08 Ağustos 2001 21:00

EMEP Merzifon İlçe Başkanı'na saldırı

EMEP Merzifon İlçe Başkanı Sadık Turan, kendilerinin resmi istihbarat görevlisi olduğunu söyleyen kimliği belirsiz şahıslar tarafından saldırıya uğrarken, EMEP Üyesi Zafer Şahin'in aynı kişiler tarafından kaçırıldığı açıklandı.

Paylaş
EMEP Merzifon İlçe Başkanı'na saldırıEMEP Merzifon İlçe Başkanı Sadık Turan, kendilerinin resmi istihbarat görevlisi olduğunu söyleyen kimliği belirsiz şahıslar tarafından saldırıya uğrarken, EMEP Üyesi Zafer Şahin'in aynı kişiler tarafından kaçırıldığı açıklandı. Saldırı sonucu 10 günü işgöremez raporu alan Turan, konuyla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Önceki gün saat 18.30 sıralarında 06 YY 628 plakalı beyaz Ford Escort markalı arabanın EMEP Üyesi Zafer Şahin'i kaçırdığı, olayı gören ve aracı takip eden Sadık Turan'ın ise feci şekilde dövüldüğü açıklandı. EMEP Merzifon İlçe Örgütü, istihbarat görevlisi olduğunu iddia eden şahısların EMEP Üyesi Şahin'i kendilerinden davacı olmaması yönünde silahla tehdit ettiğini kaydetti. EMEP, aynı kişilerin daha önce de Şahin'i kaçırarak ajanlık teklif ettiğini belirtti. Olayın ardından açıklama yapan EMEP, ÖDP, CHP Merzifon ilçe örgütleri, saldırıyı kınadılar. Sadık Turan ise bu tür zorbaca saldırıların EMEP'in mücadelesini yıldırmayacağının altını çizdi. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Ambargolu beldeEmeğin Partisi (EMEP) Yüreğir İlçe Örgütü yönetici ve üyeleri, 3 yıl önce meydana gelen Adana depreminde evsiz kalan ve halen çadırlarda yaşamlarını sürdüren Eski Misis beldesi halkını ziyaret ederek, sorunlarını dinledi. Aralarında EMEP GYK Üyesi Halil Çekin'in de bulunduğu EMEPliler, Misis halkı tarafından sıcak bir ilgiyle karşılandılar. EMEP'lilerin, tarihi Misis Köprüsü yanındaki kahvede toplanan Misisli depremzedelerle yaptıkları sohbete ilgi yoğun oldu.

Birlik çağrısıKimi Misisliler, deprem ile birlikte çektikleri sıkıntıları, işsizlik ve yoksulluk gibi sorunlarını dile getirirken, kimisinin de öfkeli ve umudunu yitirmiş olduğu gözlendi. "Gazeteciler geliyor. Seçim döneminde partiler geliyor. Ama sadece dinleyip gidiyorlar. Çoğu siyasiler rant peşinde" diyen belde halkı, artık çadırlarda yaşamak istemediklerini dile getirdiler. EMEP heyeti ise, amaçlarının herhangi bir siyasi rant olmadığını, emekçi halkın menfaatleri için mücadele eden bir parti olduklarını, çifte stardart uygulanarak deprem konutlarından yararlandırılmayan Misis halkının sorunlarını yakından görmek ve bu konuda Misislilere yardım etme amacında olduklarını anlattılar.Misis halkının yaşadığı sorunların, ülkenin her yanında farklı bir biçimde ortaya çıktığını, emekçilerin her fırsatta çeşitli yollarla ezildiğini söyleyen EMEP'liler, tüm emekçi ve yoksul kesimlerin sorunlarının çözümünün birliktelik, örgütlülük ve mücadeleden geçeceğini vurguladılar.

'Sabrımız taştı'Özellikle depremden bu yana çekilen sıkıntıları dile getiren Misisli depremzedeler, kendilerine yönelik adeta bir amborgo uygulandığını ifade ettiler. "Telefon yok. Kanalizasyon yok. Yıkılan evlerimizin inşasına izin yok. Yeni Misis'e yatırım varken buraya hiçbir hizmet verilmiyor. Buraya amborgo uyguluyorlar" şikâyetlerinde bulunan depremzedeler, hemen karşılarındaki Misis Köprüsü'nün onarımı için kaynak yaratılırken, kendilerinin yağmurun, çamurun altında çadırlarda yaşamalarına göz yumulduğunu anlattılar. 3 yıl önce yetkililer tarafından kendilerine verilen deprem konutu sözlerinin çeşitli grişimlerine rağmen yerine getirilmediğini, bugüne kadar sürekli oyalandıklarını belirten Eski Misisliler, kimi arkadaşlarının konut kurasının çekilmiş olmasına rağmen evlerinin teslim edilmediğini söylediler. 345 depremzede ailesini temsilen komite oluşturup aralarındaki birlikteliği güçlendireceklerini ve yakın bir süreç içinde dava açacaklarını, gerekirse AİHM'e kadar gideceklerini belirten belde halkı, kamuoyuna da destek çağrısında bulundu. Kahvede yapılan sohbetin ardından, EMEP'lilere beldeyi dolaştıran Misisliler, çocuklarının sağlıksız koşullarda çeşitli hastalıklara yakalandıklarını bildirdiler. Ziyaretleri sırasında depremzede evlerine de misafir olan EMEP'liler, deprem mağdurları ile bir süre sohbet ettiler.
ÖNCEKİ HABER

CHP Genelkurmay'a destek verdi

SONRAKİ HABER

Iğdır'da hayali seçmen vakası: Polis lojmanlarına 375 kişi kaydırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa