06 Ağustos 2001 21:00

Feragat dönemi geçti!

Almanya'da son haftalarda yayınlanan ekonomik durum raporları ve peş peşe gelen işten atma haberleri 'sıcak bir sonbahar'ın habercisi oldu.

Paylaş
Feragat dönemi geçti!KÖLN - "Az ücret=daha fazla iş sahası!" Yıllardır bu sloganla işçilerden "alçakgönüllü" olmalarını, ücretlerden feragat etmelerini ve "işsizlerle dayanışma" içinde olmalarını isteyenlerin son günlerde sesleri çıkmaz oldu. Son haftalarda onlarca tekel ve kapitalist işletme tarafından açıklanan işten atma planları, "alçakgönüllülüğün" ve ücretlerden feragat etmenin, sadece sermayenin işine yaradığını bir kez daha gösterdi. İşsizlerle dayanışma adına sermaye ile dayanışma içine girildiği de ortaya çıkmış durumda. Son beş yılı rekor kârlarla kapayan Alman sermayesi, ekonomik durgunluğa geçiş dönemine gelindiğinde, bir hamlede on binlerce emekçiyi kapı önüne koymaktan çekinmedi.

İlk kıpırdanmalar Geçtiğimiz yıllarda öne sürülen taleplerin düşük olması, işçilerin tepkisini çekmişti. Genelde tepeden, "taban"a sormadan belirlenen bu talepler, işçilerin durumu dikkate alınmaksızın, "toplumsal ekonominin çıkarları" adına sermayenin çıkarları gözetilerek belirleniyordu. Reel ücretlerin gerilemesiyle sonuçlanan 2000 yılı toplu iş sözleşmesi dönemi ardından, birçok fabrikada ve muhalif sendikal platformlarda yapılan tartışmalarda, bir sonraki sözleşme döneminde hazırlıksız yakalanmama ve talepleri fabrikalarda belirleme kararı alınmıştı. Bu karar doğrultusunda hareket eden "GOG-Opel Bochum", "Zukunftsforum Stuttgarter Gewerkschaften" gibi sendikal platformlar harekete geçtiler. "Her TİS dönemi sonrası yakınmak yerine erkenden talepleri belirleyelim" düşüncesiyle hareket eden GOG-Opel Bochum grubu, "Aylık 200 Euro ve 12 aylık sözleşme" talebini karar altına aldı. "GOG" (Gegenwehr ohne Grenzen = Sınırsız Karşı Koyuş) isimli aylık işyeri gazetesi aracılığıyla talebi fabrikada tartışmaya açan Opelciler, en kısa zamanda başta Opel'in diğer fabrikaları olmak üzere ve tüm otomobil fabrikaları ve metal işletmeleriyle ilişkiye girip talebin yaygınlaşmasını sağlayacaklar.

200 Euro yeterli mi?Önümüzdeki eylül ayında 10. kuruluş yıldönümü olan muhalif sendikacılar platformu, "Zukunftsforum Stuttgarter Gewerkschaften" son toplantısında da, ücret talepleri tartışıldı. Opel işçilerinin ücret talebinin de değerlendirildiği toplantıda somut bir talep belirlenmedi ama "Ücretlerin gerçekten hissedilebilecek düzeye yükselmesi için mücadele" kararı alındı. Porsche, DaimlerChrysler ve Bosch gibi büyük fabrikalarda yüzde 10 ila 15 arası ücret talebinin tartışıldığı bildirilirken, daha küçük fabrikalarda ise 200 Euro talebinin daha gerçekçi olduğu belirtildi. Buna rağmen kesin karar almak yerine, ulaşılabilen tüm fabrika ve işletmelerde "Hangi talepleri öne sürelim" tartışmasını başlatma kararı alındı.

Platformlar buluşuyor28 Temmuz Cuma günü Frankfurt'ta toplanan "Sol Sendikacılar İnisiyatifi Koordinasyon Kurulu", 2002 yılı TİS dönemi için talep belirleme tartışmasını fabrikalarda yaygınlaştırmayı ve buralarda alınan kararları işçi kamuoyuna yansıtmayı kararlaştırdı. Kararların şimdiye kadar tek tek fabrikalarla sınırlı kaldığı belirtilirken, bunun aşılması ve muhalif sendikal platformlar aracılığıyla en geniş kesime iletilmesi gerekliliği üzerinde duruldu. "Sol Sendikacılar İnisyatifi"ne bağlı üç çalışma grubundan biri olan "TİS Çalışma Grubu"nun 22 Eylül günü Stuttgart'ta toplanarak, konuyu daha ayrıntılı değerlendirmesi ve bölgelere iletilmesi de alınan kararlardan. Koordinasyon Kurulu ayrıca taleplerin belirlenmesi sürecinde bildiri vb. gibi yayınların çıkartılması için bölgelere yönelik öneri kararı aldı. 22 Eylül toplantısının ardından ise Almanya çapında 13-14 Ekim tarihlerinde toplanacak 4. Sol Sendikacılar İnisiyatifi Konferansı'nda, TİS Çalışma Grubu'nun aldığı kararların onaylatılması ve geniş çaplı bir kampanya sürdürülmesi hedefleniyor.
ÖNCEKİ HABER

Sendikalarda erime kulak ardı ediliyor

SONRAKİ HABER

Hrant Dink, katledilişinin 12. yılında Stockholm'de anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa