Fotoğraf: Evrensel

Satan çok alan yok

Her zaman kalabalık olan oto pazarları artık bomboş. Otomobilini satmaya çalışanların sayısı çok. Ancak alacak müşteri bulmak zor.

Satan çok alan yokBülent KılıçKriz etkisini birçok alanda olduğu gibi araba pazarlarında da gösteriyor. Bir zamanların hıncahınç dolu olan araba pazarları bugünlerde bomboş. Pazarda ziyaretçilerin çoğunluğunu, paraya ihtiyacı olduğu için arabasını satmak isteyenler oluşuyor. Arabasını satmak istemeyen Ahmet Kolay, kriz bahane edilerek geçtiğimiz kasım ayında Garanti Bankası'dan atılan 1550 işçiden birisi. Kolay, krizden dolayı eldeki her şeyi yavaş yavaş tüketmeye başladığını, sıranın arabasında olduğunu anlatıyor. Yaklaşık bir senedir boş gezdiğini belirten Kolay, "Arabamın değeri 4 milyardan yukarı fakat piyasa öyle bir durumdaki şu anda pazarlık fiyatını da ekleyerek 3 milyar 400 milyona satmaya çalışıyorum" diye konuşuyor.

Pazar bomboşAvcılar CİTROEN firması temsilcisi Sezai Turan ,"Talep şu anda durgun" diyerek sözlerine başlıyor. Gazeteye satılık araba ilanı verdiklerini, ancak arayanların çoğunun arabasını satmak isteyenler olduğunu belirten Turan, "Gördüğünüz pazarda geçen sene yer yoktu, pazar giriş ücretleri yarı fiyatına olmasına rağmen şu anda bomboş" diyor. İnsanların tatilden dönmesiyle piyasanın canlanmasını beklediklerinin altını çizen Turan, bugünlerde ucuz piyasadan yararlanmak isteyenler için tam da araba alma dönemi olduğunu vurguluyor. Adının Oktay Doğu olduğunu söyleyen bir başka satıcı ise arabasını geçinemediği için sattığını açıklıyor. Araba servisinde çalışan Doğu, böyle bir dönemde insanın malını satmasının kötü bir şey olduğunu, ancak paraya olan ihtiyacın kendisini buna yönelttiğini belirtiyor. Durumları çok kötü olup çok düşük fiyatlara araba satanların olduğunu söyleyen Doğu, "Satıcı için zararlı fakat alıcı için faydalı bir dönem" olduğunu işaret ediyor. Yeni araba almayı düşünmediğini belirten Doğu, "Araba artık zengin işi oldu. Bugün Mercedes'ler, Land Rover'lar yok satıyor. Bu da arabaların artık zenginin işi olduğunu gösteriyor" diye konuşuyor. Alım satım vergilerinin yüksek maliyette olmasına da değinen Doğu, araba satanların devir vergisini de fiyattan düşürdüklerini söylüyor. Üç ay önce 3 milyar 750 milyona aldığı arabasını şu anda 3.5 milyara sattığını söylüyor.
www.evrensel.net