06 Ağustos 2001 21:00

Sendikalarda erime kulak ardı ediliyor

Türkiye'de sendikal örgütlülüğün ciddi bir erime yaşadığını belirten Prof. Önder, bu durum karşısında birşey yapmayan sendikacıların tabandan koparak kapitalistlere yaklaştığını vurguladı.

Paylaş
Sendikalarda erime kulak ardı ediliyorİstanbul Üniversitesi (İÜ) İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. İzzettin Önder, Türkiye'deki sendikacılığın ciddi olarak eridiğini belirterek, "Beni en çok üzen, sendikacıların bu eriyişi kulak ardı etmesi" dedi. Önder tabandan kopan sendikacıların kapitalistlere yaklaştığını ifade etti.Prof. Önder, Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi'nde düzenlenen, "Sendikal Hareketin Durumu ve Çıkış Yolları" başlıklı panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'de yaklaşık 18 milyon çalışan olmasına karşın, bunun çok küçük bir bölümünün, yaklaşık 1.5 milyonunun örgütlü olduğunu belirtti.Örgütlü olanların da bir kısmının, patronlar tarafından göstermelik olarak örgütlendirildiğini ve göstermelik toplusözleşmeler yapıldığını ifade eden Önder, "Türkiye'deki sendikacılık ciddi olarak eridi. Beni en çok üzen, sendikacıların bu eriyişi kulak ardı etmesi. Bunu yapan, üstteki sendika patronları. Bu da sermayenin işine geliyor" diye konuştu. Önder, sendikacıların bugüne kadar daima ücret sendikacılığı yaptığını, işgüvencesinin göz ardı edildiğini ifade ederek, sendikalarda "sendika ağalarının" türediğini, sendikaların da tabanlarından koptuğunu söyledi.

Kapitalistlere yaklaştılarTabanlarından kopan sendikaların işçiler yerine tam tersi, kapitalistlere yaklaştıklarını kaydeden Prof. Önder, şöyle devam etti: "Sendikacılar özelleştirmeye kesinlikle karşı çıkmadılar. Hatta şöyle bir mantık yürüttüler: 'Bizim için patron özel de olsa, kamu da olsa bir şey fark etmez, yeter ki haklarımız korunsun'. Bu müthiş bir yanlıştı. Kapitalizmin büyük bir aldatmacasıydı. Şimdi de hâlâ kapitalizmin emeği çok fazla ufaladığı bu aşamada, hem emeği yeniden tanımlamamakla, hem de işsizlerle ve sistem dışına itilenlerle işbirliği yaparak, bütün sermaye karşıtlarıyla, yani küçük sanayici, esnaf, köylüyle geniş bir cephe örgütlenmesine gitmemekle büyük yanlış yapıyorlar."

Ortak cepheÖzelleştirmelere kesinlikle karşı çıkmak gerektiğini de vurgulayan Önder, "Çünkü sermayeye karşı mücadelede sermaye dışarı kaçabiliyor. Bugün Yeni Dünya Düzeni'nin elde ettiği en önemli avantaj, bizim gibi çevresel ekonomileri birbirine rakip hale getirmesidir. Dolayısıyla sermayenin dışarı kaçmasını engelleyecek tek mekanizma, işletmelerin devletin elinde olmasıdır" diye konuştu. Araştırmacı Yazar Mehmet Beşeli de, Türkiye'de sendikaların da sendikalı işçilerin de çalışan kesimin azınlığını oluşturduklarını kaydetti.
ÖNCEKİ HABER

Faturayı işçi ödemeyecek

SONRAKİ HABER

Evde bulunan tabanca 7 yaşındaki çocuğun yaralanmasına neden oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa