08 Ağustos 2001 21:00

Arjantin'de kamu grevi

İki gün boyunca ülke çapında grev yapan ve düzenledikleri eylemlerde IMF'nin dayatığı politikalara karşı sloganlar atan kamu işçileri, "Ülkemizin geleceği tehlikede" diyor.

Paylaş
Arjantin'de kamu greviUluslararası sermaye çevreleri tarafından "uçurumun eşiğinde" olarak değerlendirilen Arjantin'de emekçilerin öfkesi giderek yükseliyor. Arjantin İşçi Konfederasyonu (CTA)'nun çağrısı üzerine harekete geçen yüzbinlerce kamu işçisi, önceki gün ve dün ülke çapında grev gerçekleştirdi. Başkent Buenos Aires ve diğer büyük şehirlerde sokak gösterileriyle güçlenen grevde, hükümetin ücretlerde uygulayacağı yüzde 13'lük kesinti protesto edildi. Kamu işçilerinin en büyük örgütü olan CTA'nın çağrısına uyan emekçiler; hastaneleri, okulları ve diğer kamu kuruluşlarını iki gün boyunca çalıştırmadı. CTA lideri Victor de Gennaro, düzenlediği basın açıklamasında "Ülkemizin geleceği tehlikede. Giderek artan baskılara rağmen, harekete geçtik ve üretimden gelen gücümüzü kullandık" diye konuştu.

Özel sektörde zaafGreve katılımın oldukça yüksek olduğu görüldü. Ancak özel sektörde örgütlü sendikaların eyleme destek vermemesi, hükümete daha güçlü bir mesajın verilmesini engelledi. IMF güdümlü Arjantin hükümeti, bütçe açığını kapatmak ve dış borçları ödemek gerekçesiyle, ücretlerde kesinti öngören yasayı geçen hafta Senato'dan geçirmişti.Ülkede üç yıldır aralıksız uygulanan IMF paketleri sayesinde, resmi işsizlik oranı yüzde 20'yi aşmış bulunuyor. Halkın üçte birinin yoksulluk sınırı altında yaşadığı Arjantin'de, işsizlerin de büyük bir hızla örgütlendiği ve gösterilerde ön saflarda yer aldığı görülüyor. Öte yandan, bir iş mahkemesi, kamu sektöründeki dört sendikanın üyeleri lehine karar aldı. Mahkemenin cuma günkü kararında, hükümetin ücret kesintilerinin anayasaya aykırı olduğuna karar verildi.
ÖNCEKİ HABER

'Tarih böyle öğretilmez'

SONRAKİ HABER

Tank Palet'in özelleştirilmesine karşı 15 bin kişi miting yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa