06 Ağustos 2001 21:00

Faturayı işçi ödemeyecek

Antep'te imzaladığı toplusözleşme ile IMF barajını delen TÜMTİS, Adana bölgesindeki işyerlerinde de aynı tutumu izlemeye kararlı.

Paylaş
Faturayı işçi ödemeyecekHalil İmrekTürkiye Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası (TÜMTİS) Adana Şubesi, toplusözleşme görüşmelerine başladı. Bakanlıktan toplusözleşme yetki belgesi gelen TÜMTİS Adana Şubesi Adana, Mersin, Antakya ve İskenderun'da toplam 12 işyerinde çalışan 200'in üzerinde işçi adına sözleşme imzalayacak. Şube başkan ve yöneticileri, ülkedeki zor koşullara rağmen işçilerin haklarından taviz vermeyeceklerini ve işçi kayıplarını giderecek ücreti aldıkları bir sözleşme yapacaklarını belirttiler.

'Çemberi kıracağız'Sözleşme sürecine IMF ve DB'nin tüm işçi ve emekçilere hak gasplarını dayattığı bir süreçte girdiklerini belirten Şube Başkanı Erol Dolaşır etkisi giderek artan bir kriz yaşandığını ve faturanın işçilere yıkılmak istendiğini söyledi. Krizden sorumluluğu olmayanların aynı zamanda mağdur olduklarına dikkat çeken Dolaşır, "İşçiler ciddi kayıplarla karşı karşıya kalmışlardır. Ücretleri yüzde 50 erimiştir. Böyle bir ortamda bizim fedakârlık yapmamız söz konusu olamaz" dedi.Toplusözleşme sürecinde işçilerin talep ve önerilerini dikkate aldıklarını işyerinin durumunu da göz ardı etmediklerini vurgulayan Şube Başkanı Erol Dolaşır şöyle devam etti, "Hükümetin, patronların ve bunların uyguladıkları IMF dayatmalarına razı olup sözleşme yapan bazı sendikaların aksine biz IMF çemberini kıracağız. Buna inanıyoruz. Örgütlülüğümüz ve birlikteliğimiz bunun garantisidir."

Sözleşme kalıcılaşacakİyi bir sözleşme imzalayacaklarına inandığını söyleyen TÜMTİS Adana Şube Sekreteri Halil Çekin ise sözleşmenin kalıcı olması için örgütsüz işyerlerinde örgütlemek gerektiğine işaret ediyor. Çukurova bölgesinde taşımacılık işinde çalışan işçi sayısının 1000'in üzerinde olduğunu Adana'da bu rakamın 400-500 civarında olduğunu açıklayan Çekin, "Yüzlerce ambar işçisi 150 milyon lira ücretle çalışıyor. Üstelik hiçbirinin çalışma saatleri belli değil. En az çalışan işçi 12 saat çalışıyor. Hiçbir sosyal hakkı da bulunmuyor. Fazla çalışmanın mesaiden sayılmadığı işyerleri var. Diğer tarafta ise bizim örgütlü olduğumuz ve işçilerin tüm sosyal haklarının sağlandığı, geçinebilecekleri bir ücret aldıkları, fazla çalışmanın olmadığı, mesaiye kalan işçinin mesai parası aldığı işyerleri var. İşkolumuzda rekabet yoğun. İşverenler bu durumu bize karşı koz olarak kullanıyorlar" diyor.150 milyon liraya hiçbir hakkı olmadan işçi çalıştıran patronlar varken sendikanın örgütlü olduğu ambarlarda patronların 350-400 milyon liraya işçi çalıştırmayı ve birçok hak vermeyi ağır bulduklarını dile getiren Çekin, "Bundan dolayı sözleşmemizin garantisi örgütsüz işyerlerini örgütlemekten geçiyor. Örgütsüz diğer ambarları örgütler o işçileri de sözleşme düzenine kavuşturursak o zaman yaptığımız sözleşmeler kalıcı olur. Ve patronların örgütsüz işçiyi örgütlü işçiye karşı kullanma şansı olmaz" dedi.

Anket ve toplantılarMersin Taşımacılık'ta çalışan Şube Mali Sekreteri Bekir Keser ise, sözleşme dönemi başlamadan işçiler arasında anket çalışması yaptıklarını söylüyor. İşçilerin tamamının anketleri doldurduklarını söyleyen Bekir Keser, anketleri inceleyerek işçilerin öneri ve düşüncelerini ve nasıl bir sözleşme istediklerini öğrendiklerini belirtiyor. Şube Mali Sekreteri Keser, anketlerin sadece sözleşme ile sınırlı olmadığını, işçilerin sendikaya nasıl baktıkları, sendika yayın organını nasıl değerlendirdikleri gibi bir dizi soruya da yanıt istediklerini dile getiriyor. Anket dışında toplantılar yapmayı sürdürdüklerini vurgulayan Keser sendikalarına üye ambar işçilerinin katılımını sağladıkları bir sözleşme yapacaklarını ifade ediyor. Keser, ülke ve işyeri gerçeklerini göz ardı etmeyeceklerini ama esas olarak işçilerin çıkarlarını dikkate alacaklarını kaydediyor.Şube Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Özdemir de zorlu bir toplusözleşme süreci yaşanacağını ama zorluklara rağmen olumlu maddeler barındıran bir sözleşmeye imza atacaklarını ve ücret artışının yüzde 40'ın altında olmayacağını belirtti. Örnek olarak TÜMTİS Antep Şubesi'nin imzaladığı sözleşmeyi gösteren Özdemir, "Sözleşmeden güçlenerek çıkacağımıza inanıyorum. Gücümüz işçilerin birlik ve beraberliğinden geliyor" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Azameti cesaret verdi

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa