilmesine imza atan bu Hitler bozuntusu Arap halklarının haklı tepkisini çekmektedir. Ecevit'in liderliğindeki hükümetin bu konuda ikiyüzlü bir politika izlediğini bütün Ortadoğu, Arap halkları bilmektedir" dedi. Türkiye emekçilerinin tüm bölge ve dünya emekçileri ile kardeş olduğunu ifade eden Akkaya, "ABD uşağı İsrail ile yapılan bütün ikili anlaşmalar iptal edilmeli, İsrail katlıiamları son bulmalıdır" dedi.

'Şaron defol'EMEP İzmir İl Örgütü tarafından yapılan basın açıklamasında, "Onbinlerce Filistinlinin öldürülmesinde birinci derecede sorumlu olan Şaron, topraklarımızı kirletmemelidir" denildi. Konak Sümerbank önünde yapılan basın açıklamasına üzerlerinde "Filistin kasabı Şaron defol", "Filistin halkına yönelik katliamlar son bulsun" yazan dövizlerle katılan partililerin yanı sıra, HADEP, ÖDP, İHD, TÜMTİS, Eğitim-Sen 1 ve 5 No'lu Şube, Tüm Banka-Sen, Genel İş 3 No'lu Şube, Eğit-Der Bornova Şubesi, Tüm-Bel Sen 1 No'lu Şube yöneticileri ve Sümerbank işçileri de destek verdiler.Basın açıklamasında konuşan EMEP İzmir İl Başkanı Cabbar Demirci, Ariel Şaron'un geçmişinde ve bugün yaptıkları ile Türkiye-İsrail ilişkisinin sürüklendiği noktanın Türkiye halkının bu ziyarete karşı çıkması için yeterli bir neden olduğunun altını çizerek, Şaron'un Türkiye'ye çağrılmasının, İsrail'in katliamlarına destek vermekle aynı anlama geldiğini söyledi. Demirci, Şaron'un genç yaşlarından itibaren Filistinlileri yok etmeye dönük operasyonların içinde yer aldığını hatırlatarak, 1982'deki Lübnan işgali sırasında Savunma Bakanı olan Şaron'un 60 bin Filistin ve Lübnanlının öldürülmesinde, yüzbinlercesinin yaralanıp sakat kalmasının altında imzasının olduğunu aktardı. Sabra ve Şatilla kamplarının basılarak 3000'den fazla Filistin'li mültecinin öldürülmesinden sonra istifa etmek durumunda kalan Şaron'un, politik yükselişinin bu katliamla birlikte başladığına ve Başbakanlık koltuğuna kadar tırmandığına dikkat çeken Demirci, Şaron'un başbakan olduğu 28 Eylül'den bu yana 500'e yakın Filistinlinin İsrail kurşunlarıyla öldüğünü dile getirdi.

Hitler bozuntusuDemirci şunları söyledi; "İşte DSP-MHP-ANAP hükümetinin karşılayacağı Şaron budur. Türkiye'ye gelişinin arifesinde bile çok sayıda Filistinlinin katledilmesine imza atan bu Hitler bozuntusu, Arap halklarının haklı tepkisini çekmektedir. Bir yandan, sanki Filistin'le dostmuş gibi görünen, öte yandan Filistin Kasabı Şaron'la özel ilişkiler geliştiren Ecevit hükümetinin bu ikiyüzlü politikası, Türkiye halkının, işçi ve emekçilerinin çıkarlarına aykırıdır," ABD emperyalizminin Ortadoğu'dan elini çekmesi ve onun uşağı olan İsrail'le yapılan bütün ikili anlaşmaların iptal edilmesi gerektiğini belirten Demirci, "İsrail katliamları son bulmalı ve eli kanlı Filistin kasabı Şaron topraklarımızı kirletmemelidir" dedi. Basın açıklaması sırasında sık sık "Kasap Şaron defol", "Kahrolsun Amerikan emperyalizmi", "Filistin halkı yalnız değildir" ve "Yaşasın halkların kardeşliği" sloganları atıldı.
www.evrensel.net