07 Ağustos 2001 21:00

Tunceli'de EMEP üyelerine gözaltı

Halkın, 2'inci Munzur Kültür ve Doğa Festivali'ndeki yasakçı ve dayatmacı tutumu nedeniyle Vali'nin istifasını istediği Tunceli'de, polis EMEP İl Örgütü'nü basarak İl Başkanı'nın da aralarında bulunduğu 12 kişiyi gözaltına aldı.

Paylaş
Tunceli'de EMEP üyelerine gözaltıEmeğin Partisi (EMEP) Tunceli İl Başkanı Salih Gündoğan ve İl Yöneticisi Deniz Taçyıldız'ın da aralarında bulunduğu 12 kişi dün gözaltına alındı. Gözaltıların ardından Tunceli EMEP il binasında da arama yapıldı. Gözaltı ve aramalara gerekçe olarak 2. Munzur Kültür ve Doğa Festivali'nde halkın Tunceli Valisi'ni protesto eylemleri gösterildi. Tunceli'de yapılan gözaltı ve baskılara yönelik yazılı bir açıklama yapan Emeğin Partisi Genel Başkanı Levent Tüzel ise, "Halkın demokratik tepkisini yasadışı gösteri yerine koyup açılan soruşturma durdurulmalı, partimiz ve demokrasi güçleri üzerinde baskı uygulanmasından vazgeçilmelidir" dedi. Tunceli'de yapılan gözaltılar sabahın erken saatlerinde polisin EMEP Tunceli İl Örgütü yöneticisi Deniz Taçyıldız'ın evinde arama yapmak istemesiyle başladı. Taçyıldız, polise izinsiz arama yapamayacağını söyledikten sonra polis, savcılıktan arama iznini alarak Taçyıldız'ın evini aradı ve Taçyıldız'ı gözaltına aldı. Taçyıldız'ın gözaltına alınmasından sonra çalıştığı işyeri basılan EMEP Tunceli İl Başkanı Salih Gündoğan'ın da evinde arama yapılarak, gözaltına alındı. Gündoğan'ın evinde yapılan aramada bazı kitap ve dergilere el konuldu. Taçyıldız ve Gündoğan'ın Tunceli Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldükleri bildirildi. EMEP il yöneticilerinden sonra 12 kişinin daha gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar arasında Emek Gençliği'nden olanların da bulunduğu söyleniyor. Polis, gözaltılardan sonra EMEP il binasına giderek arama yaptı. Onlarca resmi ve sivil polisin yaptığı aramaya gerekçe olarak 2911 sayılı yasaya muhalefet etmek gösterildi. Aramalarda EMEP'in çıkarmış olduğu afişlere, pankarta ve yüzlerce kitaba el konulurken, 5 adet video kaseti de incelenmek üzere Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Polis, gözaltıların 2. Munzur Kültür ve Doğa Festivali'nde Tunceli Valisi'ni protesto eylemleri dolayısıyla yapıldığını açıkladı. İl Başkanı Gündoğan ve yönetici Deniz Taçyıldız akşam saatlerinde serbest bırakıldılar. Bu arada HADEP Tunceli İl örgütü EMEP'e yaptığı ziyarette baskıları protesto ettiklerini açıkladı. Gözaltı ve aramalar Tunceli'de tepkiyle karşılandı. Tunceli Barosu, KESK Şubeler Platformu, Genel-İş Tunceli Şubesi baskıları kınadıklarını açıkladılar.

Tüzel'den tepkiEMEP Genel Başkanı Levent Tüzel gelişmelerin ardından yazılı bir açıklama yaptı. Tüzel, Tunceli Valisi'nin festival yapan halkla hesaplaşma peşinde olduğunu belirterek, Tunceli halkını ve onu temsil gücü taşıyan kişi ve çevrelere karşı bir terör estirdiğini belirtti. Açıklamada, "Tunceli il binamızda 2911 sayılı kanuna muhalefet gerekçesiyle açılan soruşturma kapsamında "delil bulmak" adına mahkeme kararıyla arama yapılıyor. Bilindiği gibi Valilik ve yerel yönetim çevrelerinin baskı, yasak ve provoke çabalarına rağmen, OHAL'e karşı hayatın normalleşmesini ve doğup büyüdükleri topraklarda kendi değerleriyle yaşamayı isteyen Tunceli halkı 3 gün boyunca tüm Türkiye'de geniş etki uyandıran bir festival gerçekleştirdi. Yine festivalin ilk günlerinde halkın isteklerini yok sayan il idarecilerinin bu tutumunu protesto eden geniş bir topluluk isteklerini yükses sesle dile getirmiş, ancak bu medya aracılığıyla kamuoyuna festivale "birtakım güçlerin" müdahalesi olarak gösterilmişti. Oysa, tepkiyi kendiliğinden ve doğallık içinde gerçekleştirenler orada yaşayan bütün Tunceli halkıydı" denilerek valilik ve emniyet çevrelerinin yaşananların acısını çıkartırcasına baskı uygulandığı belirtildi. Açıklamada, yıllardır OHAL'in antidemokratik koşulları altında yaşamaya mahkûm edilmiş bölge insanının hak eşitliği ve demokrasi mücadelesinin engellenemeyeceği ve bir an önce OHAL'in kaldırılması gerektiğine vurgu yapıldı.
ÖNCEKİ HABER

Kasap Şaron defol

SONRAKİ HABER

Besni Belediye Başkanı İbrahim Öztürk AKP'den istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa