07 Ağustos 2001 21:00

Şaron'dan ahlaksız teklif

İsrail Başbakanı Ariel Şaron, Ankara ziyareti öncesinde yaptığı açıklamada, Türkiye'den destek istedi. Şaron, iki ülke ilişkileri ile ilgili olarak 'demokratik ittfak' tanımını kullandı.

Paylaş
Şaron'dan ahlaksız teklifİsrail lideri Ariel Şaron, Türkiye ziyareti öncesinde açıklamalarda bulundu. İki ülke arasındaki ilişkiyi 'demokratik ittfak' diye tanımlayan Şaron, Türkiye'nin Filistin halkına baskı uygulamasını isteyeceğini söyledi. Şaron, ilk olarak Başbakan Bülent Ecevit ile bir araya gelecek. Mısır'a giderek Türk-İsrail ilişkileri konusunda Arap dünyasının nabzını yoklayan Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in de katılacağı görüşmelerin ardından, iki başbakanın ortak bir basın açıklaması yapması bekleniyor. Eli kanlı lider, Ecevit'in "onuruna" vereceği öğle yemeğinin ardından Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından kabul edilecek. İsrail Başbakanı, daha sonra Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş'le bir araya gelecek. Bu görüşmenin tek gündeminin "yüksek enflasyondan kurtulma yollarının tartışılması" olduğu öne sürülüyor. Şaron'un, akşam saatlerinde Türkiye'den ayrılması öngörülüyor.Şaron, AA'ya verdiği demeçte, ''Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkileri nasıl tanımlıyorsunuz?'' sorusuna, "Demokrasilerin ittifakı'' cevabını verdi.

'Anlaşma yok'Şaron ''Ziyaretin gündemi son derece açık. Sizi temin ederim ki, hiçbir ülkeye oyun oynama niyetinde değiliz'' dedi. Ariel Şaron ziyareti sırasında hiçbir anlaşma imzalanmayacağını belirterek, ''Üçüncü ülkelere karşı, bir anlaşma imzalanması söz konusu değil. Amacımız tamamen ilişkileri geliştirmek. Kültürel, ekonomik ve bilimsel alanda ilişkilerimizi daha da geliştirmek ve daha da neler yapabileceğimiz görmek amacı taşıyoruz'' iddiasında bulundu.

Hangi terör?Ariel Şaron, "Türkiye'den Filistin lideri Yaser Arafat'a terörü durdurması için baskı yapmasını isteyeceğim. En büyük sorunumuz, terör...'' dedi. ''Arafat'ı halen barış ortağı olarak kabul ediyor musunuz?'' sorusuna Şaron, ''Eğer sükûneti sağlarsak barış ortağı olur. Şu andaki gibi vatandaşlarımızı öldürtürse barış ortağı olamaz'' yanıtını verdi. Şaron, ''Bu farklı bir hükümet... Teröre teslim olmayacağız'' ifadesini kullandı. Şaron, "farklı" olduğunu önceki gün de gösterdi. İsrail televizyonu, Şaron'un, Dışişleri Bakanı Şimon Peres'in Filistinlilerle görüşmelerin başlatılması önerisini reddettiğini duyurdu. Şaron'un öneriyi hiç düşünmeden geri çevirdiği belirtildi.

'Değişmedim'Başbakan Şaron, "Şimdi popüler bir başbakansınız, İsrail mi değişti, Ariel Şaron mu?'' sorusunu şu yanıtı verdi: "Hâlâ aynı Şaron'um, ancak insanlar durumu daha iyi anlamaya başladılar. Acı verici tavizler vermeye hazırım, fakat Yahudilerin güvenliği konusuna gelince aynı Şaron'um, bu konuda taviz vermem söz konusu değil.''

Su istediAriel Şaron, ziyareti sırasında İsrail'in Türkiye'den su satın alması konusunun gündeme gelip gelmeyeceğini "henüz bilmediğini" iddia etti. Şaron, İsrail'in su sorununu deniz suyunu arıtarak çözmeyi planladığını belirterek, ancak acil bir durumda Türkiye'den su alma konusunda tereddüt etmeyeceklerini söyledi. Başbakan Şaron, Suriye ile barış görüşmeleri sırasında Türk suyunun pazarlığının yapıldığı yolundaki iddialara da değinerek, İsrail'in Türkiye'yi incitecek hiçbir adım atmasının söz konusu olmadığını söyledi.

Arap Birliği'nden tepkiÖte yandan, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, İsrail'i terörizm siyaseti yürütmekle suçladı. Arap Birliği'nden yapılan açıklamaya göre, Musa, İsrail'in Filistinlileri öldürmesine son vermek amacıyla derhal uluslararası önlemler alınması çağrısında bulundu. Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Mahir da, son günlerde Filistinlilere yönelik saldırıları yoğunlaştıran İsrail hükümetini "katiller çetesi" olmakla suçladı. Mahir, ABD'nin Kahire Büyükelçiliği maslahatgüzarı Reno Harnish ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Mısır'ın olarak ABD'nin İsrail'in saldırılarıyla ilgili tavrından duyduğu endişeyi Harnish'e aktardığını ifade etti.
ÖNCEKİ HABER

Türkiye'yi savaşa çekmeye geliyor

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa